19 травня 2021 р. пройшла «Регіональна дискусія щодо економічної інтеграції Дніпропетровської області до європейського економічного простору». Регіональна дискусія була проведена у дистанційному форматі на платформі Zoom.
На початку дискусії, генеральний директор ГО «Інститут Громадської Експертизи» Олексій Літвінов, провів презентацію результатів розрахунку ІЄЕП (Індекс євроінтеграційного економічного поступу) за період 2014-2019 років, що дозволило побачити загальну динаміку змін індексу ІЄЕП, зрозуміти ключові показники та їх вплив, особливості методології проведення дослідження, джерела отримання інформації, основні групи за якими розподілені різні області.
Окремим блоком були представлені результати розрахунку ІЄЕП Дніпропетровської області. За даними проведеного дослідження встановлено, що протягом п’яти років Індекс євроінтеграційного економічного поступу Дніпропетровщини знизився. За підсумками 2019 р. регіон посів 16 місце у рейтингу областей за ІЄЕП, тобто погіршив на 3 сходинки свою позицію у порівнянні із 2014 р.
У рамках досліджуваного періоду найнижчу позицію у рейтингу регіонів за ІЄЕП – 18 місце – Дніпропетровська область займала протягом 2016-2018 р., хоча за Субіндексом глибини торговельно-економічних взаємозв’язків з ЄС регіон покращив свою позицію з 18 до 15, а за Субіндексом інституційної підтримки євроінтеграційного поступу – з 20 тільки до 19. Найкраще значення показник Субіндексу глибини торговельно-економічних взаємозв’язків з ЄС регіон отримав у 2014 р., що відповідало 8 позиції у рейтингу. Найкраще значення показника за Субіндексом інституційної підтримки євроінтеграційного поступу Дніпропетровщина отримала у 2016 р., що відповідало 14 позиції.
У 2017 р. Дніпропетровщина досягла мінімального показника за ІЄЕП (0,2657). Натомість у 2018 р. області вдалося досягти максимального показника за ІЄЕП (0,2883) за п’ятирічний період. У 2019 р., порівняно із 2018 р., відбулося зменшення показника за ІЄЕП до рівня (0,2814). При цьому у 2019 р. відбулися позитивні зміни у рейтингу регіону за Субіндексом інституційної підтримки євроінтеграційного поступу і відбулося його просування з 20 до 19 позиції. Позитивний вплив також мало збереження Дніпропетровщиною 15 позиції у рейтингу за Субіндексом глибини торговельно-економічних взаємозв’язків, що дозволило підвищити позиції області за ІЄЕП до 16 місця.
Під час дискусії Олексій Літвінов зазначив, що ріст Субіндексу інституційної підтримки євроінтеграційного поступу відбувався за рахунок росту єдиного показника – рівня цільової інституційної підтримки економічних процесів євроінтеграції. Це стало свідченням зміни пріоритетних напрямів та збільшення кількості заходів у стратегічних документах та цільових програмах.
Найбільш позитивний вплив на ІЄЕП Дніпропетровської області впродовж досліджуваного періоду мали економічні показники динаміки поглиблення торговельної та інвестиційної співпраці з ЄС, які в щорічних рейтингах займали стабільно високі позиції. Протягом усього досліджуваного періоду залишалися незмінними фактори, які стримували позитивну динаміку Дніпропетровщини в ІЄЕП. Економічними чинниками, які суттєво вплинули на низьку рейтингову оцінку, стали такі показники: «Питома вага імпорту товарів з країн ЄС в загальному обсязі імпорту регіону», «Середньорічний темп зростання імпорту регіону до країн ЄС», «Індекс внутрішньогалузевої торгівлі з ЄС», «Кількість суб’єктів господарювання промисловості, яким надано право експорту харчової продукції тваринництва до країн ЄС, відносно до загальної кількості суб’єктів господарювання, що займаються виробництвом харчових продуктів». Олексій Літвінов зауважив, що саме ці показники характеризують специфіку промисловості Дніпропетровської області, її географічного положення й віддаленості від кордонів з країнами ЄС.
Найбільшу зацікавленість викликала презентація трьох історій успіху, які продемонстрували потужний позитивний ефект Угоди про асоціацію між Україною та ЄС на місцевий бізнес. Майже 30 представників територіальних громад, громадських активістів, представників аналітичних центрів та підприємців, які взяли участь у регіональній дискусії особливо відзначили важливість історій успіху малих та великих бізнесів, які змогли використати можливості надані Угодою про асоціацію між Україною та ЄС.
Наприкінці регіональної дискусії були обговорені рекомендацій для підвищення рейтингу Дніпропетровщини за ІЄЕП та його окремими показниками. Учасники заходу висловили подяку за презентовану інформацію та можливість її обговорення. Усі учасники отримали електронну версію аналітичного звіту та презентацію, а також посилання на відеозапис регіонального обговорення.
Аналітичний звіт можна завантажити за посиланням: https://ru.scribd.com/document/508512443/IEEP-2014-2019
Також учасники отримали запрошення до участі у презентації результатів розрахунку Індексу євроінтеграційного економічного поступу та Порталу економічної євроінтеграції областей «Рейтинг економічної євроінтеграції українських областей: динаміка за 6 років», яка розпочнеться на платформі ZOOM о 12 годині 26 травня 2021 року https://gurt.org.ua/news/events/69038/ .
Захід було проведено в рамках проекту «Індекс євроінтеграційного економічного поступу: посилення підтримки громадянського суспільства у впровадженні проєвропейських економічних реформ в регіонах України», що реалізується Поліським фондом міжнародних та регіональних досліджень та Асоціацією регіональних аналітичних центрів за сприяння Програми «МАТRA» Посольства Королівства Нідерландів в Україні. Партнером проекту в Дніпропетровській області є Громадська організація «Інститут Громадської Експертизи».