27 березня, народні депутати України зареєстрували законопроект №6240 «Про забезпечення доступу до виборчих прав внутрішньо переміщених осіб та інших мобільних всередині країни громадян». Законодавчі зміни були розроблені та запропоновані народним депутатам експертами громадських організацій, які займаються питаннями реформування виборчого законодавства, а також тими, що опікуються правами ВПО.
Близько 4% українських виборців, які є внутрішньо переміщеними особами (ВПО), не мають можливості повною мірою реалізувати свої політичні права, у тому числі голосувати на місцевих виборах і в одномандатних округах на парламентських виборах. Значна частина ВПО залишила свої оселі два-три роки тому та постійно проживає у нових громадах. Відповідно, ця категорія виборців повинна мати можливість обирати депутатів місцевих рад та відповідних голів за місцем свого фактичного проживання.
Враховуючи необхідність усунення перешкод для голосування ВПО за місцем фактичного проживання, експерти провідних громадських організацій запропонували народним депутатам внести зміни до Законів України «Про Державний реєстр виборців», «Про місцеві вибори», «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», які мають на меті удосконалення процедури визначення виборчої адреси виборця.
У запропонованих рекомендаціях передбачається, що виборець отримає можливість звернутися із мотивованою заявою до органу ведення Державного реєстру виборців щодо визначення його нової виборчої адреси, незалежно від зареєстрованого місця проживання. В разі прийняття змін до вищезазначених законів виборчі права ВПО будуть належним чином захищені. Ця можливість буде стосуватися також інших мобільних всередині країни громадян, що сприятиме зниженню рівня конфліктності в суспільстві та підвищенню рівня участі громадян в голосуванні на виборах всіх рівнів.
У представленому законопроекті передбачена низка обмежень, спрямованих на попередження можливих зловживань. Звернення про зміну виборчої адреси може бути подане до органу ведення Реєстру у будь-який час, але не пізніше ніж на п’ятий день з дня початку виборчого процесу. Це зменшить навантаження на орган ведення Реєстру в умовах виборчого процесу, дозволить зберегти стабільність виборчих округів та належно підготувати списки виборців. У той же час виборець, який вже змінював виборчу адресу відповідно до процедур, передбачених цим законопроектом, зможе подати нове звернення не раніше ніж через 180 днів після дати останніх змін його даних у реєстрі.
Даний законопроект був розроблений експертами ВГО «Громадянська мережа ОПОРА», ГО «Громадський холдинг «Група Впливу», Міжнародної фундації виборчих систем (IFES), народними депутатами України, із залученням представників громадських організацій «Донбасс SOS», Центр інформації про права людини, «Крим SOS», благодійних організацій «Благодійний Фонд «Право на Захист» та «Благодійний фонд «Восток SOS». До обговорення проекту Закону долучалися члени міжвідомчої Робочої групи з удосконалення законодавства у сфері прав людини ВПО при Міністерстві з питань тимчасово окупованих територій та ВПО (включаючи представників Агентства ООН у справах біженців та Ради Європи).
Під законопроектом поставили свій підпис 24 народні депутати (Григорій Немиря, Мустафа Найєм, Світлана Заліщук, Рефат Чубаров, Мустафа Джемілєв, Остап Єднак, Ганна Гопко та інші). Парламентарі-співавтори законопроекту є представниками всіх фракцій, а також позафракційними депутатами: фракції «Блок Петра Порошенка» – 11, «Народний Фронт» – 2, ВО «Батьківщина» – 3, «Опозиційний Блок» – 2, Радикальна партія Олега Ляшка – 1, «Самопоміч» – 1, а також 4 народні депутати, які не входять до складу жодної фракції чи групи. Така широка підтримка законопроекту підвищує шанси на його прийняття в сесійній залі парламенту. Слід зазначити, що регіональне представництво народних депутатів-підписантів даного законопроекту також є достатньо широким, зокрема Київ, Донецька область, Львівська область, Закарпатська область, Чернігівська область, Вінницька область, Рівненська область, Черкаська область та АР Крим.
Нагадаємо, що 4% українських виборців, які змушені були покинути власні домівки через зовнішню військову агресію, третій рік не можуть скористатися одним із базових конституційних прав громадянина через неврегульованість національного законодавства. Станом на 20 березня 2017 року, за інформацією Міністерства соціальної політики, в Україні зареєстровано 1 607 664 вимушених переселенців.
З текстом законопроекту можна вже ознайомитись на сайті Верховної Ради, або на сайті ГО «Громадський холдинг «Група Впливу».
Контактна особа: Катерина Жемчужникова, 066 270 17 13, grupa.vplyvu@gmail.com
Довідково: Ця діяльність ініційована громадською організацією «Громадський холдинг «Група Впливу» у рамках проекту «Підвищення рівня підготовки до виборів та політичної участі в Україні», який здійснюється Міжнародною фундацією виборчих систем (IFES), за підтримки Посольства Великої Британії в Україні. Це – складова постійної спільної роботи зі зміцнення демократичного прогресу в Україні, яка підтримується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID), Міністерством міжнародних справ Канади та Посольством Великої Британії в Україні. Будь-які думки, викладені у цій публікації, належать автору і не обов’язково відображають погляди Посольства Великої Британії в Україні, уряду Великої Британії, Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), уряду США, Міністерства міжнародних справ Канади або уряду Канади.
(команда Донецького КВУ)
Офіс: 01033, Київ, вул.Саксаганського, 41в/4
E-mail: grupa.vplyvu@gmail.com
Телефон: +38 050 477 08 00