Майже 4% українських виборців залишаються без права голосу. Через неврегульованість законодавства, внутрішньо переміщені особи третій рік не можуть скористатися одним із базових конституційних прав громадянина.
17 березня 2017р. Громадська організація «Центр підтримки громадських і культурних ініціатив «Тамариск» у партнерстві з громадськими організаціями «Допомога Дніпра», «Поклик майбутнього», «Від мрії до дії», «Сила майбутнього», «За майбутнє України», провела у місті Дніпро вуличну акцію та флеш-моб «Кожен має право на вибори» з ціллю привернути увагу до виборчих прав внутрішньо переміщених осіб. Акція проходила на майданчику поряд з Космічним інкубатором «Space Hub».
На майданчику зібралися представники громадських організацій міста, волонтери, студенти, пересічні громадяни. Звучала українська музика. Увагу перехожих привертав банер, на якому чітко сформульовані меседжі: «Громада – наш спільний дім», «Я громадянин України», «Я маю право на вибори».
Директор ГО “Центр підтримки громадських і культурних ініціатив “Тамариск” Тетяна Карельська розповіла про проблему, до якої учасники акції хочуть привернути увагу громадськості: відсутність у переселенців виборчих прав на місцевому рівні.
- Радник губернатора з питань ВПО, голова БО «БФ «Допомога Дніпра» Владислав Макаров розповів про рельне становище з документальною базою для реалізації права на голос внутрішньо переміщених осіб.
- Переселенка Галина Целовальниченко розповіла про становище, в якому опинилася та про те, що окрім неї ще більш ніж 1,5 мільйони громадян України зараз позбавлені права голосу.
Далі почалася головна дія.
У коло вийшли персонажі: переселенець, переселенка, студент, підприємець, громадський діяч, боєць АТО, вчителька, багатодітна мати.
Кожен з них розповів про ситуацію, що склалася у їхньому житті, зачитуючи РЕП. Приспів повторювали запрошені учасники і гості.
Під час акції волонтери роздавали інформаційні листівки. Після виконання РЕПу учасники випустили білі повітряні кульки, на яких зображений виборчий бюлетень з відміткою.
Цей захід проведено Центром підтримки громадських і культурних ініціатив «Тамариск» в коаліції з громадською організацією «Громадський холдинг «Група Впливу» у рамках проекту «Підвищення рівня підготовки до виборів та політичної участі в Україні», який здійснюється Міжнародною фундацією виборчих систем (IFES), за підтримки Посольства Великої Британії в Україні.
Для довідки:
За інформацією Міністерства соціальної політики станом на 5 грудня 2016р. в Україні зареєстровано 1656 662 вимушених переселенців. У Дніпропетровській області знайшли притулок 77 тисяч вимушених переселенців, з них 37 тисяч мешкають у м. Дніпро.
Суспільство вже усвідомило, що питання вимушених переселенців в нашу країну прийшло надовго, і значна частина з них залишається на нових місцях проживання. Тому так важливо сьогодні забезпечити повноцінну інтеграцію внутрішньо переміщених осіб у громадах, до яких вони переселилися. Суттєвою загрозою процесу інтеграції є те, що майже 4% українських громадян – вимушених переселенців та інших груп населення (напр. так званих, «трудових мігрантів») вже вчетверте залишаються без права голосу на місцевому рівні.
Реалізація політичного права за місцем фактичного проживання дасть людям можливість повноцінної соціалізації та реінтеграції у приймаючий громаді, де вони мешкають вже більше двох років.
Питання забезпечення політичних прав внутрішньо переміщених осіб потребує термінового вирішення незалежно від наявності чи відсутності виборів у державі. Наразі у Верховній Раді зареєстровано п’ять законопроектів, однак жоден з них не виноситься на розгляд депутатів.
Відсутність механізму реалізації виборчих прав ВПО суперечить стандартам ООН та Ради Європи, Конституції та законам України. Тому провідні громадські організації та експерти активно долучаються сьогодні до розробки необхідних змін до національного законодавства. Крім того, з отриманням можливості на реалізацію свого політичного права, вимушені переселенці також зможуть не лише голосувати на місцевих виборах, але й брати участь в інших формах місцевої демократії.
Задля пошуку оптимального рішення для цієї проблеми Громадський холдинг «Група Впливу» проводить масштабну інформаційно-просвітницьку компанію та розбудову коаліції з регіональними партнерами аби спільними зусиллями разом захистити політичні права внутрішньо переміщених осіб. Наразі до партнерства долучились представники громадських організацій Вінницької, Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Львівської, Одеської, Харківської областей. У Дніпропетровському регіоні об’єднання представляє Центр підтримки громадських і культурних ініціатив «Тамариск».