Як відомо, через неврегульованість українського законодавства, внутрішньо переміщені особи четвертий рік не можуть скористатися одним із базових конституційних прав громадянина. Майже 4% українських виборців залишаються без права голосу на місцевих виборах та в одномандатних округах на виборах до Верховної Ради.  Змінити ситуацію покликаний законопроект №6240 «Про забезпечення доступу до виборчих прав внутрішньо переміщених осіб та інших мобільних всередині країни громадян».

За офіційними даними, на початку 2018-го р. у Дніпропетровській області було зареєстровано 74.5 тисяч внутрішньо переміщених осіб.

Переселенці платять податки в місцеві бюджети, сплачують за товари та послуги у нових громадах, подекуди є соціально активними, працюють лікарями, вчителями, однак фактично їхні громадянські права дискримінуються. Вони не можуть обирати депутатів місцевих рад. Водночас, що найпарадоксальніше, вони можуть вільно балотуватися на різні представницькі посади в нових громадах.

Остання резолюція Ради Європи щодо України (від 24 січня 2018 р.) чітко вказує, що Україна має забезпечити виборчими правами ВПО на всіх видах виборів, в тому числі на місцевих виборах там, де переселенці проживають вже четвертий рік.

У заході взяли участь представники 33-х організацій громадянського суспільства, Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, депутати місцевих рад та  органів місцевого самоуправління, внутрішньо переміщені особи (41 учасник).

Радник голови ОДА з питань внутрішньо переміщених осіб, керівник БО «БФ Допомога Дніпра» Владислав Макаров доповів про стан виборчих прав переселенців в Україні та Дніпропетровській області та необхідності прийняття Законопроекту  № 6240.

На Skype-зв’язку з учасниками круглого столу була   весь час  Тетяна Дурнєва, виконавча директорка ГО «Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ», співавторка законопроекту №6240 «Про забезпечення доступу до виборчих прав внутрішньо переміщених осіб та інших мобільних всередині країни громадян». Тетяна Дурнева детально відповіла на численні запитання учасників. Відбулася плідна дискусія щодо участі внутрішньо переселених осіб  та трудових мігрантів у місцевій демократії.

Результатом обговорення стало підписання учасниками заходу «Звернення до Народних депутатів України від Дніпропетровської області», яке направлено їм  разом з супроводжуючими документами

Модератор заходу – Тетяна Карельська, директор Центру підтримки громадських і культурних ініціатив «Тамариск».

Організатори: Головне територіальне управління юстиції у Дніпропетровській області, ГО «Центр підтримки громадських і культурних ініціатив «Тамариск».

Цей захід проведено Центром підтримки громадських і культурних ініціатив “Тамариск” в коаліції з громадською організацією «Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ» в рамках проекту «Зміцнення законодавчих та виборчих процесів шляхом посилення громадської участі та надання технічної допомоги», який здійснюється Міжнародною фундацією виборчих систем (IFES) за підтримки Британської допомоги від уряду Великої Британії. Це – складова постійної спільної роботи зі зміцнення демократичного прогресу в Україні, яка підтримується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID), Міністерством міжнародних справ Канади та урядом Великої Британії. Будь-які думки, викладені у цьому документі, належать автору і не обов’язково відображають погляди USAID, уряду США, Міністерства міжнародних справ Канади, уряду Канади або уряду Великої Британії. 

Довідково. Законопроект №6240 був зареєстрований у ВР рік тому (27 березня 2017 р.). Законодавчі зміни були розроблені та запропоновані народним депутатам експертами громадських організацій, які займаються питаннями реформування виборчого законодавства, а також тими, що опікуються правами внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Попри актуальність, законопроект досі не винесений на розгляд та, не зважаючи на регламент, не розглянутий Комітетом з питань правової політики та правосуддя. Законопроект розробили експерти ВГО «Громадянська мережа ОПОРА», ГО «Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ», Міжнародної фундації виборчих систем (IFES), народні депутати України. Також були залучені представники громадських організацій «Донбас SOS», Центру інформації про права людини, «Крим SOS», благодійних організацій «Благодійний Фонд «Право на Захист» та «Благодійний фонд «Восток SOS». До обговорення проекту Закону долучалися члени міжвідомчої Робочої групи з удосконалення законодавства у сфері прав людини ВПО при Міністерстві з питань тимчасово окупованих територій та ВПО (включаючи представників Агентства ООН у справах біженців та Ради Європи).

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.