Що значить бути громадянином власної країни? Це статус, що дається за місцем народження, відміткою у документах чи це щось інше? Чи може бути громадянином та людина, яка ні разу не взяла на себе відповідальність обираючи майбутнє країни – напевно може. Не нам судити про це, але хотілось би поділитись трьома відомими цитатами:

  • «Виборчий бюлетень сильніший за кулю»,- Авраам Лінкольн
  • «Погана влада обирається добрими громадянами, котрі не голосують», -Джордж Джин Нейтан
  • «Ви виграли вибори, а я – підрахунок голосів»,- Анастасіо Сомоса.

Саме три ці цитати, що вже стали афоризмами і були основою для діалогової зустрічі 16 лютого 2019 року у Підгородненському будинку культури імені Т.Г. Шевченка. Діалогова зустріч, яку організувала громадська платформа «За чесні та прозорі вибори», що була створена громадськими активістами міста Пілгородне, зібрала представників громадських організацій, місцевих депутатів та небайдужих громадян.

«Виборчий бюлетень сильніший за кулю»

Демократія нам дає можливість обирати та помилятись, але ключове – це право впливати на зміни та виправляти помилки. Саме з цього розпочався діалог. Учасники говорили про те, що для кожного є вибори, а ключове – прозорі вибори. Для більшості виявилось, що прозорість виборів більше, ніж просто констатування факту «відсутність фальсифікацій». Це утвердження в собі «Я – впливаю».

«Погана влада обирається добрими громадянами, котрі не голосують»

Ми можемо не цікавитись політикою та відсторонюватись від неї, але це не значить, що вона не впливає на наше життя. І коли ми відмовляємось від участі в голосуванні, то відкриваємо шлях для фальсифікацій та нав’язування вибору. Саме абсентеїзм (відмова голосувати) і є однією з причин перетворення виборів на комерційну стратегію вигоди, а не на боротьбу ідей.

«Ви виграли вибори, а я – підрахунок голосів»

Саме контроль за виборчим процесом, а особливо підрахунком голосів і є одним з ключових викликів для громадянського суспільства. Роль громадянського суспільства – це незалежний «контролер», що здійснює нагляд за дотриманням чесності та прозорості. Громадянське суспільство – це не тільки громадські організації чи якісь інші формування. Це активні громадяни своєї держави, що хоча б раз на п’ять років знаходять час проконтролювати підрахунок власного голосу.

І це не все, про що говорили під час діалогу. Було ще багато цікавого, але ключовим був результат: більшість учасників долучилась до платформи «За чесні та прозорі вибори», представники Центру «Тамариск» пообіцяли, що знайдуть можливість провести навчання громадських активістів для контролю виборчого процесу.

Сподіваємось, що 31 березня 2019 р. у місті Підгородне відбудеться надзвичайна подія, коли самі ж виборці стануть  незалежними «контролерами» прозорості виборів.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.