Центр «Тамариск» продовжує освітню оn-line програму «Успішно контролюємо владу».

15 травня 2020 року для активістів громадських організацій та благодійних фондів відбувся вебінар «Контролюй свої гроші під час епідемії».

Для участі  в заході запросили Юлію Грига, регіонального координатора Dozorro у Вінницькій області, експерт з моніторингу державних закупівель.

Фасилітував заход експерт Центру «Тамариск» Олексій Літвінов, кандидат наук з державного управління, автор понад 120 наукових публікацій.

Під час вебінару учасники з усієї України отримали інформацію про актуальні зміни  у вітчизняному законодавстві, що регламентує публічні закупівлі (закупівлі за кошти державного та місцевих бюджетів).

Детально було розглянуто постанову Кабінету Міністрів України «Деякі питання закупівлі товарів, робіт і послуг, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19) на території України» від 20 березня 2020 р. № 225. Учасники вебінару отримали вичерпну інформацію про підходи, які слід використовувати, щоб провести результативний моніторинг та виявити закупівлі за завищеними цінами, зокрема чіткий перелік ліків та медичних засобів, товарів і послуг, які можуть придбатися для подолання COVID-19.

В ході вебінару  Юлія Грига на конкретних прикладах продемонструвала, як використовувати інформацію з державних реєстрів для пошуку потрібних закупівель. Окремо розглянули примітки COVID-19, яку розпорядники бюджетних коштів мають зазначати у договорах та тендерній документації. Також учасники на конкретних прикладах побачили, що не завжди органи влади проставляють відповідну примітку у документах, що ускладнює  проведення моніторингу.

Дуже цікавим виявився досвід у спілкуванні із лікарнями після оприлюднення результатів дослідження та виявлення фактів закупки медичних засобів за завищеними цінами.

Усі учасники вебінару отримали поради щодо проведення моніторингу та контакти правоохоронних органів до яких варто звертатися.

Важливо, що учасникам тренінгу були презентовані можливості використання мережі Dozorro, які можуть допомогти не лише скласти запити, а й скерувати матеріали до правоохоронних органів.

Серед цікавих лайфхаків – рекомендації по пошуку аналогічних товарів, підходи до порівняння аналогічних закупівель у цьому ж регіоні, а також в інших регіонах, зразки скарг, запитів та інших документів. Серед багатьох прикладів були наведені пастки, які очікують громадських моніторів, у разі, якщо моніторинг проводиться неякісно.

Відповідаючи на питання «як впливати та змінити ситуацію?», спікери презентували приклади, коли завдяки громадському моніторингу вдалося зафіксувати закупівлю корму для собак, як товару необхідного для подолання наслідків COVID-19. Інший приклад дозволив відмінити закупівлю апарату ШВЛ (штучної вентиляції легенів), за завищеною у майже 2 рази ціною.

Найбільш цікавими виявилися приклади з Дніпропетровської області, що дозволило всім учасникам зануритися у різні аспекти публічних закупівель, виявити факти, коли закупівлі проводилися не у повній відповідності до встановлених процедур.

Серед презентованих інструментів особливу увагу привернув https://youcontrol.com.ua/virus/¸на цьому ресурсі представлена карта медичного забезпечення профільних лікарень, наявності ліків, апаратів ШВЛ, а також укомплектованості медичного персоналу лікарень.

Завдяки цікавій подачі досить складного матеріалу, учасники отримали змогу порівняти показники забезпечення своїх лікарень.

Наприкінці заходу учасники вирішили самостійно застосувати отримані навички та перевірити публічні закупівлі свого міста.

Головним застереженням вебінару стало запропоноване Юлією Григою правило «контролювати, але не заважати». Разом з тим, громадські активісти мають бути проактивними, та своєчасно робити публічними виявлені факти, хоча б шляхом оприлюднення у соціальних мережах, щоб попередити нецільове використання бюджетних коштів.

Захід проводився в рамках проекту «Підвищення інформаційно — комунікаційного потенціалу організацій громадянського суспільства Східної та Центральної України», який реалізується Центром «Тамариск» за фінансової підтримки Національного Фонду Демократії.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.