Протягом історії незалежності в Україні двічі приймалися конституційні документи – у 1996 та 2004 роках. Однак кожного разу це був результат договору політичних еліт про поділ повноважень, влади та національного багатства. По суті суспільство було усунуто від конституційного процесу і не брало в ньому участь, а тому Конституція жодного разу не стала виявом спільної громадянської волі, проектом якої мав би стати проект держави Україна, яка об’єднувала б усіх громадян.

Саме тому, будучи угодою еліт, а не договором на основі широкої суспільної угоди, існуюча Конституція не в змозі забезпечити успішну трансформацію України у сучасну демократичну державу, створити умови для політичної стабільності, ефективних реформ чи для консолідації суспільства.

Минулого року була запущена робота на новим Головним законом країни, однак, як і раніше, конституційна реформа обговорюється значною мірою за закритими дверима, а громадськість повністю позбавляється можливості впливу та отримує у кінці вже готовий проект документу.

З метою започаткування загальнонаціонального, інклюзивного процесу щодо створення нової Конституції Міжнародний центр перспективних досліджень (МЦПД) ініціює в усіх регіонах України серію громадських обговорень, покликаних започаткувати конституційний процес на основі якнайширшого суспільного залучення, як це прийнято в демократичних країнах. Результатом цього процесу має стати проект нової Конституції, створеної як компроміс між різними суспільними групами та регіонами в усіх регіонах України.

Питання до обговорення:

 • Як започаткувати процес розробки нового Основного закону України на основі консенсусу навколо ключових цінностей?
 • Оновлення діючої Конституції: чи відповідає цей шлях суспільному запиту та логіці розвитку українського суспільства?
 • Хто та що блокує створення нової Конституції на основі суспільного договору?
 • Яка роль громадянського суспільства у процесі створення нової Конституції України на основі спільної громадської волі?
 • Яким чином новий Основний закон, розроблений на основі громадського консенсусу, може сприяти реінтеграції України?
 • Міжнародна практика проведення інклюзивного демократичного процесу: що може бути корисним для України?

 До участі у дискусії запрошуються: представники громадського сектору/активісти, представники органів місцевого самоврядування, наукового середовища (викладачі/аспіранти), журналісти, політично активні громадяни тощо.

Захід проводиться у рамках проекту «Побудова загальносуспільного діалогу для проведення конституційної реформи» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Основними спікерами виступатимуть визнані фахівці в сфері конституційного права:

 • Геннадій Друзенко
 • Віктор Жердицький
 • Тарас Стецьків
 • Сергій Кіщенко
 • представник Центру політико-правових реформ

Захід відбудеться 02 грудня з 12.00 до 14.00 у м. Дніпропетровськ, за адресою: вул.Червона, 12а, готель «Reikartz Дніпропетровськ», велика конференц-зала.

Для участі у заході потрібно заповнити реєстраційну анкету за посиланням:

https://docs.google.com/forms/d/12V-mOXBQA0kR0SDKSmR7Ek8GdWiIAUj9j30lSrq1Zu4/viewform?usp=send_form

За додатковою інформацією необхідно звертатися до контактних осіб:

 Ольга Коновалюк (096 742 63 10, email: olia.konovaluk@gmail.com)

 Анна Колохіна (097  923 77 91, email: dcsi@dcsi.dp.ua)

Leave a Reply

Your email address will not be published.