Вже два місяці у шести громадах Дніпропетровщини експерти Центру підтримки громадських і культурних ініціатив «Тамариск» проводять діалогові зустрічі з внутрішньо переміщеними особами, громадськими активістами та з представниками органів місцевої влади. Спілкування відбувається в рамках проекту «Розбудова партнерства для зменшення наслідків конфлікту у Дніпропетровському регіоні» за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Головною метою проекту є посилення спроможності місцевих громад, районних і міських органів влади та внутрішньо переміщених осіб у розбудові конструктивних відносин задля сприяння згуртованості громади та зменшення напруги шляхом підтримки інтеграції ВПО у Дніпропетровській області.

Олександр Мітьков та Віталій Моргун, які під час зустрічей виступають в ролі посередників (фасилітаторів), зазначають, що сьогодні, на жаль, існують певні стереотипи щодо внутрішньо переміщених осіб: місцева влада сприймає переселенців як таких, хто лише скаржиться, ображається і просить; роботодавці не беруть переселенців на роботу, бо не впевнені, що ті тут надовго; мешканці громади побоюються, що через «чужих» дітей власним не вистачить місць у дитсадочках і т.ін.

– Ми прагнемо зламати ці стереотипи, продемонструвати, що внутрішньо переміщені особи теж можуть стати мешканцями даної громади, тим паче, що це може надати додаткові ресурси й нові можливості для розвитку території.  Важливо вислухати одне одного, зрозуміти, налагодити діалог і знайти ті спільні для ВПО, місцевих жителів і органів влади інтереси, що допоможуть як  їм самим зокрема, так і покращенню життя громади в цілому, – наголошує Олександр Мітьков.

За спостереженням експертів, люди з Донбасу, які приходять на зустрічі, познайомившись один з одним та місцевими активістами, стають більш відкритими. Вони порушують дуже важливі і болючі теми: дотримання прав внутрішньо переміщених осіб, підтримки ВПО з боку влади,  інтеграції переселенців в місцеві громади тощо. Вимушені переселенці усвідомлюють, що на сьогодні не існує сталої системи соціальних комунікацій між владою та ВПО, ставлення місцевих до них інертне.

– Для нас стало показовим, що учасники зустрічей, як, приміром, у Перещепино Новомосковського району, поступово відходили від пасивних коментарів. Їх цікавила тема налагодження взаємодії і співпраці між ВПО, громадськими активістами та органами місцевої влади. Вони усвідомили ті можливості, які завдяки співпраці перед ними відкриються. А один із учасників зустрічі (як пізніше з’ясувалось – чемпіон світу із самбо), що має статус  внутрішньо переміщеної особи, запропонував реалізувати проект, що посприяв би розвитку спорту в даній місцевій громаді, – розповідає Олександр.

– Досить активними були і представники Донецької області, з якими ми зустрічались у Підгородньому. Вони охоче спілкувались, розповідали про те, що їм довелось пережити. Люди усвідомлюють, що потрібно об’єднуватись задля покращення свого життя та життя громади, де вони зараз живуть. А одна з учасниць запропонувала організувати і провести концертний захід, присвячений примиренню та порозумінню в Україні. Ми із задоволенням підтримали цю ініціативу. І тепер у кожній громаді після того, як пройде третій етап діалогових зустрічей – між ВПО, громадськими активістами і місцевою владою – влаштовуватимуться концерти під гаслом: «За мир і порозуміння», – додає Віталій Моргун.

У Новоолександрівці Олександр Мітьков попросив учасників – місцевих активістів та «нових мешканців села» – озвучити, що б їм хотілось змінити на краще у житті місцевої громади. Люди говорили, що мріють про гарний будинок культури та про більший дитячий садок. Також вони запропонували розробити цілий комплекс заходів, який дозволив би урізноманітнити дозвілля молоді й підлітків.

Leave a Reply

Your email address will not be published.