На Дніпропетровщині протягом 8 місяців безкоштовно навчали фінансовій і правовій грамотності жінок, які з тих чи інших причин опинились у скрутних життєвих обставинах. Навчання відбувалось в рамках Програми «Розширення підприємницьких та лідерських можливостей для жінок», про результати реалізації якої в нашому регіоні йшла мова в ході прес-конференції, що відбулась у прес-клубі ДОО НСЖУ 30 вересня 2015 року.
Дніпропетровська область стала однією з 7 пілотних областей України, де з лютого по вересень 2015 року тривала реалізація проекту. Впровадженням Програми займався Український Жіночий Фонд за підтримки Програми розвитку фінансового сектору (USAID/FINREP-ІІ) у співпраці з місцевими партнерами – Дніпропетровською міською громадською організацією «Жіночий інформаційно-координаційний центр» та Дніпропетровським обласним центром зайнятості.
Як повідомила Оксана Мірошниченко, заступник голови правління Дніпропетровської громадської організації «Жіночий інформаційно-координаційний центр», координатор проекту у Дніпропетровській області, метою Програми було підвищення обізнаності та розширення економічних можливостей, лідерських якостей, підвищення соціальної спроможності та якості життя жінок, які належать до соціально незахищених верств. Навчання проводилося за модульним принципом.
«Програма передбачала проведення навчальних тренінгів з фінансової грамотності та розвитку лідерських якостей для жінок, а також надання індивідуальних консультацій з цих питань. Всього у Дніпропетровську, Новомосковську, Синельниковому, Нікополі та Дніпродзержинську ми провели 20 тренінгів, в яких взяли участь 146 жінок. Деякі з них пройшли два перших модулі, що стосувались питань ефективного управління власними фінансами та можливості збільшення своїх доходів і досягнення фінансової впевненості. А дехто – повний курс, який включав ще два модулі «Як розпочати власний бізнес» та «Жіноче лідерство на користь громади». До речі, якщо перші два модулі були обов’язковими для усіх учасниць, то третій і четвертий – за бажанням. І бажаючих виявилось близько 80 відсотків, що свідчить про високу мотивацію жінок до навчання», – розповіла координатор проекту.
Підбором груп в основному займались місцеві центри зайнятості. Також, ознайомившись з розкладом занять на сайтах Українського Жіночого Фонду і Програми розвитку фінансового сектора, на тренінги можна було записатись самостійно.
«Нашою цільовою аудиторією були жінки, що опинились у складних життєвих обставинах: безробітні, дружини учасників АТО, жінки, які приїхали з Донбасу, які мешкають у сільській місцевості, багатодітні, матері-одиначки, сироти, інваліди, пенсіонери. Навчання, роздаткові матеріали та індивідуальні консультації тренерів – усе це безкоштовно», – додала Наталія Потапова, тренер програми «Розширення підприємницьких та лідерських можливостей для жінок».
Хоча програма була розрахована лише на учасниць з Дніпропетровської області, за словами Оксани Мірошниченко, повчитись практичним аспектам управління власними фінансами були бажаючі і з Луганської області, де подібні заходи не передбачались, а також із Запорізької, Київської та Черкаської, де з певних причин жінки не вкладались у графік проведення тренінгів. Також звертались представники громадських організацій, які надають гранти на створення власного мікробізнесу, перекваліфікацію, навчання переселенцям.
«Я завжди говорю клієнтам центру зайнятості, коли пропоную ті чи інші навчальні курси: «Будь-яка отримана інформація ніколи не буває зайвою». І сама вкотре переконуюсь у цьому. Завдяки участі у тренінгах я відчула суттєвий зріст рівня своєї фінансової грамотності, Більш впевнено тепер почуваю себе у питаннях фінансової безпеки, – ділиться враженнями Наталія Порозова, фахівець профорієнтації, керівник інформаційно-консультаційного центру Дніпродзержинського міського центру зайнятості. – Так співпало, що незабаром після перших двох модулів моєму чоловікові зателефонували нібито з банку і попередили, що він повинен терміново повідомити якість свої дані, щоб запобігти блокування картки. Добре, що я була поруч і пояснила йому, що це шахраї. Цю ситуацію ми переповіли своїм близьким, знайомим. І буквально через кілька днів подруга сказала, що їй також телефонували. І саме завдяки тому, що я її заздалегідь попередила, вона не втрапила у неприємну ситуацію».
Навчальна програма отримала чимало позитивних відгуків. Так, більшість учасниць проаналізували сімейні бюджети, почали вести облік власних доходів та витрат, залучили до складання та ведення сімейних бюджетів членів родини, дітей. Відбулось усвідомлення того, як грошові потоки пов’язані у часі, чому виникають фінансові проблеми тощо. Деякі з жінок визначились з проблемами банківських карток, дехто – у питаннях кредитів, депозитів.
Для декого ці тренінги стали першим кроком до успіху. Як, приміром, для Ірини Чумак, ще однієї учасниці програми: «Після восьми років роботи на підприємстві, де складала кошториси, я опинилась на обліку у центрі зайнятості. Звісно, скористалась можливістю повчитись, пройшла усі чотири модулі. Що цікаво – мене ніколи не захоплювали цифри. Натомість маю хобі – люблю готувати, випікати, прикрашати. І ось тепер я точно знаю, чим займатимусь – зараз працюю над бізнес-планом, хочу подати заявку на отримання гранту і відкрити свою міні-пекарню. Сподіваюсь, моє захоплення – розмальовані імбирні пряники – допоможе стати успішною».
Підсумовуючи, Оксана Мірошниченко зазначила, що реалізація проекту пройшла вдало. Освітня програма була актуальною, досить виваженою, в плані фінансової грамотності – унікальною. Тому є сподівання на її продовження.
* * *
- Оксана Мірошниченко, заступник голови правління Дніпропетровської громадської організації «Жіночий інформаційно-координаційний центр», координатор проекту у Дніпропетровській області;
- Наталія Потапова, тренер програми «Розширення підприємницьких та лідерських можливостей для жінок»;
- Наталія Порозова, фахівець профорієнтації, керівник інформаційно-консультаційного центру Дніпродзержинського міського центру зайнятості;
- Ірина Чумак, учасниця програми «Розширення підприємницьких та лідерських можливостей для жінок».