10 квітня 2020 року Центр «Тамариск» розпочав освітню on-line програму «Успішно контролюємо владу». Для активістів громадських організацій та благодійних фондів відбувся перший майстер-клас «Громадська експертиза діяльності органів влади або як контролювати владу».
Ведучий заходу Олексій Літвінов – експерт з громадського контролю у сфері публічного управління та адміністрування, кандидат наук з державного управління, автор понад 120 наукових публікацій.
Він позначив основні питання, що розглядалися:
- Чи можна дистанційно контролювати владу в умовах карантину?
- Як громадська експертиза може мені допомогти?
- Алгоритм і основні інгредієнти успішної громадської експертизи?
- Як подати запит на публічну інформація?
- Звернення чи запит, що обрати (обмеження та переваги кожного способу)?
Під час майстер-класу учасники докладно дізналися про процедури проведення громадської експертизи діяльності органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування. Розглядалися питання поділу влади на окремі гілки: законодавчу, виконавчу і судову. Окремо презентовано рівень органів місцевого самоврядування. Як відзначили учасники, найбільш корисним стало ознайомлення із структурою органів виконавчої влади на державному та регіональному рівні, а також огляд основних повноважень органів влади.
Учасники майстер-класу отримали вичерпну інформацію про алгоритм своїх дій під час проведення громадської експертизи діяльності обласних та районних державних адміністрацій, а також міських, сільських та селищних рад. Особливу увагу було приділено розробці методології проведення громадської експертизи, формуванню команди експертів, підходам до відбору громадських експертів, розрахунку типових витрат на проведення експертизи. Також розібрали рекомендації зі складання висновків громадської експертизи та питання взаємодії групи громадських експертів із представниками органу влади, діяльність якого була піддана експертизі.
Окремим блоком було розглянуто проведення громадської експертизи громадськими радами створеними при органах влади. Так, головним їх «недоліком» є те, що такі громадські ради можуть проводити експертизу лише тих органів, при яких вони утворені. А ураховуючи типову практику, до складу таких громадських рад включають осіб лояльних до органу влади при якому вони утворені.
Наприкінці заходу учасники домовилися зі спікером розпочати проведення громадської експертизи діяльності органів місцевого самоврядування з питань протидії поширенню COVID-19. ГО «Інститут Громадської Експертизи» розпочинає підготовку до проведення однієї експертизи (м. Дніпро), розробляє методику, зразки запитів та перелік запитуваної інформації. Після цього усі розроблені матеріали будуть поширені серед учасників майстер-класу для ініціювання самостійних експертиз та закріплення на практиці отриманих знань і навичок з перевіряння публічних закупівель свого міста.
Захід проводився в рамках проекту «Підвищення інформаційно — комунікаційного потенціалу організацій громадянського суспільства Східної та Центральної України», який реалізується Центром «Тамариск» за фінансової підтримки Національного Фонду Демократії.