Чим живуть благодійні організації в Україні і які напрямки роботи стають сьогодні пріоритетними – про це та багато іншого розповіла координатор соціальних проектів Благодійної фундації «Відкриті серця України» Ніна Гаєвська.
– Пані Ніно, розкажіть, будь ласка, з ким ви найчастіше співпрацюєте – з приватними чи юридичними особами?
– Частіше ми співпрацюємо з юридичними особами – саме від них досі надходив найбільший обсяг пожертв. Зараз, у зв’язку з тим, що український бізнес опинився в досить складній ситуації, нам почали більше допомагати приватні особи. А бізнес, принаймні тимчасово, взяв паузу. Однак завдяки допомозі бізнесу нам вдалося зробити заощадження раніше, тому на сьогодні в нас є так звана «подушка безпеки», яка тримає на необхідному рівні.
– Чи має Фундація філіали в Україні?
– У нас є представництва, але це позаштатні працівники – волонтери, які допомагають нам на локаціях в певних регіонах.
– Назвіть, будь-ласка, головні напрямки діяльності благодійної фундації.
– У нас п’ять основних напрямків – «Здоров’я», «Спорт», «Культура», «Суспільство» і «Освіта». Найважливішим для нас є напрямок «Здоров’я», який базується на двох основних проектах. Перший – «Національна телемедична мережа», яка працює на основі програми TrueConf по типу Skype, але з більшою кількістю опцій. З її допомогою лікарі можуть зв’язуватися один із одним і допомагати у вирішенні важливих питань. Наприклад, коли у лікаря з Херсону, виникає суперечливий випадок, він може зв’язатися з Київським центром дитячої кардіології та обговорити випадок. Ця програма передбачає передачу важливих життєвих показників (кардіограми, результати УЗД), необхідних для визначення діагнозу. Тож ця програма економить гроші, час, а головне – рятує життя. Другий проект – допомога військовим шпиталям,.
– Які саме лікарні залучають до цієї системи?
– Зараз ми залучаємо кардіологічні відділення дитячих обласних лікарень. А в майбутньому плануємо підключити і районні, бо там ситуація набагато гірша і з технічним обладнанням, і з практичними навичками.
– Які проекти реалізуються у напрямку «Суспільство»?
– Раніше ми займалися підтримкою діяльності молодіжних громадських організацій. Наприклад, підтримували Національну організацію скаутів України, ММГО «Європейський молодіжний парламент України», ГО «Спілка ініціативної молоді», організацію «SOS Дитячі містечка» і локально – акцію «Зробимо Україну чистою». На сьогодні у зв’язку зі скороченням фінансування у нас немає можливості надавати гранти та міні-гранти на подібні проекти. Але ми все одно намагаємося допомагати ресурсами або надаючи інформаційну підтримку. Дуже не хочеться втрачати таких партнерів. І взагалі, коли довгий час працюєш в соціальній сфері, щось змінити можна, тільки якщо працюєш гуртом.
– Проекти цього напрямку, в основному, направлені на які категорії населення?
– Вони направлені на дітей та молодь. Окрім акції «Зробимо Україну чистою» – тут беруть участь усі охочі.
– Щодо напрямку «Освіта». Які освітні заходи реалізує благодійна фундація?
– Ми допомагаємо у проведенні конкурсу Intel-Техно Україна (міжнародний конкурс науково-технічної творчості школярів за підтримки корпорації Intel, – авт.). Наша організація виступала генеральним партнером в організації національного етапу цього конкурсу в 2013-му і в 2014-му роках. Спочатку відбирають кращих претендентів у регіонах, потім у фіналі найкращі презентують і захищають свої проекти. В межах міжнародного конкурсу Фундація заснувала номінацію «Інноваційні прилади для здоров’я людини». До того ж, ми допомогли профінансувати поїздку фіналістів Українського етапу конкурсу в США – на міжнародний етап вирушило шість молодих вчених, які привезли додому 5 нагород. Ви не уявляєте, скільки у нас талановитої молоді і як вони горять своїми проектами!
– Які проекти реалізовуєте в напрямку «Культура»?
– Головний проект цього напрямку – INSTALAZZIA. Наш ідейний натхненник Олег Малкін придумав таку конструкцію, за допомогою якої ми можемо презентувати на вулиці твори мистецтва. Конструкція має вигляд великої довгої арки, на якій частіше всього розміщують копії робіт українських художників або фотографів. Ми виставляли, наприклад, фотороботи проекту «Благодійність крізь призму об’єктиву», де показували фотографії онкоховрих дітей із реквізитами, за якими їм можна допомогти. Особливість цієї конструкції в тому, що її можна ставити де завгодно, спеціальні умови для її розміщення не потрібні. Конструкція оснащена сонячними батареями, завдяки чому вона освітлюється навіть вночі.
– В яких містах України ця конструкція вже використовувалася?
– Найчастіше ми возимо її різними парками Києва, в останні рази виставляли і в Маріїнському, й у парку ім. Т. Г. Шевченка. Довгий час конструкція стояла на Інститутській. У співпраці з Національним військово-історичним музеєм України ми створили експозиції, що стосувалися історичних подій, які відбувалися на території України. Також ми проводили виставки спільно з громадськими організаціями, наприклад, «Мости дружби» з БФ «Гарних справ», наповнення якої створювалося руками українських та палестинських дітей; «Дитячий майданчик» – виставка, метою якої було не просто показати роботи онкохворих дітей, а й зібрати кошти на їх лікування, організована разом з ГО «Здорове людство».
– Які проекти та заходи реалізуєте в напрямку «Спорт»?
– Наша фундація відкриває дитячі та спортивні майданчики, але вони незвичайні. Ми робимо майданчики, які складаються із чотирьох секторів. Перший – спортивний. Разом із StreetWorkout ми розробили гімнастичні елементи, на яких дітям буде цікаво й корисно займатися спортом. Другий сектор – ігровий, де можна грати у різні ігри, на кшталт футболу чи волейболу. Третій сектор – дитячий, який включає в себе ігрове обладнання для дітей. І четвертий – зони відпочинку, на території яких є лавки та Wi-Fi для батьків, які чекають, поки їхні діти граються в інших секторах. Такі майданчики ми збудували у Львові, Вінниці, Тернополі та Житомирі. На території відпочинку передбачений кіоск, де можна купити продукти або взяти в оренду спортивний інвентар для ігор. Реалізованим проектом у Тернополі я пишаюся найбільше, оскільки він створений на засадах соціального підприємства, коли організація не має матеріальної вигоди, але надає робоче місце працівнику, який доглядає за майданчиком та його станом.
– Як події останніх років в нашій країні вплинули на обсяги фінансової допомоги від людей та організацій?
– Знизилися внески на суспільні проекти, на проекти щодо медичного обладнання для дитячих лікарень. Але в той же час виріс обсяг пожертв на все, що стосується шпиталів допомоги постраждалим від трагічних подій у нашій країні. Також останнім часом збільшилася кількість «благодійних організацій», які декларують збір коштів, а на ділі не зрозуміло, куди ті гроші йдуть. Тому ми сфокусувалися на сайті Української біржі благодійників, де кожен може побачити, куди й на що пішли його кошти, де є звітність і прозорість.
– Як в майбутньому планує розвиватися Благодійна фундація «Відкриті серця України»?
– Ми любимо робити проекти, які можуть допомогти не окремій людині, а змінити ситуацію в цілому. Це основна ідея кожного нашого проекту. Зараз працюємо над розвитком соціального бізнесу в Україні, який допоможе людям у працевлаштуванні, в саморозвитку. Підтримуючи людей у такий спосіб, ми в якійсь мірі розвиваємо економіку країни. Це те, чого б нам дуже хотілося. Також у проекті «Розвиток телемедичної мережі», яка охопить кожний віддалений куточок, аби випадків, коли лікар не зміг допомогти людини, бо не знав як, ставало з кожним роком все менше і менше. Хочемо, щоб наші дітки росли здоровими, розвивалися фізично, тому будемо продовжувати будувати майданчики. Пишаємося нашими юними науковцями, хочемо, щоб їхні проекти не залишалися тільки на папері, а й втілювалися у життя. Ну, і в цілому будемо продовжувати розвивати громадський сектор в Україні.