Прості кроки часом здатні змінити світ на краще. Це довів трирічний проект «Рівні можливості для національних меншин та вразливих груп в реалізації культурних прав: багатство через різноманіття», який виконував Ресурсний центр ГУРТ за фінансової підтримки Європейського Союзу в рамках програми Східного партнерства «Культура» у сільських громадах Вірменії та України. Про це під час прес-конференції в ІА УНІАН 29 жовтня зазначила програмний менеджер Ресурсного центру ГУРТ Мар’яна Завійська.

Головною тезою проекту було те, що культура має стати потужним інструментом в розвитку місцевих громад. У тих населених пунктах, які стали його учасниками, вдалося зламати стереотипне ставлення до підтримки культури за надлишковим принципом, чим однаково «грішать» в обох країнах.
«Нам було важливо показати і використати те, що кожен мешканець громади володіє цінним соціальним ресурсом та може бути залученим до розвитку громади. Більше того, ми отримали вдалий досвід інтеграції в суспільні процеси представників національних меншин та вразливих мешканців громад. Результатом трирічної роботи стала поява творчих майстерень, арт-кафе, зон відпочинку для дітей і дорослих, навчальних студій», – розповіла Мар’яна Завійська.
Реалізація проекту в Україні і Вірменії мала свої особливості. Зокрема, в той час, коли в десятьох громадах Київської області нацменшини потребували глибшої інтеграції, у Вірменії ситуація була прямо протилежною. Різні етноси живуть там протягом тривалого часу, виростивши не одне покоління і фактично асимілювавшись з титульним народом. Крім того, Вірменія є досить монолітною країною, де нацменшини представлені лише сімома відсотками від усього населення.
«Зважаючи на цю специфіку, коли нацменшини, що мешкають у Вірменії, повністю інтегровані, вони більше потребують збереження власної культури, – зазначила голова правління Центру НУО (Вірменія) Маргарет Піліпосян і додала: – Ця трирічна ініціатива дала можливість фактично побачити, що люди, які проживають в громадах, несуть у собі великий потенціал».
Серед проектів, що стали найяскравішими з реалізованих у Вірменії, чільне місце обіймає відновлення сільського клубу в Мецаморі. Відтоді на підмостках закладу поряд із вірменськими часто лунають українські пісні. А у Ванадзорі місцеві активісти створили ляльковий театр, у репертуарі якого сучасні вистави. Крім того, там також знаходиться місце для української культури. Про це зазначила програмний фахівець Фонду громадського розвитку та партнерства (Вірменія) Ліліт Аванесян.
Член координаційної ради Федерації українців Вірменії «Україна» Юрій Мінасян також переконаний, що проект був успішним і взаємозбагачення відбулося. Про це говорить сприйняття людьми власних здобутків, а також щирі емоції від перегляду танців чи прослуховування українських пісень у виконанні вірменських дітей. Символічно, що цього року стараннями української громади, в тому числі Юрія Мінасяна, у Єревані вдалося встановити пам’ятник Тарасу Шевченку, чого так давно очікували українці Вірменії. Попри те, що офіційного відкриття ще не відбулося, однак сюди, як то кажуть, не заростає стежка пам’яті.
«Насправді, ресурс не є визначальним, якщо є бажання і мотивація. Люди залюбки жертвують свій час і можливості для того, щоб процвітало їхнє місто або село. Це діє, і це потрібно донести до інших громад», – наголосив Юрій Мінасян.
Підсумкове обговорення напрацювань у межах проекту відбудеться в Ірпіні Київської області 30-31 жовтня під час конференції «Багатство в різноманітті: як перетворити проблему на ресурс».

Leave a Reply

Your email address will not be published.