24 квітня 2020 року учасники проекту «Підвищення інформаційно – комунікаційного потенціалу організацій громадянського суспільства Східної та Центральної України», який реалізує Центр“Тамариск” зустрілися на майстер-класі “Прозорість та відкритість бюджетного процесу на місцевому рівні”.
Теми, які розглядались під час майстер-класу були цікавими як для учасників “Школи інформування та комунікацій”, так і для активістів інших громадських організацій:
· Як читати бюджет міста або об’єднаної територіальної громади?
· Як зробити його доступним для розуміння звичайних громадян?
· З яких частин складаються місцеві бюджети, які мають надходження та доходи, які видатки?
· Які механізми забезпечують прозорість та відкритість місцевого бюджету?
· Яка інформація про бюджет має бути розміщена на сайті громади?
Відповіді на ці та інші питання учасники отримали від експерта з громадського контролю у сфері публічного управління та адміністрування, кандидата наук з державного управління Олексія Літвінова.
Учасники оnline заходу ознайомились з інноваційним представленням місцевого бюджету у форматі “бюджету для громадян”, який дозволяє донести бюджетну інформацію у простій та зрозумілій для пересічних громадян формі.
Під час майстер-класу учасники ознайомилися із бюджетами для громадян Васильківської та Слобожанської ОТГ, міста Маріуполя. Завдяки зрозумілій подачі складного матеріалу, учасники мали змогу порівняти показники різних бюджетів, побачити загрози та можливості до оптимізації бюджетних витрат, шляхи для наповнення місцевих бюджетів. Кожен із бюджетів для громадян відображує структуру громади, стратегію розвитку та склад населення, а також дозволяє побачити витрати бюджетів крізь призму стратегії розвитку громади. Учасники були здивовані тим, як незрозумілі на початку цифри перетворювалися в критерії та показники прозорості бюджету.
Додатково учасники майстер-класу ознайомилися із методологією оцінки прозорості бюджетів, розробленої Громадським Партнерством «За прозорі місцеві бюджети!». Тепер учасники заходу самі можуть використовувати рейтинг прозорості бюджетів та методологію задля підвищення прозорості бюджетного процесу у своїх громадах.
Не дивно, що наприкінці заходу учасники вирішили “прочитати” бюджети своїх громад та визначити рівень їх прозорості й доступності. Найближчим часом вони спробують дізнатися про рівень прозорості (або непрозорості) свого місцевого бюджету.
Упевнені, що отримані результати стануть предметом майбутніх адвокаційних кампаній, громадських обговорень та круглих столів.
Захід проводився в рамках проекту «Підвищення інформаційно — комунікаційного потенціалу організацій громадянського суспільства Східної та Центральної України», який реалізується Центром «Тамариск» за фінансової підтримки Національного Фонду Демократії.