Протягом трьох осінніх місяців в Дніпрі команда Центру Тамариск допомагала дітям та матерям, що переживають стрес через війну. Головна мета проєкту — підтримати дорослих та дітей через групові заняття арт-терапією та вокальною терапією, надання індивідуальних консультацій.

Діти, як і дорослі, відчувають страхи, підвищену роздратованість, закриваються в собі, тому важливо саме зараз надати якісну психологічну допомогу, щоб діти та матусі могли розуміти, як з цим можна впоратися, як знизити рівень тривоги та куди звернутись по допомогу.

В Дніпрі з малечею займалися дитячі психологи Оксана Дон і Олександр Пушков.

Заняття з творчості в арт-підході, дають змогу розслабитись, – говорить Оксана Дон, – зняти емоційну напругу, вивільнити свої негативні емоції в безпечній формі, налагодити комунікацію з однолітками через спільні малюнки, сформувати нові навички для майбутнього. Діти від 4 до 14 років на заняттях захоплюються творчим процесом, виявляють експресію, вражають свої почуття, знаходять нестандартні рішення.

На кожному занятті дітям пропонували різні матеріали для творчості, а саме: олівці, воскові мілкі, пластилін, фарбу, фольгу, тканину та інше. Саме це дало змогу дитині обирати і відчувати, що саме він хоче сьогодні, відчути силу від роботи з пластиліном. Чи, можливо, дитині хочеться відчути структуру від олівчика, а, можливо, хочеться розслабитись та відчути, як розливається фарба на аркуші.

Олександр в своїй роботі зосередився на використанні ігрових практик, направлених на зниження рівня стресу та розвитку емоційної сфери дітей. «На наших зустрічах ми пізнавали світ емоцій, – говорить Олександр Пушков,- діти ділилися спогадами про пережиті події (обстріли, евакуацію, втрати), вчилися релаксувати та підтримувати себе. Через символічну гру з дітьми ми доторкнулися до внутрішніх ресурсів відновлення та зцілення. Із зерняток кожен виріс у сильне дерево. Ігрові методики, тілесні вправи і творчі техніки зробили заняття насиченими та корисними».

Особливо радісно діти реагували на використання настільних ігор та креативних творчих завдань. Також діти навчалися ресурсним технікам самодопомоги, що допомагають долати болючі спогади.

Обидва психологи та батьки наголошують на необхідності продовження підтримки дітей навіть після закінчення проєкту: таким дітям потрібна підтримка й надалі, так як їх психіка формується, і виникають нові виклики перед ними.

З мамами в проєкті працювала Євгенія Карельська – викладачка вокалу, засновниця Вокальної школи «Аміо». Вона зауважує, що емоційний стан матері впливає на дитину та взагалі на здатність пристосування до нових умов. Тому вправи, які засвоюють учасниці проєкту, це, перш за все, дихальні вправи для врегулювання емоцій.

Ось, що розповідає Євгенія: «Спів – це психофізіологічний процес. Вокальна терапія надає інструменти справлятися з емоційною напругою. Це комплекс дихальних та голосових вправ, які надають рівновагу, впевненість, спокій та хороший настрій. На початку занять ми не здогадувались, що зможемо записати пісню в студії, але нам це вдалося! Настрій у всіх дуже гарний».

Під час занять учасниці проєкту тренувалися правильно дихати, слухати себе та інших, управляти власними емоціями та покращувати атмосферу для оточуючих. Вони співали багато пісень, знають колискові та розуміють, як через пісні знайти опору в буремному житті.

Відгук однієї з учасниць: Мій ресурс зараз, моє наповнення та задоволення – це заняття з вокалу. Неочікувано навіть для мене, тому що “не співун’я я”. Але Євгенія Карельска запалила в мені співучий вогник, своїм душевним, професійним, індивідуальним підходом до кожної учасниці. 3 місяця пролетіли, як один день. А ще! Незабаром вийде наш ролік з дебютною піснею!”

Ролик з піснею незабаром з’явиться на You Tube сторінці Центру Тамариск.

Проєкт «Інтегрована арт-терапія для дітей та матерів переселенців, що зазнали воєнного стресу» реалізується Центром «Тамариск» в рамках міні-гранту проєкту EU4CSOs за фінансової підтримки Європейського Союзу, що реалізується БО «Мережа 100 відсотків життя Рівне».

Зміст публікації є виключною відповідальністю міні-грантера проєкту EU4CSOs Центра «Тамариск» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.

#StandWithUkraine #ПрямуємоРазом #EU4CSOs

Leave a Reply

Your email address will not be published.