Рівень розвитку інструментів демократії участі у громадах залежить від багатьох факторів. Серед них є базові – запровадження місцевою радою відповідних інструментів, зокрема, загальних зборів, громадських слухань, бюджету участі, місцевих ініціатив, електронних петицій та ін. До базових також слід віднести і активність мешканців громади з використання інструментів демократії участі.
Навіть якщо усі процедури участі жителів громади визначено у локальних нормативно-правових актах: статутах, положеннях і порядках, це ще не є гарантією, що інструменти будуть належно функціонувати.
Разом з тим, без затвердження реальних і максимально ефективних інструментів, неможливо забезпечити демократію участі. Потрібні чіткі процедури, логічна послідовність дій, яка дозволяє мешканцям реально брати участь в управлінні громадою.
Саме для того, щоб затверджені інструменти не були лише декларативними характер, а дозволяли жителям користуватися своїми правами на участь, необхідно проводити дослідження, як функціонують запроваджені інструменти, оцінити їх ефективність й сприяти їх удосконаленню. Це у свою чергу дозволить забезпечити їх більшу результативність. Таке дослідження було проведено Громадською спілкою «Мережа хабів громадянського суспільства України» у рамках проєкту ПРООН «Громадянське суспільство задля розвитку демократії та прав людини в Україні», що реалізується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії та у партнерстві з ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення».
Результати викладені у аналітичному звіті про дослідження практик використання інструментів демократії участі в умовах карантинних обмежень, інформування населення місцевою радою через офіційний вебсайт щодо COVID-19 і форм участі жителів у місцевому самоврядуванні на період карантину, інструментів локальної демократії на предмет наявності у них бар’єрів для участі, а також їхньої адаптивності до вимог карантину.
У Дніпропетровській області цю місію виконував ЦПГКІ «Тамариск» і залучив до цього дослідження провідних експертів. В ході дослідження було проведено моніторинг та оцінку функціонування інструментів локальної демократії в умовах карантину у 3 ОТГ Дніпропетровської області (Васильківська, Піщанська та Покровська).
Підготовлені за результатами дослідження звіти вже презентовані у громадах. Наразі триває робота із удосконалення нормативно-правових актів, якими запроваджені інструменти локальної демократії, зокрема удосконалюються регламенти роботи рад.