31 серпня 2015 року у Дніпропетровському районі було проведено круглий стіл «Взаємодія органів місцевого самоврядування, громадських організацій та внутрішньо переміщених осіб».
Захід приводив Центр підтримки громадських і культурних ініціатив «Тамариск» в партнерстві з Дніпропетровської районною радою.
Модератор: Олександр Мітьков
У засіданні круглого столу взяли участь представники органів місцевого самоврядування Дніпропетровського район та громадські активісти.
План проведення круглого столу:
- Вітальне слово організаторів
- Презентація результатів перших кроків проекту Центру «Тамариск» «Розбудова партнерства для зменшення наслідків конфлікту у Дніпропетровському регіоні»
- Першочергові питання, які потребують вирішення.
- Об’єднуючі інтереси для всіх сторін.
- Пріоритетні напрями взаємодії.
- Планування спільної діяльності.
- Підведення підсумків.
З привітальним словом виступила заступник голови Дніпропетровської районної ради Любов Біла. Вона підкреслила, що Дніпропетровська районна рада підтримує проект Центру «Тамариск» «Розбудова партнерства для зменшення наслідків конфлікту у Дніпропетровському регіоні», вважає проведення діалогів в громадах дуже важливими для налагодження взаємодії органів місцевого самоврядування, громадських організацій та внутрішньо переміщених осіб.
Директор Центру «Тамариск» Тетяна Карельська презентувала проект «Розбудова партнерства для зменшення наслідків конфлікту у Дніпропетровському регіоні», який реалізується за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Вона розповіла про участь громадських активістів із новостворених ОГС, що працюють з ВПО, у тренінгах, підготовку ними цікавих проектів, дев’ять з них підтримані Центром «Тамариск» в рамках грантового конкурсу. Один з грантів отримала БО «Волоський фонд розвитку громади Дніпропетровського району. Також вона відзначила роль Дніпропетровської районної ради у підтримці ініціативи проведення діалогів у громадах.
Модератор і експерт Олександр Мітьков у своїй презентації розповів про проведені в рамках проекту «Розбудова партнерства для зменшення наслідків конфлікту у Дніпропетровському регіоні» діалоги в громадах Дніпропетровського, Новомосковського та Апостолівського районів. Він зробив акцент на необхідності розуміння, що внутрішні переселенці – це не проблема для громад, а дуже важливий ресурс для проведення реформ заради покращення життя громади. Їх треба сприймати не як тимчасових жителів, а як нових членів громади. В результаті діалогів відбуваються певні зміни у відношеннях місцевої влади та ВПО, з’являється розуміння, що головне в соціальному об’єднанні громади толерантність, повага, турбота, відповідальність.
У своїх коментарях до презентації експерт Віталій Моргун акцентував увагу представників органів місцевого самоврядування на необхідності зрозуміти, що ті негативні емоції переселенців, які вони висловлюють владі при зустрічах, не стосуються конкретних чиновників, це просто у них наболіло. І якщо переселенців уважно вислухати та спробувати зрозуміти їхні потреби, починається позитивний діалог.
На засіданні круглого столу відбулася плідна дискусія з питань об’єднуючих інтересів, напрямків взаємодії тощо. Найбільш активно в обговоренні брали участь представники органів місцевого самоврядування смт Ювілейне, селищ Чумаки і Балівка та представники громадських організацій.
Так Роман Гамосенко, представник Ювілейної селищної ради говорив про необхідність надавати переселенцям, як тільки вони пересікають кордони Дніпропетровської області, якісну і зрозумілу інформацію щодо можливості отримання в регіоні конкретної підтримки. Представникам місцевої влади потрібно вислухати, заспокоїти людину, і якщо потрібно, направити до тих державних служб або громадських організацій, які допоможуть вирішити проблему.
Голова Балівської сільської ради Валерій Рижак висловив думку, яку поділяють більшість сільських голів району: до нас переважно приїжджають люди із сільської місцевості, на перших порах ми допомагаємо всім, що їм потрібно: продукти, одяг, поселення. Але в подальшому ми повинні долучати їх до сільських спільних справ, до конкретної роботи., щоб вони відчували себе своїми в громаді.
Представники селища Чумаки говорили про проект, завдяки якому залучили кошти не тільки на ремонт житла для переселенців, а й на ремонт місцевої школи.
Підводячи підсумки круглого столу, учасники дійшли до наступних висновків:
- потрібно більш якісно інформувати внутрішньо переміщених осіб про ті можливості та послуги, що їм законодавчо забезпечені
- необхідно створювати громадські організації, які забезпечать підтримку та інтеграцію ВПО в громади, і залучати до їх діяльності переселенців
- широко використовувати діалоги як інструмент об’єднання громади.