З 2018 року, в місті Новомосковськ Дніпропетровської області, за ініціативи громадської організації «Юнацький корпус», та партнерів го «Прометей» та ЕКО-Самарь працює унікальний для Новомосковська соціально-екологічний проєкт #ЕКОшкола. Проєкт має стати базовим та пілотним у сфері сортування сміття, а волонтери взялись за формування культури роздільного збору відходів та екологічного виховання  жителів Новомосковська.

Згідно Закону “Про відходи”, з 1 січня 2018 р, заборонено захоронення несортованого побутового сміття, а українців зобов’язали сортувати відходи. За статистикою лише 5-7% відходів в Україні переробляється, всі інші 95% потрапляють на сміттєзвалища, де вже ніколи не будуть перероблені.

Проблема зі сміттєзвалищами актуальна і для Новомосковська. На даний момент в місті не має загальноміської програми сортування відходів. Не має умов для сортування та комунальних можливостей.  Тому один із реальних методів, щоб зменшити навантаження на сміттєзвалища – це почати сортувати відходи та здавати на вторинну переробку. Але у новомосковців, як і українців в цілому, майже відсутня культура сортування відходів та низька екологічна освіченість.

«ЕКО-школа» – це уроки екологічного виховання для новомосковських школярів 1-11 класів, дошкільних та середніх навчальних закладів, інших освітніх закладів, на прикладі встановлених контейнерів для роздільного збору паперу і пластику (корків) та додаткових контейнерів для батарейок чи змішаної вторсировини.

Ціль проекту: сформувати у новомосковських школярів, студентів, вихованців дитячих садочків та жителів міста культуру сортування відходів та свідомого споживання.

Мета проекту:

Перший етап: встановити системи роздільного збору відходів у всіх школах м. Новомосковськ, дитячих садочках, середніх навчальних закладах. Провести, мінімум, шість еко-уроків в кожному навчальному закладі.

Другий етап: сприяння в організація системи сортування у 5 пілотних ОСББ, приватному секторі та підприємствах

Фінальний етап: ініціювати та долучитись до розробки, і створення загальноміської програми сортування відходів.

На даний момент 29 систем роздільного збору відходів (контейнери для сортування паперу, пластику та інших розповсюджених відходів) були встановлені у всіх школах, бібліотеках, 2 дитячих садочках, молодіжному центрі та міському будинку культури.

Проведено більше 70  екоуроків, з окремою програмою та підходами, для різних вікових категорій. Охоплено більше 4000 слухачів. Діти отримують знання з основ сортування відходів, інструкції з сортування та інформаційні плакати, які принесуть додому, таким чином залучать ще і батьків, та родичів до вирішення цієї проблеми.

Для навчальних закладів, це можливість отримувати додатковий переваги, адже всі кошти з продажу вторсировини залишають у школі. За цей час зібрано більше 2000 кг паперу, 300 кг пластику, майже 300 кг батарейок та отримано з продажу майже 4 тис грн. Діти самі вирішують як їх витратити: закупити додаткові контейнери для сортування, закупити LED лампи в школу, аератори на крани, стіл для пін-понгу чи за потреби, переказати на лікування хворій дитині зі своєї школи.

Були проведені 2 вуличні акції – «екоточки», під час загальноміських святкувань, та більше 10 виїзних екоуроків по Дніпропетровській області.

Засновник проекту «ЕКОшкола» – Руслан Сергійчук , став фіналістом всеукраїнського конкурсу молодих екологів ECOtime 2019 серед 49 учасників, а керівниця проекту – Рєпка Марина, отримала премію талановитої молоді від Дніпропетровської Обласної Ради за розвиток екологічних ініціатив Дніпропетровщини.

На даний момент «ЕКОшкола» працює над запуском пілотного проєкту сортування відходів для Черкаської об’єднаної громади та у зв’язку з карантинними заходами проводять  онлайн-конференції для усіх охочих.

Більше про проект зможете дізнатись в соціальних мережах проєкту:

Фейсбук : https://www.facebook.com/ecoschool.nmsk/

Онлайн-конференції : https://www.instagram.com/ecoshkola.nmsk/

Засновник та спікер проекту: Руслан Сергійчук 0951838052, ecoschool.nmsk@gmail.com

Чекаємо на запитання та співпрацю у напрямі екологізації наших міст, області, України!

Команда проекту «ЕКО-школа»

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.