ГУРТ відвідав Ярмарку досягнень, що відбулася в межах Другої регіональної конференції Програми Східного Партнерства «Культура». У конференції взяли участь учасники та бенефіціари Програми з Вірменіі, Aзербайджана, Білорусі, Грузії, Молдови та України, а також учасники та гості з Європи.

Презентація результатів програми відбулася в інтерактивному режимі у формі Ярмарки досягнень. Представники кожного проекту мали 15 хвилин, щоб заявити про себе та привернути увагу аудиторії. Проекти поділили на три категорії: «Професіоналізація і професійні мережі», «Політика і культура», «Генератор майбутнього».

Заступник директора FPWC (Вірменія) Єва Мартіросян та координатор проектів DVVInternational (представництво у Грузії) Джорджі Джікіа розповіли про залучення молоді до збереження навколишнього середовища та культурної спадщини. За словами доповідачів, однією з неочікуваних перешкод в реалізації проекту був опір батьків молоді. «У селі, де звикли до практичної, простої роботи, де діти – це часто ще одна пара рук, так потрібна у сільському господарстві, родина часто не розуміла мети нашої діяльності. До того ж, діти після навчання починали інакше дивитися на звичні речі, наприклад, переставали кидати сміття в річку і просили своїх батьків робити так само. А ті вчиняли так все своє життя – і раптом хтось навчає їхніх дітей робити інакше. Подолати цей опір було нелегко, але з часом, в процесі реалізації проекту, охорона культурної спадщини стала дійсно «кльовим», популярним заняттям, а значна частина родин зрозуміла захоплення своїх дітей», – зазначила Єва.

Директор фонду NextPage(Болгарія) Яна Генова представляла проект Bookplatform, партнером якого з українського боку була ГО «Форум видавців». В рамках проекту книжкова галузь Вірменії, Грузії та України отримала підтримку для вирішення викликів, з якими сьогодні зіштовхуються видавництва, письменники та перекладачі.

ГУРТ запитав Яну Генову про її найяскравіші враження від проекту. «Моє найяскравіше враження– організація книжкової ярмарки, відвідувачі якої дійсно були зацікавлені, занурені в тематику заходу, а не просто фотографувалися на фоні стендів. І ще одне яскраве враження: коли консультанти спілкувалися з міністром культури і проговорили цілий день», – поділилася Яна.

ГУРТ теж взяв участь у Ярмарці – програмний менеджер Мар’яна Завійська виступила з доповідями «Культура у планах розвитку сільських спільнот» та «Рівні можливості для культури в сільських громадах Вірменії та України» за результатами проекту «Рівні можливості для національних меншин та вразливих груп в реалізації культурних прав: багатство в різноманітті».

Учасник проекту «Альтернативне фінансування культури» Звіад Мчедлішвілі так описав подальші перспективи свого проекту: «Проблема в тому, що культура не є цінною для нашого суспільства. Ми плануємо провести дослідження щодо альтернативного фінансування культури. На першому етапі плануємо залучити професіоналів, а потім йдемо в суспільство, щоб дати розуміння важливості та цінності культури. Культура як інструмент для майбутнього покоління, для розвитку. Ми хочемо побудувати суспільство на європейських цінностях, а це значить, що кожен має зрозуміти, що «я один» не зможу жити добре, «я» – частина суспільства, і в мене є зобов’язання перед цим суспільством».

Керівник Бюро моніторингу та інституціонального розвитку Програми Східного Партнерства «Культура» Лучано Глоор так прокоментував мету конференції: «Ми працювали над проектом протягом трьох років, і хотілося б дізнатися, який результат отримали в підсумку. Під часконференції прагнемо обдумати і обговорити наші досягнення. Кожна команда була зосереджена на своєму проекті; зараз же ми хочемо отримати уявлення про програму в цілому. Я очікую, що ми зрозуміємо, як учасники програми оцінюють її після трьох років діяльності.Якщо ж говорити про основні досягнення програми, то для мене найголовніше, що ми продовжуємо працювати разом, співпрацювати навіть крізь кордони, хоч програма і закінчується цього року».

Публікації про найбільш цікаві проекти та інтерв’ю з їхніми організаторами читайте незабаром на порталі ГУРТ в межах проекту «Багатство в різноманітті».

Leave a Reply

Your email address will not be published.