6 листопада 2018 року Конгрес місцевих та регіональних влад Ради Європи на своєму 35-му пленарному засіданні у Страсбурзі проголосував за доповідь “Права голосу на місцевому рівні як елемент успішної довготермінової інтеграції мігрантів та внутрішньо переміщених осіб  у муніципалітети та регіони Європи”.

Як повідомив міжнародний старший радник IFES Гаральд Джепсен, основна частина обговорення на пленарному засіданні була присвячена питанню неналежного захисту виборчих прав внутрішньо переміщених осіб, що були змушені покинути свої домівки внаслідок російської агресії. Кілька промовців від української делегації виступили на підтримку законопроекту №6240 щодо виборчих прав внутрішньо переміщених осіб та інших мобільних всередині країни громадян, який був розроблений спільно ГО “Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”, Громадянською мережею ОПОРА та Міжнародною фундацією виборчих систем. Нагадаємо, щозаконопроект №6240 було зареєстровано в парламенті 27 березня 2017 за підписами 24-х народних депутатів, але проект закону досі не винесено на розгляд в сесійну залу. Через пасивність народних обранців ГО «ГРУПА ВПЛИВУ» спільно з партнерами та членами Коаліції «Кожен голос впливає» проводить широку адвокаційну кампанію  – як на місцевому та національному рівнях, так і на міжнародному.

Доповідач Жос Винен (Нідерланди) закликав всіх українських делегатів працювати над ухваленням законопроекту №6240. Він нагадав, що це не є питанням політичної волі, а – зобов’язання української держави за міжнародними договірними зобов’язаннями, щоб її громадяни мали можливість реалізувати своє конституційне право голосу на місцевому рівні на практиці. “У доповіді Конгресу про спостереження за місцевими виборами в Україні в 2015 році ключовою рекомендацією було необхідність розширення права голосу для вимушених переселенців набагато раніше, ніж місцеві вибори-2020. Ми раді дізнатись, що в Україні існують ініціативи, спрямовані на реалізацію нашої рекомендації”, – сказав він.

“Право голосу є природною відправною точкою для успішної довгострокової інтеграції, оскільки голосування сприяє активній участі ВПО в життя своєї спільноти…Конгрес цілеспрямовано вивчив міжнародні стандарти і передову практику надання права голосу ВПО на місцевому рівні. Внаслідок цього він рекомендує Комітету міністрів запропонувати урядам держав-членів забезпечити умови для того, щоб:

– вимоги щодо проживання не перешкоджали ВПО реалізовувати свої виборчі права, зокрема, щоб процедури для зміни місця проживання відповідали тому, щоб ВПО могли легко, без зайвих перешкод або затримок змінювати реєстрацію зі свого виборчого округу в новий (і навпаки);

– правові положення не вимагали від ВПО вибирати між використанням права голосу і права на отримання статусу ВПО і/або соціальної допомоги”, – зокрема йдеться в Рекомендації (неофіційний переклад).

Конгрес місцевих і регіональних влад Ради Європи є консультативним органом Ради Європи. Він представляє інтереси органів місцевих і регіональних влад 47-и держав-членів Ради Європи. Пріоритетами Конгресу є зміцнення та захист інтересів органів місцевих і регіональних влад, забезпечення їх участі у процесах європейської інтеграції, моніторинг дотримання державами-членами Ради Європи положень Європейської хартії місцевого самоврядування та спостереження за місцевими та регіональними виборами, які відбуваються в цих країнах. Конгрес консультує Комітет міністрів та Парламентську асамблею Ради Європи з усіх аспектів розвитку та реалізації місцевої і регіональної політики. Засідання Конгресу проводяться в приміщенні штаб-квартири Ради Європи у Страсбурзі.

“Вперше Конгрес підготував резолюцію по внутрішньо переміщених особах”, – написали на фейсбук-сторінці Української делегації Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи.

Закликаємо внутрішньо переміщених осіб подивитися СКЛАДделегації України в Конгресі місцевих і регіональних влад Ради Європи на 2016 – 2020 роки та комунікувати з представниками органів місцевого самоврядування в своїх регіонах задля посилення впливу громадян на прийняття рішень місцевих рад на підтримку законопроекту №6240.

“Змістовна й ґрунтовна доповідь Гаральда Джепсена, основні тези, з якими я повністю погоджуюся: ВПО повинні мати право брати участь в голосуванні”, – написав на своїй сторінці в фейсбук голова Дніпропетровської обласної ради Гліб Пригунов. “Головна проблема – це наявність прописки, як радянської спадщини! ВПО не хочуть відмовлятися від прописки через страх унеможливлення потрапити до окупованих територій, де залишилися їх родичі, дома та інше. Конгрес  продовжуватиме свою роботу в Україні, зосередившись на інформаційній кампанії, роз’яснювальній роботі серед ВПО та політиків. Додам, що зараз в українському парламенті триває робота над законопроектом № 6240, який надасть можливість 2 мільйонам людей з окупованих територій, які живуть в Україні, право голосу. Зі свого боку ми також готуємо певні правки в цей закон, готуємо петицію до ВР”, – наголосив голова Дніпропетровської облради.

Нагадаємо, що саме в Дніпрі, завдяки нашим партнерам ГО “Тамариск” народився “гімн” адвокаційної кампанії “Кожен має на вибори право”. Саме цю пісню чули депутати під час засідання Погоджувальної ради, коли під стінами ВР проходила акція“Невидимі виборці”.

“Очевидно, що тільки у співпраці, завдяки зусиллям та цілеспрямованим діям кожного партнера – від маленької регіональної організації, створеної самими переселенцями до великої міжнародної структури – ми зможемо досягнути результату, – переконана Тетяна Дурнєва, виконавча директорка ГО Громадського холдингу “ГРУПА ВПЛИВУ”. – На жаль, українські парламентарі недостатньо докладають зусиль для своєчасного реагування на потреби внутрішньо переміщених осіб та, зокрема, приведення виборчого законодавства у відповідність до Конституції України та міжнародних стандартів. Тому громадянам доводиться шукати різноманітні шляхи впливу на прийняття рішень. Висловлюємо щиру подяку Офіс Ради Європи в Україні, Міжнародній фундації виборчих систем IFES та безпосередньо експертамГарольду Джепсену та Ханні Робертс за істотний внесок у підготовку доповіді та системну роботу на міжнародному рівні задля захисту політичних прав внутрішньо переміщених осіб в Україні”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.