«Права людини починаються з дуже невеликих місць, зовсім близько від дому. Ці місця такі маленькі, що їх не знайти на жодній мапі світу. Але ці місця – цілий світ для окремої людини…»
Елеонора Рузвельт
16 – 18 лютого 2017р. у місті Дніпро було проведено тренінг «Підхід, що базується на правах людини у діяльності організацій громадянського суспільства».
Підхід, що базується на правах людини (ППЛ / HRBA) – це рамковий підхід до розвитку, в основі якого лежать міжнародні стандарти у сфері прав людини, а також діяльність, спрямована на просування і захист прав людини в усіх сферах. Основна увага зосереджується на стійкості в розвитку громад та розширенні прав та можливостей, а саме: оскільки держава не змозі задовольнити потреби людей – підтримку мають отримувати спільноти, щоб допомогти собі.
Протягом трьох днів учасникам допомагали розібратися у цій новій важливій темі експерти Центру підтримки громадських і культурних ініціатив “Тамариск” – Кирил Пилипенко та Віталій Моргун.
У тренінгу взяли участь 24 громадські активісти з 9 областей: Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Київська, Луганська, Полтавська, Тернопільська, Харківська та Чернігівська.
Учасники зібралися дуже різносторонні: представники громадського сектору, владних структур, юристи, діючі правозахисники, науковці. У кожного своя історія, досвід та знання, якими вони мали змогу поділилися протягом тренінгу. Кожен з них цікаво, по-особливому сприймав окремі кейси, поставлені завдання.
За результатами тренінгу учасники опрацювали 4 питання та розробили макети майбутніх проектів з використанням ППЛ за наступними темами:
- Безпечні облаштовані дороги
- Підвищення рівня правової культури населення
- Утилізація ТБО
- Залучення людей з інвалідністю до активного життя громади
Атмосфера на тренінгу була дружня, люди привітні. Учасники залишилися просто в захваті від спільної роботи та поїхали у свої громади з чітким наміром писати ППЛ проекти та надалі захищати та популяризувати права людини.
Спільна мета, робота над проектами та неформальне спілкування допомогли учасникам згуртуватися, налагодити нові зв’язки та партнерства.
Також цей тренінг запам’ятається учасникам неймовірною подією: народженням сина Віталія – Данила. Вітаємо нашого мужнього тата та його чудову дружину Юлію! Щастя, здоров’я, злагоди та довгих років життя молодій сім’ї!
Найголовніше – враження наших учасників після тренінгу:
– «Для більш глибокого розуміння потрібно більше часу для проведення тренінгу. Спасибі тренерам, супервайзеру та організаторам!»
– «Вся інформація є дуже потрібною і корисною. Взагалі дізналася, що є такий підхід ППЛ, що він є дуже продуктивним та цікавим. Тренінг чудовий, хотілося б більше часу приділити даному підходу.»
– «ППЛ не має малокорисних рис. Відтепер під час проектної діяльності спиратися на ППЛ, користуватися ним у повсякденній суспільно-політичній діяльності, під час підготовки програми та заходів»
– «Для мне найголовнішим питанням на тренінгу стала відмінність підходу ППЛ від благодійного та потреб і чому він є такий важливий.»
– «Приятно осознавать, что стала свидетельницей первых минут счастья Виталия. Наше: “Да??? Кто?”. И его: “Да!!!! Сын!!!!!!”. Незабываемый тренинг. Особая тёплая атмосфера, интересные люди, масса полезной информации и знаний. Всё было на наивысшем уровне! Я до сих пор под впечатлением. Всем СПАСИБО!!!!!!!!»
Далі для наших учасників планується конкурс грантів, на який вони зможуть подати свої ППЛ проекти.
Зараз створюється нова коаліція організацій, метою якої буде освоєння та поширення Підходу серед громадських активістів країни.
Хоча тренінг і закінчився, але робота триває і вже зовсім скоро світ побачить новий посібник з використання ППЛ у діяльності організацій, який наші учасники також обов’язково отримають.
Особливу подяку хочу висловити двом неймовірним жінкам – Руслана Бурова (ГО МАРТ) та Ольга Мартиновська (Донецький КВУ), які надихали на роботу, підтримували, давали цінні поради та більш глибоко розкривали кожну.
Дякую ВАМ! Успіхів, натхнення, активних команд, потужних проектів та вдячних людей, для яких ми все це робимо.
Тренінг проведено громадською організацією Центр підтримки громадських і культурних ініціатив “Тамариск” в рамках проекту «Демократизація, права людини та розвиток громадянського суспільства в Україні», що реалізують Програма Розвитку ООН в Україні у співпраці з громадською організацією MART за фінансової підтримки Міністерства закордонний справ Данії.
Дніпро_ Підхід, що базується на правах людини у діяльності організацій громадянського суспільства