Військові дії, що розгорнулися на Сході України більше року тому, продемонстрували, наскільки сильними є сторони громадянського суспільства. Рятуючись від війни, тисячі людей покинули свої будинки і приїхали туди, де не стріляють. Майже 100 тисяч внутрішньо переміщених осіб прихистила Дніпропетровщина. І серед місцевих виявилось чимало готових надати їм будь-яку необхідну допомогу.

 Сьогодні ми маємо потужний волонтерський рух. Люди безкоштовно займаються тим, що мала б робити держава – знаходять житло переселенцям, допомагають влаштувались на роботу, інтегруватись у суспільство. І віддаються цій справі іноді навіть до останнього – і матеріально, і фізично, і морально.

Щоб попередити емоційне вигорання волонтерів, які працюють з внутрішньо переміщеними особами, Дніпропетровська обласна громадська організація «Дніпропетровські гуманітарні ініціативи» проводить спеціальні навчання для психологів-тренерів.

18-19 серпня 2015 року у Дніпропетровську відбувся другий модуль тренінгу з підготовки психологів-тренерів для проведення тренінгів з профілактики емоційного вигорання волонтерів, які працюють з внутрішньо переміщеними особами. Захід пройшов в рамках проекту «Розбудова партнерства для зменшення наслідків конфлікту у Дніпропетровському регіоні», який реалізується за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

– Учасники попереднього триденного тренінгу – а це психологи, які працюють в кризових службах психологічної допомоги, в громадських організаціях практично усіх тих населених пунктів, де компактно проживають переселенці (Дніпропетровськ, Дніпродзержинськ, Новомосковськ, Павлоград, Першотравенськ, Орджонікідзе, Жовті Води, Тернівка, Меліоративне, Запоріжжя, Краматорськ) – отримали методичні рекомендації та матеріали від тренера з Києва Лариси Валової щодо проведення власних тренінгів на місцях. Протягом трьох тижнів вони провели тренінги, підготували звіти і презентації. І тепер під час тренінгу-супервізії психологи-тренери аналізують свої результати, обмінюються досвідом, отримують рекомендації та професійну підтримку для подальшої роботи у цьому напрямку, – розповідає директор ДОГО «Дніпропетровські гуманітарні ініціативи» Тетяна Кладієва.

Володіючи напрацьованою системою – методичними основами проведення профілактичного тренінгу, планом заходу, відпрацьованими вправами та матеріалами – психологи формували групи з волонтерів, які працюють з внутрішньо переміщеними особами. І такими виявились люди найрізноманітніших професій і соціального статусу – медики, вчителі, інженери, практичні психологи, соціальні працівники різних служб тощо.

В процесі проведення тренінгів тренери використовували вправи, ігри, мозковий штурм, інформаційні повідомлення, роботу в групах. Для учасників підготували роздаткові матеріали, буклети. Дехто застосовував музичні композиції. В одному тренінгу була проведена Балінтовська група.

– Дуже цікавою і змістовною була презентація звітів. Тренери ділились власним досвідом, розповідали про свої хвилювання, побоювання, про особливості груп та про складнощі в роботі з групою, про те, як вони організовували тренінги. Чимало питань було стосовно того, як розподіляти час в ході тренінгу та як визначати пріоритети серед тренінгових завдань, як краще підбирати методики для виконання поставлених задач, – зазначає супервізор Лариса Валова.

– Дехто з психологів вже мав певний досвід – проводив раніше міні-тренінги, групи самодопомоги тощо. Але такий великий тематичний тренінг для них був вперше. Вони працювали як справжні тренери – працювали з людьми, які працюють з людьми! І цей перший досвід переконав їх у тому, що така робота є затребуваною. Вони побачили, що справді допомогли людям. Що волонтери, які були учасниками їхніх тренінгів, зуміли побачити у себе ознаки емоційного вигорання і хотіли б працювати над собою далі, – додає Тетяна Кладієва.

Зараз все більше людей починає усвідомлювати, що психологи, які працюють у сфері профілактики професійного вигорання, потрібні усім. Особливо тим, хто займається волонтерською діяльністю.

– Чим би вони не займались, якщо в свою роботу вони вкладають свої емоції, свої сили, інтелектуальні знання, причому у вільний від основної роботи час, все одно у них дуже швидко з’являються ознаки емоційного вигорання. Їх потрібно вчасно помітити. Тільки психологи можуть пропрацювати все це і допомогти їм позбутися елементів стресу, – переконана Т.Кладієва.

«Для мене – це нова висота, новий рубіж», «Ми займаємося потрібною справою. Наша підтримка вкрай важлива», «Це був новий поворот за два роки моєї волонтерської діяльності», «Для мене відбулась переоцінка важливості волонтерської роботи», «Я отримала величезне задоволення від свого першого тренінгу! Навіть не уявляла, що можу настільки цікаво його провести» – ось висловлювання про тренінг психологів-учасників. Справді, доброзичлива атмосфера панувала серед однодумців. Адже тут зібрались люди, які готові ділитись одне з одним досвідом, інформацією і продовжувати працювати і надалі в такому напрямку.

Наталя Назарова.

Leave a Reply

Your email address will not be published.