З червня 2015 року громадська організація «Центр підтримки громадських і культурних ініціатив «Тамариск» реалізує проект «Розбудова партнерства для зменшення наслідків конфлікту у Дніпропетровському регіоні». Як відомо, він виходить завдяки фінансового сприяння Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Завдання його – посилення спроможності місцевих громад, районних і міських органів влади, внутрішньо переміщених осіб задля розбудови конструктивних відносин з метою сприяння згуртованості громадян і зменшення напруги через підтримку інтеграції ВПО у Дніпропетровській області.
– Проект має кілька напрямків, – нагадала директор Центру «Тамариск» Тетяна Карельська. – Усі вони покликані допомагати організаціям та ініціативним групам, які з’явилися нещодавно, або рік-півтора тому після революції Гідності. Сьогодні ми маємо дуже потужний волонтерський рух, бачимо високу ступінь активності українців. Адже проблема вимушених переселенців виявилась набагато складнішою, ніж ми сподівалися. Що це серйозно й надовго – розуміють і ті, хто працює з внутрішньо переміщеними особами. Одного ентузіазму тут замало, лише спонсорською допомогою вже не обійтись. Тому важливо, щоб такі люди об’єднувались, створювали організації, реєструвались і починали працювати професійно.
Один із компонентів проекту, як ми знаємо, освітній. Він включає досить інтенсивну тренінгову програму з професійної підготовки керівників та менеджерів організацій, що працюють з внутрішньо переміщеними особами (ВПО).
– До громадського сектору сьогодні прийшло дуже багато нових людей. Це ті, що долучились до волонтерських програм, проявляють громадянську активність. Одна справа – благі наміри, прагнення щось зробити, інша – професійні моменти, пов’язані з громадською діяльністю. Так чи інакше, а щоб діяти ефективно, організаціям необхідні ресурси. Організаціям потрібно вибудовувати внутрішню структуру, розвиватись, приймати рішення, досягати згоди, ефективно діяти на користь своїх цільових аудиторій, – наголосила тренер Наталія Стаднічук.
Тренінгова програма розрахована на шість дводенних занять протягом чотирьох місяців. Проведено вже п’ять: з розробки ефективних соціальних проектів, організаційного розвитку, ефективних комунікацій, менеджменту проектів, стратегічного планування діяльності організації. На черзі – тренінг з основ фасилітації як процесу покращення комунікації, домовленості, прийняття рішень як всередині організації, так і з цільовими групами.
Учасниками програми, як поінформували в «Тамариску», стало понад 30 громадських організацій та ініціативних груп. І не лише з Дніпропетровської, а й Запорізької та навіть Донецької областей.
– У ході реалізації нашої освітньої програми помітно посилились зв’язки між організаціями-учасниками. Вони обмінюються досвідом, планують спільні заходи, налагоджують співпрацю. Приємно бачимо, як за три місяці ці організації «виросли». Деякі ініціативні групи вже зареєструвались. Вони починають працювати по-іншому, професійно. І результати навіч, – поділилася крупицями досягнутого Тетяна Карельська.
Як повідала керівник Центру «Тамариск», в рамках ще одного проекту – «Українська регіональна платформа громадських ініціатив», який організація реалізує за фінансової підтримки Європейської Комісії в Україні, було проведено конкурс проектних пропозицій на отримання гранту у розмірі до 90 тисяч гривень. На розгляд незалежної конкурсної комісії надійшло 30 проектів, 12 з них подали саме учасники тренінгів.
– Підтримано і профінансовано 9 таких проектів, з них 7 – від тих організацій, які навчалися за нашою освітньою програмою, – розповіла Тетяна Карельська. І наголосила, що незалежні експерти оцінювали знеособлені заявки. Усі проекти, за словами фахівця, різноманітні й досить цікаві. Високим рівнем відзначаються й 7 пропозицій від «новачків». Угоди підписано, і з 1 вересня організації вже почали реалізовувати свої задуми. Цей етап досить важливий для них, оскільки дає можливість не тільки отримати певний досвід, а й так звану грантову історію, на що великі донори перш за все звертають увагу. А це серйозна фінансова підтримка і для розвитку самої організації.
Ще одним освітнім компонентом проекту «Розбудова партнерства для зменшення наслідків конфлікту у Дніпропетровському регіоні» є підготовка психологів для роботи в кризових ситуаціях. Тренінги з медіації і фасилітації діалогів проводила Владислава Каневська, віце-президент Національної Асоціації медіаторів України, координатор Мережі фасилітаторів діалогів.
Другий важливий напрямок даного проекту – організація діалогів між ВПО, громадськими активістами та представниками органів місцевої влади у 6 громадах Дніпропетровської області.
– Щоб допомогти тим людям, яких ми називаємо внутрішньо переміщеними особами, інтегруватися в суспільство, потрібно налагодити порозуміння і партнерство між ними і владою та громадою. Один із підходів вирішення таких конфліктів – це діалоги. Наші експерти організували й провели діалогові зустрічі з ВПО та громадськими активістами, із представниками органів місцевої влади. Зараз триває третій етап, коли зустрічаються вже підготовлені до спільної розмови представники влади, переселенці та місцеві активісти, – розповіла директор «Тамариску».
Реалізація проекту триває. За спостереженнями фахівців Центру, намітилися певні позитивні зрушення у ставленні органів місцевого самоврядування до внутрішньо переміщених осіб. Познайомившись з людьми, вислухавши і, що особливо важливо, «почувши» їх, представники влади починають їх «розуміти». Де такі діалоги ведуться, «відторгнення» відступає на другий план. Натомість з’являється бажання співпрацювати. Змінюється і ставлення переселенців до влади, нові мешканці стають більш ініціативними в плані поліпшення життя громади, партнерської взаємодії. Таким чином, інтеграція в суспільство перестає бути штучною, «нав’язаною зовні», а перетворюється в природний, зумовлений часом процес.
Наталя Назарова.