21 грудня 2016 року в Центрі підтримки громадських і культурних ініціатив «Тамариск» відбулося чергове засідання Клубу Позитивних Змін на тему: «Чи захищені права внутрішніх переселенців?»
У заході взяли участь представники організацій громадянського суспільства, волонтери, громадські активісти.
Директор Центру підтримки громадських і культурних ініціатив «Тамариск» Тетяна Карельська повідомила, що майже 4% українських виборців вже вчетверте залишаються без права голосу. За інформацією Міністерства соціальної політики станом на 5 грудня 2016р. в Україні зареєстровано 1656 662 вимушених переселенців, у Дніпропетровській області ця цифра складає 77 тисяч осіб. Суспільство вже усвідомило, що питання вимушених переселенців в нашу країну прийшло надовго, і значна частина з них залишається на нових місцях проживання. Тому так важливо сьогодні забезпечити повноцінну інтеграцію внутрішньо переміщених осіб у громадах, до яких вони переселилися. Суттєвою загрозою процесу інтеграції є те, що майже 4% українських громадян – вимушених переселенців вже вчетверте залишаються без права голосу.
Тетяна Карельська зазначила, що задля пошуку оптимального рішення для цієї проблеми Громадський холдинг «Група Впливу» започатковує масштабну інформаційно-просвітницьку кампанію та розбудову коаліції з регіональними партнерами. В Дніпропетровському регіоні представником цього об’єднання виступає Центр підтримки громадських і культурних ініціатив «Тамариск». У рамках цієї співпраці буде проведено низку соціологічних досліджень з переселенцями і глибинних інтерв’ю з депутатами, розроблено інформаційну кампанію соціальної реклами, обговорено на експертному рівні різні варіанти вирішення питання та, зрештою, запропоновано механізм захисту політичних прав внутрішньо переміщених осіб.
Вікторія Панченко, керівник ГО «Творча майстерня», розповіла про свою участь у Форумі «Політичні права внутрішніх переміщених осіб», який відбувся 10 грудня 2016 року в Києві. У Форумі взяли участь громадські активісти із семи регіонів України. Головний меседж Форуму: рішення, що стосуються ВПЛ, повинні прийматися разом з ВПЛ! Дуже важливо щоб переселенці самі вибирали округ, де вони хочуть голосувати. Реалізація політичного права за місцем фактичного проживання дасть людям можливість повноцінної соціалізації та реінтеграції в приймаючій громаді, де вони живуть уже понад два роки. Вкрай необхідною в цьому контексті залишається державна підтримка і спільний пошук механізмів реалізації такої можливості. Питання виборчих прав в нових громадах важливо не тільки для ВПЛ, а й для інших груп населення. Наприклад, так званих «трудових мігрантів».
Найбільш критичним для переселенців є відсутність ефективного представництва їх інтересів в процесі прийняття рішень на місцевому рівні. Необхідна реформа законодавства про вибори (в тому числі системи реєстрації місця проживання громадян, місцевого самоврядування), яка враховувала б інтереси внутрішньо переміщених осіб.
Тетяна Іваниця, керівник ГО «Шлях до майбутнього» із м Новомосковська розповіла, що їхня організація створена переселенцями і вирішує проблеми ВПО. Організація активно співпрацює з державними службами, допомагає в отриманні субсидії, житла, влаштування дітей в сади і школи. Члени організації брали участь в обговоренні бюджету міста, але, як нові громадяни громади, вони не мають права брати участь в місцевих виборах, тобто не можуть впливати на прийняття рішень».
Олександр Таненок, представник МГО «ТАК» із м. Покровськ Донецької області підкреслив, що політичні права вкрай необхідні переселенцям. На власному досвіді він переконався, до чого призводить байдужість і політичне невігластво. Йому довелося виїхати з Криму, зараз живе в Донецькій області. Він вважає, що винні в проблемі збільшення числа ВПЛ політики. Тому зараз переселенці особливо гостро розуміють, що право вибирати – це взяти на себе відповідальність за політику, яку визначають обрані людьми політики
Галина Целовальниченко, представник ГО «Етнодайвінг», підкреслила, що політичні права – вагома складова життя и потужна сила впливу на владу кожного громадянина України. Обмеження в політичних правах ВПО стало майже нормою. Але чи розуміють можновладці, що таким чином не лише дискримінують переселенців, а й порушують міжнародні норми з прав людини?
Галина приймала участь у 12-му щорічному курсі «Внутрішнє переміщення», який проводився Міжнароднім Інститутом з Прав Людини (Сан Ремо, Італія). Представники дев’яти країн з різних континентів дізнавались про можливості захисту та інструменти прав ВПО.
Базовим документом – «Керуючі принципи внутрішнього переміщення» (1998 р.), які розроблені та прийняті ООН. Жодна внутрішньо переміщена особа не може бути обмежена у своїх правах.
Завдяки участі у даному заході тепер и представники Дніпра отримали можливість долучитись до світового досвіду.
Учасники Клубу Позитивних Змін виявили бажання долучитися до інформаційно-просвітницької кампанії щодо захисту політичних прав внутрішньо переміщених осіб.
Захід проводився в рамках проекту «Підтримка громадських ініціатив в Центральній та Східній Україні», який реалізується Центром «Тамариск» за підтримки Фонду Сприяння Демократії Посольства США в Україні.