Вже два місяці у шести громадах Дніпропетровщини експерти Центру підтримки громадських і культурних ініціатив «Тамариск» проводять діалогові зустрічі з внутрішньо переміщеними особами, громадськими активістами та з представниками органів місцевої влади. Спілкування відбувається в рамках проекту «Розбудова партнерства для зменшення наслідків конфлікту у Дніпропетровському регіоні» за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Головною метою проекту є посилення спроможності місцевих громад, районних і міських органів влади та внутрішньо переміщених осіб у розбудові конструктивних відносин задля сприяння згуртованості громади та зменшення напруги шляхом підтримки інтеграції ВПО у Дніпропетровській області.

Олександр Мітьков та Віталій Моргун, які під час зустрічей виступають в ролі посередників (фасилітаторів), зазначають, що сьогодні, на жаль, існують певні стереотипи щодо внутрішньо переміщених осіб: місцева влада сприймає переселенців як таких, хто лише скаржиться, ображається і просить; роботодавці не беруть переселенців на роботу, бо не впевнені, що ті тут надовго; мешканці громади побоюються, що через «чужих» дітей власним не вистачить місць у дитсадочках і т.ін.

– Ми прагнемо зламати ці стереотипи, продемонструвати, що внутрішньо переміщені особи теж можуть стати мешканцями даної громади, тим паче, що це може надати додаткові ресурси й нові можливості для розвитку території.  Важливо вислухати одне одного, зрозуміти, налагодити діалог і знайти ті спільні для ВПО, місцевих жителів і органів влади інтереси, що допоможуть як  їм самим зокрема, так і покращенню життя громади вцілому, – наголошує Олександр Мітьков.

За спостереженням експертів, люди з Донбасу, які приходять на зустрічі, познайомившись один з одним та місцевими активістами, стають більш відкритими. Вони порушують дуже важливі і болючі теми: дотримання прав внутрішньо переміщених осіб, підтримки ВПО з боку влади,  інтеграції переселенців в місцеві громади тощо. Вимушені переселенці усвідомлюють, що на сьогодні не існує сталої системи соціальних комунікацій між владою та ВПО, ставлення місцевих до них інертне.

– Для нас стало показовим, що учасники зустрічей, як, приміром, у Перещепино Новомосковського району, поступово відходили від пасивних коментарів. Їх цікавила тема налагодження взаємодії і співпраці між ВПО, громадськими активістами та органами місцевої влади. Вони усвідомили ті можливості, які завдяки співпраці перед ними відкриються. А один із учасників зустрічі (як пізніше з’ясувалось – чемпіон світу із самбо), що має статус  внутрішньо переміщеної особи, запропонував реалізувати проект, що посприяв би розвитку спорту в даній місцевій громаді, – розповідає Олександр.

– Досить активними були і представники Донецької області, з якими ми зустрічались у Підгородньому. Вони охоче спілкувались, розповідали про те, що їм довелось пережити. Люди усвідомлюють, що потрібно об’єднуватись задля покращення свого життя та життя громади, де вони зараз живуть. А одна з учасниць запропонувала організувати і провести концертний захід, присвячений примиренню та порозумінню в Україні. Ми із задоволенням підтримали цю ініціативу. І тепер у кожній громаді після того, як пройде третій етап діалогових зустрічей – між ВПО, громадськими активістами і місцевою владою – влаштовуватимуться концерти під гаслом: «За мир і порозуміння», – додає Віталій Моргун.

У Новоолександрівці Олександр Мітьков попросив учасників – місцевих активістів та «нових мешканців села» – озвучити, що б їм хотілось змінити на краще у житті місцевої громади. Люди говорили, що мріють про гарний будинок культури та про більший дитячий садок. Також вони запропонували розробити цілий комплекс заходів, який дозволив би урізноманітнити дозвілля молоді й підлітків.

Гарних прикладів, за словами експертів, чимало. Люди небайдужі до таких заходів. Адже і для місцевих, і для нових мешканців  – це  нагода поспілкуватися, краще пізнати один одного,  заприятелювати, цікаво провести час. Під час зустрічей виникають досить цікаві ідеї, думки, пропозиції стосовно того, яким чином забезпечити собі спільне майбутнє.

Вже після першого діалогу  усі їх учасники (і внутрішньо переміщені особи, і громадські активісти, і представники місцевої влади) усвідомлювали доцільність  таких зустрічей і висловлювали готовність до продовження конструктивної розмови, налагодження партнерства та співпраці задля розвитку місцевої громади. Адже разом, об’єднавши зусилля, можна досягти набагато більше.

Наталя Назарова.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.