Протягом чотирьох місяців, з червня по вересень 2015 року, громадська організація «Центр підтримки громадських і культурних ініціатив «Тамариск» проводила тренінги з професійної підготовки керівників та менеджерів громадських організацій, що працюють з внутрішньо переміщеними особами (ВПО).
Понад 30 ГО та ініціативних груп не лише з Дніпропетровської, а й Запорізької та навіть Донецької областей стали учасниками освітньої програми. Організатори відмічають, як помітно між ними посилились зв’язки – вони обмінюються досвідом, планують спільні заходи, налагоджують співпрацю.
Громадська організація «Наше відродження» – з міста Красногорівка, Мар’їнського району Донецької області. Про Центр «Тамариск» вперше почули від Лариси Скрипченко, ГО «Хто як не я», яка ще із серпня 2014 року збирала і привозила гуманітарну допомогу для жителів Красногорівки. При першій же нагоді приїхали до Дніпропетровська, де познайомились з Тетяною Карельською, директором «Тамариску». І одразу ж отримали запрошення повчитись. Молода організація, яка ще не мала багато досвіду, таким шансом скористалась і успішно пройшла навчання.
– Дуже зворушило, наскільки з повагою і розумінням поставились до нашої роботи у «Тамариску». Звісно, ми скористались запрошенням і відвідали всю серію тренінгів, – ділиться враженнями Анна Геращенко, волонтер ГО «Наше відродження». – Завдяки такій насиченій, інтенсивній тренінговій програмі, ми навчились професійно вибудовувати внутрішню структуру організації, розвиватись, приймати рішення, досягати згоди, ефективно діяти. Тренінг з основ фасилітації дав можливість зрозуміти, як не довести до конфлікту, як організовувати обговорення в громадах, зі своїми цільовими аудиторіями, створювати атмосферу для того, щоб люди могли домовитись, а не конфліктувати. Нам дали дуже важливі інструменти для професійної роботи не лише з представниками цільових аудиторій, а й з колегами, волонтерами, партнерами. Тепер ми знаємо, з чого почати діалог між владою та громадою.
Окрім навчання, дуже цінним для себе, набутим завдяки «Тамариску», учасники вважають власне саме спілкування, нові знайомства, встановлення контактів з іншими громадськими організаціями та благодійними фондами. На сьогодні ГО «Наше відродження» навіть заключило кілька договорів про співпрацю. Партнерами Донецької організації стали Благодійний Фонд «Українська Рада з питань біженців», МБФ «Ожина» (Кривий Ріг), ГО Правозахисна група «Січ».
Так, «Ожина» збирає для дітей з Красногорівки речі, взуття, іграшки, шкільне приладдя. Разом з БФ «За майбутнє України» та «Українською Радою з питань біженців» було організовано літній відпочинок для 60 дітей з Красногорівки, Курахово, Красноармійська у дитячих таборах на Хортиці і на Азовському морі. А в червні минулого року, після масованого обстрілу Красногорівки і Мар’їнки, волонтери організацій «Хто як не я» та «За майбутнє України» допомогли вивезти дітей до Дніпропетровська, де протягом 10 днів ті були у безпеці.
Про налагодження співпраці говорить і Олена Дудченко, координатор клубу бібіотерапевтичної підтримки «Жити разом», який працює на базі Дніпропетровської обласної бібліотеки:
– Клуб був створений самими переселенцями для того, щоб допомагати людям, які приїхали на Дніпропетровщину, стати повноправними мешканцями громади. Саме з допомогою книги бібліотекарі і громадські активісти намагаються покращити психологічний, емоційний стан переселенців. В серпні 2015 року на базі ГО «Допомога Дніпра» активісти нашого клубу спільно з арт-студією «Щастя у подарунок» організували дуже цікаве засідання – молоді мами разом з дітками не лише робили ляльки-мотанки, а й дізнавались про «секрети» оберегів, а також чимало цікавого з історії Придніпров’я. А організація «Сила майбутнього», створена самими ВПО, підготувала для сайту клубу «Жити разом» інформацію, яка допомогла б внутрішьно переміщеним особам у вирішенні того чи іншого питання, як, приміром, щодо економічно вигідного житла, щодо будівництва власного будинку тощо.
Робота, якою займаються фахівці «Тамариску», надзвичайно важлива і потрібна. На цьому у своїх відгуках наголошують усі учасники тренінгів. Вони впевнені, що разом, спільними силами громадськості вдасться покращити наше життя.
Наталя Назарова.