Справжня безпека буває лише там, де людей об’єднує не лише територія проживання, а й розуміння користі від взаємної поваги до прав одне одного.
Безпека в будь-якій громаді охоплює не лише наявні системи відеоспостереження, патрулювання вулиць, пожежну безпеку та безпеку дорожнього руху, доступ до закладів охорони здоров’я та інших
безпекових механізмів, а й згуртованість громади, високий рівень довіри в ній, злагоджену комунікацію між зацікавленими сторонами, взаємодію поліції та громади, залучення жителів громади до розв’язання локальних проблем, лідерський потенціал жителів громади, інтегрованість вразливих суспільних груп у громаду тощо.
Саме такий комплексний підхід використовують експерти та експертки Центру «Тамариск» у дослідженні стану громадської безпеки та соціальної згуртованості в семи громадах Дніпропетровської області.
Фокус групи вже були проведені у Новомосковській, Павлоградській, Синельниківській громадах.
В них взяли участь представники таких груп:
- люди старшого віку;
- ВПО;
- сім’ї загиблих на війні;
- діти та молодь;
- представники етнічних груп;
- ветерани та ветеранки;
- особи, які безпосередньо постраждали від військових дій;
- люди з інвалідністю
- маломобільні групи населення.
Фокус-група — якісний метод дослідження, групове інтерв’ю, організоване у вигляді розмови кількох респондентів на задану інтерв’юером-модератором тему. Мета цього дослідження – визначення безпекової ситуації, оцінка рівня соціальної згуртованості; розуміння проблем незахищених категорій людей та шляхів їх вирішення відповідно до проблем громади. Результати досліджень стануть основами для рекомендацій подальшого планування діяльності робочих груп із громадської безпеки та соціальної згуртованості в громадах.
Варто зазначити, що ситуація з громадською безпекою в кожній громаді різна, але в аспекті соціальної згуртованості є дещо спільне – недостатня поінформованість мешканців про послуги, що надаються в громадах, та слабка комунікація між органами місцевого самоврядування та громадськістю. Хоча ми бачимо, що демократичні процеси в громадах стають дедалі сильнішими.
Дослідження проводяться в межах ініціативи «Створення та підтримка діяльності Мережі робочих груп із громадської безпеки та соціальної згуртованості у семи територіальних громадах Дніпропетровській області», яку впроваджує Центр підтримки громадських і культурних ініціатив «Тамариск» за сприяння Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) в Україні за фінансової підтримки Європейського Союзу, наданої в межах проєкту «EU4Recovery – Розширення можливостей громад в Україні».