Останнім часом багато говориться про розвиток місцевих громад. І більшість з нас визнають, що розвивати громади дуже потрібно. Питання ефективного місцевого розвитку активно обговорюються і в органах місцевого самоврядування, і в громадському секторі.

Однак на практиці ми бачимо – багато хто обговорює перспективи, але тільки одиниці насправді починають діяти та досягають результатів.

Що потрібно для ефективного місцевого розвитку? Більшість каже «гроші, ресурси». Безумовно, ресурси потрібні. Однак будь-яки ресурси створюються людьми, а не навпаки. Тобто, потрібні люди. Люди, які здатні ініціювати перетворення у житті громади. Люди, які здатні реалізовувати проекти задля соціального та економічного розвитку. Люди, які можуть об’єднувати зусилля з іншими, щоб разом творити позитивні зміни у суспільстві.

«Змінюючи себе, змінюємо світ!» – девіз Мережі Позитивних Змін Дніпропетровщини. Щоб стати «агентом позитивних змін», потрібно починати з себе. Ми вважаємо, що найкращій шлях самовдосконалення – це навчання протягом життя. Саме тому команда Центру «Тамариск» постійно навчається, та створює умови для навчання своїх партнерів.

Тому з вересня 2011 р. Центр підтримки громадських і культурних ініціатив «Тамариск» розпочав реалізацію Першої Школи Позитивних Змін у Дніпропетровській області. Проведення такої Школи стало можливим в рамках проекту «Розвиток мережі Центрів місцевої активності у Дніпропетровські області» за підтримки Національного Фонду Демократії.

Учасниками Школи стали представниками громадських і благодійних організацій, органів місцевого самоврядування, закладів культури та ініціативних груп з міст, селищ та сел Дніпропетровської області. Всі дуже різні, можна сказати – унікальні, однак об’єднані спільної метою – допомагати своїм громадам розвиватися, та залучати інших до ефективного розвитку.

Програма Школи включала тренінги з питань сучасних підходів до розвитку місцевих громад, розробки соціальних проектів та ефективної комунікації в громаді, консультації тренерів та експертів з практичних питань планування та реалізації учасниками власних ініціатив, проведення комунікативних та інтеграційних заходів, інформаційну підтримку. Також учасники отримали запрошення приєднатися до партнерської мережі Центру «Тамариск» – Мережі Центрів Позитивних Змін.

Дуже важливим для учасників програми став наступний етап проекту – конкурс міні-грантів серед учасників Мережі. Метою конкурсу була підтримка ініціатив, спрямованих на поліпшення життя людей і розвиток місцевої громади. Отже, учасники отримали можливість на практиці застосувати свої знання та навички, отримані протягом програми. І цією можливістю вони скористалися. В рамках конкурсу було підтримано сім проектів. Проекти дуже різні, однак кожен з них впливає на життя людей, ініціює довгострокові позитивні зміни:

В межах проекту «Активізація Партизанської громади Дніпропетровського району Дніпропетровської області: визначення пріоритетів розвитку», що реалізується Громадською організацією «Інститут сталого розвитку Дніпропетровського регіону» вже сформована ініціативна група з активних мешканців села – викладачів та старшокласників школи, працівників дитячого садочку, бібліотеки, будинку культури, сільської ради, які зацікавлені у пошуках можливостей для подальшого розвитку своєї громади. Для представників ініціативної групи проведено тренінг «Методи здійснення оцінки потреб громади», і зараз вони реалізують практичні дії щодо визначення пріоритетів розвитку свого села.

Проект «Через активізацію громадських лідерів Волоської територіальної громади до вирішення місцевих проблем», що реалізується Благодійною організацією «Волоський фонд розвитку громади», спрямовано на створення умов для вирішення місцевих проблем з залученням всіх зацікавлених сторін, виходячи з проблем та потреб мешканців, за допомогою мотивації та навчання місцевих активістів – лідерів місцевих інституцій. В рамках проекту проведено низку обговорень, місцеві лідери взяли участь у тренінгу «Налагодження партнерства у громаді». Учасниками проекту сформоване бачення щодо розвитку села Волоське протягом наступних 10 років, спільними зусиллями розробляється Паспорт громади.

В межах проекту «Створення коаліції громадських організацій Апостолівського району», що реалізується Громадською організацією «Центр локальної активності «Крок назустріч», вже створено коаліцію громадських організацій, що працюють з молоддю. Зараз коаліція працює в напрямку популяризації здорового способу життя, та залучення молоді до активної соціальної діяльності.

На роботу з молоддю спрямовано й проект «Команда позитивних змін в молодіжному світі», що реалізується Громадською організацією «Молодь Ювілейного» у Дніпропетровському районі. В межах проекту проводяться цікаві зустрічі з учнями старших класів сільських і селищних шкіл району, усі бажаючі отримують можливість приєднатися до Молодіжної Команди позитивних змін, щоб разом реалізовувати спільні ініціативи щодо місцевого розвитку.

В межах проекту «Створення центру правової та психологічної підтримки учнів 10-11 класів», що реалізується Царичанською районною громадською організацією «Берегиня», старшокласники та їхні батьки отримують правову та психологічну підтримку на базі Царичанської районної бібліотеки. Завдяки тренінгам, що проводяться у центрі, учні мають змогу адаптуватися до проходження зовнішнього незалежного оцінювання, та краще зорентуватися щодо вибору професії – майбутнього дорослого життя.

Проект «Батьківський клуб», що реалізується Благодійною організацією «Колиска надії», спрямовано на налагодження комунікативних зв’язків між прийомними батьками та батьками-вихователями дитячих будинків сімейного типу, що проживають на території області. Зараз учасники проекту мають можливість обмінюватися досвідом в межах «Батьківського клубу», допомагати один одному та спільно вирішувати проблеми.

Є серед переможців й адвокаційний проект – проект «Організація доступу до отримання ПВТ ВІЛ – позитивними вагітними в місті Нікополі», що реалізується Громадською організацією «Енергія життя». Проект спрямовано на представлення інтересів ВІЛ-позитивних вагітних жінок, а саме – створення умов для того, щоб вагітні жінки могли отримувати необхідні препарати у місті Нікополь замість того, щоб їздити за ними в обласний центр. Організація «Енергія життя» прагне зробити все можливе, щоб ВІЛ – позитивні жінки народжували здорових дітей і самі були у максимально комфортному психологічному стані, знаючи, що про них піклуються та їх доля не байдужа для суспільства.

Мережа Центрів Позитивних Змін – це об’єднання організацій, що роблять практичні дії, спрямованих на поліпшення життя людей і розвиток місцевої громади. Сьогодні членами Мережі є 17 організацій – це громадські та благодійні організації, бібліотеки і будинки культури Дніпропетровської області. Ми всі дуже різні і в цьому наша цінність. І, головне, більшість з нас має високу мотивацію не тільки до реалізації власних ініціатив, а й до надання допомоги у реалізації соціальних ініціатив іншим групам та організаціям у своїй місцевості.

Наша мета – допомогти людям змінювати життя на краще в своїй громаді – місті, районі, селищі, селі. Змінюючи себе, змінюємо світ – приєднуйтесь до дій!

Leave a Reply

Your email address will not be published.