23-24 вересня 2013 року Центр комерційного права спільно з Державною службою України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва провів семінар «Аналіз регуляторного впливу як інструмент державної регуляторної політики». У навчальному заході взяли участь понад 70 фахівців центральних органів виконавчої влад.
Серед основних доповідачів семінару були: виконуючий обов’язки голови ДОГО «Дніпропетровський координаційно-експертний центр з питань регуляторної політики» Андреєв О.М. та почесний голова ДОГО «Дніпропетровський координаційно-експертний центр з питань регуляторної політики» Літвінов О.В.
Дводенна програма семінару вмістила навчання з усього циклу розробки регуляторних актів – від підготовки аналізу регуляторного впливу (надалі – АРВ), оприлюднення проектів регуляторних актів та АРВ, проведення консультацій із громадськістю до відстеження результативності регуляторних актів.
Під час семінару основна увага була приділена практичним аспектам здійснення державної регуляторної політики, підготовки аналізу регуляторного впливу, доцільності проведення громадського обговорення проектів регуляторних актів. Головною ідеєю семінару було відпрацювання навичок обов’язкового розгляду альтернатив державному втручанню в економіку, зокрема заснованому на застосуванні ринкових механізмів або саморегулювання. Також було зосереджено увагу на тому, що аналіз регуляторного впливу має обґрунтовано доводити доцільність, адекватність та обґрунтованість державного втручання в економіку, з поясненням неможливості розв’язання визначеної проблеми за допомогою ринкових механізмів або саморегулювання.
Учасники семінару високо оцінили якість підготовки та проведення навчання. Найбільш цікавими, за відгуками слухачів, були вправи із визначення проблеми, яку планується розв’язати за допомогою регуляторного акту, та підходи до здійснення аналізу вигод і витрат при підготовці АРВ, оскільки саме ці елементи роботи над АРВ викликають найбільше запитань та труднощів на практиці. Майже всі слухачі відзначили як проблему брак аналітичної інформації, що могла б використовуватися в АРВ, та незнання джерел її отримання.
На майбутнє, учасники висловили побажання більш глибоко розглянути питання підготовки базових, повторних та періодичних відстежень результативності актів, дізнатися про здійснення регуляторної політики в інших країнах, розглянути проблеми взаємодії представників влади та громадськості.
Відгуки слухачів семінару:
«Завдяки семінару я зрозумів необхідність проведення аналізу регуляторного впливу»
«Для мене як починаючого спеціаліста із державної регуляторної політики всі без винятку теми семінару мали значний вплив на формування розуміння важливості розробки АРВ та самого тексту нормативно-правового акта»
«Більш зрозумілим став зміст, який необхідно розкрити в кожному розділі АРВ, та обов’язковість елементів АРВ, їх форма».
«Дякуємо за проведення семінарів, що надають можливість молодим спеціалістам розуміти, що вони роблять і для чого»
Семінар організовано в межах виконання Центром проекту “Розвиток комерційного права в Україні (Фаза2)” за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).