Вашій увазі пропонується інформаційна добірка про нещодавні події, пов’язані із захистом політичних прав переселенців.
на місцевих виборах
Значна кількість українських виборців, які є внутрішньо переміщеними особами, не мають можливості повноцінно реалізувати свої політичні права та голосувати на місцевих виборах і в одномандатних округах на загальнодержавних парламентських виборах. Це свідчить про порушення принципу недискримінації щодо забезпечення рівності прав, свобод і можливостей. Про це йшлося на прес-конференції в інформагенстві УНІАН…
Громадські організації об’єднуються для захисту
політичних прав ВПО
Наприкінці грудня минулого року організації з семи регіонів за ініціативи громадського холдингу «Група Впливу» об’єдналися, аби спільно захищати політичні права внутрішньо переміщених осіб. Одночасно у семи містах відбулися прес-конференції. Експерти розповіли про старт проекту «Підвищення рівня підготовки до виборів та політичної участі в Україні», який націлений на розбудову потужної коаліції, проведення соціологічних досліджень, розробку соціальної реклами та проведення інформаційно-просвітницької роботи регіонах з метою адвокації виборчих прав ВПО.
ДетальнішеПрава переселенців — у доповіді Держдепу США
В оприлюдненій на початку березня Державним департаментом США щорічній доповіді про стан з правами людини в світі чимало місця займає розділ щодо прав людини в Україні за 2016 рік. Зокрема, Держдепартамент звертає увагу на неповне дотримання прав 1,7 мільйона переселенців. Йдеться, зокрема про труднощі з легалізацією документів, освітою, пенсіями, доступом до фінансових послуг та медичного обслуговування, а також про участь у виборчих процесах.
Ініціатива врегулювання голосування
не за місцем реєстрації
16 лютого відбулася робоча зустріч представників громадських організацій, ЦВК та парламенту, на якій було заявлено про розробку законодавчих змін для реалізації виборчого права кожного громадянина незалежно від його місця проживання. Проектом Громадянської мережі ОПОРА та Громадського холдингу «Група Впливу» вносяться зміни до Закону України «Про державний реєстр виборців», які передбачають можливість визначення виборчої адреси не лише за зареєстрованим місцем проживання, а й на підставі мотивованого звернення виборця.
Прес-конференція «Виборчі права ВПО: чи можливе
їх відновлення?»
10 березня в інформаційному агентстві «Главком» відбулася прес-конференція «Виборчі права ВПО: чи можливе їх відновлення?» за участі представників низки громадських правозахисних організацій. На ній, зокрема, йшлося про неможливість ВПО взяти участь у виборах у 40 об’єднаних територіальних громадах, які відбуваються цієї весни
Результати фокус-групових дискусій щодо політичних
прав переселенців
Зріз настроїв вимушених переселенців дає відповіді на питання щодо мотивів оформлення довідки ВПО, ризики та перешкоди в процесі зміни місця реєстрації, проблеми в адаптації в нових територіальних громадах та інших. Дослідження проводилося Соціологічною лабораторією УКУ на замовлення Громадського холдингу «Група Впливу» в рамках проекту «Підвищення рівня підготовки до виборів та політичної участі в Україні».
та трудових мігрантів
17 березня відбулася прес-конференція «Громадські організації підготували проекти змін до законодавства для захисту політичних прав переселенців та трудових мігрантів» за участі представників громадських організацій «Група Впливу», ОПОРА, «КримСОС», «Восток СОС», а також Міжнародної фундації виборчих систем (IFES)
«Ми маємо право обирати…»
В середині березня в багатьох українських містах відбулися флеш-моби на підтримку виборчих прав переселенців. Акції пройшли зокрема у Дніпрі, Чернівцях, Вінниці та інших містах.
«У внутрішньо переміщених осіб є право голосу та право обирати, але, на превеликий жаль, на сьогоднішній день вони мають право обирати лише центральні органи влади. Однак, з огляду на те, що наші друзі по нещастю вже не перший рік тут мешкають, проблема право голосу стає все більш актуальною. Зовсім скоро наші територіальні громади будуть об’єднуватись, але переселенці знову залишаються без права голосу», — озвучив мотиви акції у Дніпрі один з її організаторів Владислав Макаров.
«Ми прагнемо, щоб жителі України мали рівні права, незалежно від того чи вони переселенці, чи ні, – наголосила координаторка флеш-мобу у ВінниціГанна Шубіна. – З листопада до кінця 2016 року в Україні відбулося 438 місцевих виборів, зокрема в об’єднаних територіальних громадах, але жодна внутрішньо переміщена особа не могла взяти у них участі».
«Представники Луганщини, Донеччини та Криму, які зараз мешкають у Дружківці заклеїли собі рот. Там чином вони показали відсутність у них права голосу», — йдеться у сюжеті Еспресо.tv про акцію, що відбулася в цьому місті. До переселенців з цього міста долучилися ВПО з Краматорська, Бахмута, Торецька та інших міст та містечок Донбасу.
Учасники акції у Львові за право переселенців голосувати на виборах зібралися біля пам’ятника Тарасові Шевченку. На плакатах були надписи «У мене забрали право голосу. Яке право наступне?», «Прописка – не вирок, а можливість», «Мовчання для ягнят». «Я вже третій рік живу у Львові, – розповів активіст організації «Крим SOS» Енвер Бекіров. – Також хочу брати участь в обговоренні, яким має бути майданчик, де бувають мої діти, якою має бути школа, яку вони відвідують… »
«Переселенці не мають права голосу на місцевих виборах і на виборах за мажоритарною системою. Люди живуть у цих громадах вже по три роки. Від 60 до 80%, за різними даними соціологічних досліджень, людей не планують повертатися», — розповіла одна з організаторів акції радник Мінсоцполітики з питань ВПО уЗапоріжжі Анастасія Перепелиця.
«З початку окупації частин української території, законодавча гілка влади не спромоглась нормативно врегулювати правовідносини у сфері реалізації виборчих прав ВПО, – відзначив під час акції у Чернівцях юрист ГО «Право. Захист. Справедливість» Олег Чутчев. – Питання захисту політичних прав громадян, що змушені були покинути свої домівки, має бути терміново актуалізоване».
Проект Закону «Про забезпечення доступу до виборчих прав ВПО та
інших мобільних груп всередині країни громадян»
Документ розроблений експертами ВГО «Громадянська мережа «ОПОРА», ГО «Громадський холдинг «Група впливу», Міжнародної фундації виборчих систем (IFES), народними депутатами України, із залученням представників громадських організацій «Донбас СОС», «Центр інформації про права людини», «Крим СОС», благодійних організацій «Благодійний Фонд «Право на захист» та «Благодійний фонд «Восток-COC». До обговорення проекту Закону долучалися члени міжвідомчої Робочої групи з удосконалення законодавства у сфері прав людини внутрішньо переміщених осіб при Міністерстві з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб (включаючи представників Агентства ООН у справах біженців та Ради Європи).
Українські та міжнародні експерти закликають врегулювати
питання забезпечення виборчих прав ВПО
24 березня в Києві на Міжнародній конференції «Забезпечення виборчих прав ВПО в Україні» представники провідних громадських організацій, МінТОТ, ЦВК та народні депутати обговорили можливості забезпечення виборчих прав ВПО в Україні. Міжнародні експерти з Грузії та Боснії і Герцоговини поділились досвідом врегулювання питання права голосу ВПО у своїх країнах. Захід розпочався не з традиційних вітальних промов поважних гостей, а з флеш-мобу присутніх самих переселенців. Активісти вибудували живу мапу України, а за допомогою пісні Тараса Петриненка «Україна» продемонстрували відсутність голосу у вимушених переселенців, та неможливість для них співати разом з усією країною. Ця пісня була записана внутрішньо переміщеними особами та так званими «трудовими мігрантами» спеціально для флеш-мобів, які пройшли в 10 містах України. За допомогою цієї театралізованої постановки учасники продемонстрували, що подолати будь-яку проблему можна тільки об’єднавшись… Переглянути відео й ознайомитися з виступами промовців можна зацим посиланням.
Початок інформаційної кампанії на підтримку законопроекту щодо виборчих прав ВПО та трудових мігрантів
27 березня о 10-30 в УНІАН відбудеться прес-конференція на тему: «Громадські організації розпочинають інформаційну кампанію на підтримку законопроекту щодо виборчих прав переселенців та «трудових мігрантів». Наразі у ВРУ відбувається збір підписів для реєстрації законопроекту щодо захисту виборчих прав внутрішньо переміщених осіб та так званих «трудових мігрантів». Законодавчі зміни були розроблені та запропоновані народним депутатам експертами громадських організацій, які займаються питаннями реформування виборчого законодавства, а також тими, що опікуються правами внутрішньо переміщених осіб. ГО «Громадський холдинг «Група Впливу» підготувала тематичні відеоролики, аудіоролики та інформаційні постери з переселенцями та «трудовими мігрантами». Мета цієї кампанії – привернути увагу суспільства та народних депутатів на проблему, що актуальна для декількох мільйонів громадян України, які проживають не за місцем реєстрації в паспорті.