20-21 квітня 2018 року у Дніпрі в Центрі підтримки громадських і культурних ініціатив «Тамариск» проведений «Практикум з прав людини для студентів». Участь у практикумі взяли студенти з Міжрегіонального вищого училища з поліграфії та інформаційних технологій, Дніпровського педагогічного коледжу Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара та Академії фізичної культури та спорту.
У ході тренінгу учасники дізнались:
- Про Загальну декларацію прав людини
- Які права надані Конституцією України
- Як захистити свої права, якщо немає власного адвоката
- Як реалізувати своє право на асоціацію та створити свою громадську організацію
- Як працюють органи місцевого самоврядування і як взяти участь в управлінні державними справами
- Де знайти гроші для реалізації своїх ідей.
Учасників тренінгу особливо зацікавили дві теми:
— як захищати свої права, якщо не маєш власного адвоката;
— де можна знайти кошти для реалізації власних ідей.
Також інтерес серед учасників викликала практична вправа із застосування ст. 63 Конституції України, згідно з якою особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім’ї чи близьких родичів.
Учасники тренінгу дізналися, які можливості у них є відповідно до Закону України «Про безоплатну правову допомогу» і як вони можуть отримати консультації у центрах надання безоплатної первинної правової допомоги та безоплатної вторинної правової допомоги.
Під час виконання практичних вправ спрямованих на закріплення навичок учасники самостійно визначали інформацію та органи влади, які є розпорядниками такої інформації, а також готували запити на інформацію відповідно до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації». Так, ст. 19 Загальної декларації прав людини визначено, що кожна людина має право на свободу шукати, одержувати і поширювати інформацію та ідеї будь-якими засобами і незалежно від державних кордонів. У ст. 34 Конституції України визначено, що кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб – на свій вибір. А у Законі України «Про доступ до публічної інформації» визначений механізм реалізації права на інформацію.
В результаті проведення тренінгу його учасники з’ясували взаємозв’язок між своїми правами, наведеними у Загальній декларації прав людини, Конституції України, та механізмами реалізації своїх прав на прикладі права на інформацію.
Підготовлені під час тренінгу запити на інформацію направлені до відповідних розпорядників публічної інформації і протягом 5 робочих днів їх автори мають отримати відповіді із запитуваною інформацією.
Тренінг провів фаховий тренер Центру «Тамариск» та директор ГО «Інститут громадської експертизи» Олексій Літвінов.
Тренінг проходив в рамках проекту «Активно долучаємось до позитивних змін у країні», який реалізується в рамках програми «Програма сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.