Сергій Тютюнник, голова Дніпровської «Просвіти», 8 жовтня 2021 року.

8 жовтня у приміщенні Січеславської Просвіти зібралося декілька поколінь діячів місцевого просвітянського руху. Адже, Катеринославська «Просвіта» була заснована 8 жовтня 1905 року; вона мала філії в Мануйлівці, Діївці, Перещепиному, Гупалівці та кількох інших селах.

Як будь-який живий організм, «Просвіта» переживала злети й падіння, розквіт і руїну. Тож сучасні просвітяни сподіваються, що зараз буде пора росту і цвіту. Для цього є усі передумови: нова команда, тверде бажання працювати, прагнення змін у місті і суспільстві.

Яка ж наша «Просвіта» зразка вже 2021 року?

Започатковані, а точніше, відновлені, безкоштовні курси української мови для населення успішно продовжуються і в новому сезоні. Стабільно продовжують працювати художня школа «Сонячна» та юнацька патріотична організація «Пласт». Нові оберти набирає співпраця з Літературним Клубом «СвітоГЛЯД». До раніше проведених заходів про Лесю Українку, Тараса Шевченка, Миколу Євшана, Уляну Кравченко додався вечір про Івана Котляревського, який за відгуками став найпотужнішим стартом сезону в Просвіті. Найближчим часом у планах «СвітоГЛЯДу» захід про поета УПА Мирослава Кушніра.

Справжньою родзинкою стала співпраця «Просвіти» з Українським Інститутом Національної Пам’яті – саме зараз успішно реалізується спільний проєкт «Історична Просвіта», де відбувається науково-пізнавальний курс лекцій з історії України, яку читає відомий історик, співробітник Інституту, Станіслав Дуб.

В рамках ідеологічного клубу Просвіти організація підтримує співпрацю з Науково-ідеологічним Центром ім. Д. Донцова – Дніпро. Саме вони організували для зацікавлених відвідувачів розповідь, присвячену 130-річчю полковника Євгена Коновальця, в планах – доповідь про Зеновія Красівського.

В приміщенні Просвіти працюють також молодіжні організації ДУЇТ, Айсек, які, як сподіваються в просвітянській організації, стануть одними зі складових молодіжного клубу Просвіти. Молодь має більше долучатися до просвітянських проєктів та ініціатив.

Також нещодавно презентовано мистецький напрямок діяльності, а саме майстерня-студія української народної вишивки. Відбувся перший майстер-клас. Активно комунікує «Просвіта» з Національною Спілкою Письменників України. Проводить зустрічі з людьми і організаціями, які дотичні до української діаспори, бо в планах є налагодження співпраці із українцями за океаном.

На базі «Січеславської Просвіти» планують в майбутньому відкрити наступні клуби:

– Філософський

– Політичний

– Християнський

 

Голова Січеславської «Просвіти» Сергій Тютюнник наголошує:

«Маємо чудові перспективи на співпрацю з видавництвами і типографіями міста. Першою книгою, яку Січеславська Просвіта планує видати за багато років буде збірник поезій Юрія Дарагана. Це довготривалий видавничий проєкт трьох організацій: Просвіти, НіЦ Донцова і ЛітКлубу СвітоГЛЯД. В планах відновлення власного друкованого органу «Просвіти» «Січеславський край» та запуск низки інформаційних просвітянських сайтів. Одне з приміщень «Просвіти» бачимо як редакцію і видавництво наших друкованих видань. Конче потребуємо необхідної техніки і фахівців цієї справи.

Щодня працює наша бібліотека і нещодавно, до Дня Бібліотек, відбулася виставка-презентація рідкісних книжкових раритетів, що демонструвалися декілька днів у великій залі «Просвіти».

Планів багато, бажань багато і я вірю, що всі разом ми будемо реалізовувати наші проєкти, які змінять суспільство міста Дніпра в бік українства, національного виховання майбутнього громадянина.

Держава нас не фінансує, влада, поки що також не допомагає. Джерела надходжень прозорі і відкриті: це меценатські внески, на жаль, їх поки що зовсім мало та разові перекази небайдужих громадян.

І хоча в самій будівлі Просвіти тече дах; – а кожен захід передбачає свій окремий бюджет, – ми віримо, що всі труднощі будуть СПІЛЬНО подолані і ми станемо справжнім українським Культурним Центром гуртування українства нашого козацького краю!»

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.