У 1998 році створена ініціативна група, до якої увійшли викладачі та студенти Дніпропетровського училища культури. Уся діяльність була спрямована на  збереження національної культурної спадщини, підтримку сучасної української культури, співпрацю з регіональними культурними центрами національних меншин, благодійність, пошук і підтримку талановитих дітей та молоді.

З 1998 по 2002 рік були проведені:

Міжнародний дитячо-юнацький фестиваль народного танцю «До сонячних джерел» (1999 р.) за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження», в якому взяли участь танцювальні колективи України, Польщі, Литви, Латвії та Молдови.

Три обласні  фестивалі сучасної української музики «Осінній зорепад», в яких приймали участь діти та юнаки з міст та сіл Дніпропетровщини, переважно з малозабезпечених сімей і незахищених категорій (2000 – 2002 рр.). На проведення другого фестивалю було отримано грант Міністерства культури України.

Обласний благодійний фестиваль творчості і збірка віршів дітей з вадами здоров’я «Повір у себе» (2001 р.).

– Численні різноманітні благодійні культурні заходи спільно з культурними центрами національних меншин, місцевими комерційними структурами, органами влади.

В усіх заходах приймали участь викладачі та студенти Дніпропетровського училища культури на волонтерських засадах, студенти отримували практичний досвід, необхідний для роботи в сучасних закладах культури.

У 2001 р. була зареєстрована Громадська організація «Центр підтримки громадських і культурних ініціатив», яка у 2007 р. була перереєстрована як Громадська організація «Центр підтримки громадських і культурних ініціатив «Тамариск».

Організація реалізувала більше 50 проєктів, спрямованих на розвиток громадянського суспільства, в тому числі залучила 44 гранти від міжнародних донорських організацій.

Проєкти, які були реалізовані за підтримки міжнародних донорів:

 • 2016 – 2020 – Центр «Тамариск» – два гранти «На загальні цілі організації» від Фонду імені Ч. С. Мотта.

Протягом чотирьох років за фінансової підтримки Фонду імені Ч. С. Мотта організація мала можливість ефективно працювати за такими стратегічними програмними напрямками:

 • Підтримка громадських ініціатив. Інформаційна, методична, організаційна та ресурсна підтримка, організація взаємодії та інформаційний супровід.
 • Об’єднання зусиль організацій громадянського суспільства і підвищення ефективності їх взаємодії з владою.

–    Реалізація програм розвитку в пілотних місцевих спільнотах, демонстрація якісних змін і організація роботи з передачі практичного досвіду.

В діяльності організації з’явилися нові напрямки, тематика тренінгів та проєктів, інструменти діяльності: підготовка професійних комунікаторів, конкурси міні-грантів з антикорупційної діяльності, «громадянська платформа за чесні і прозорі вибори», інструменти коучингу в проведенні навчальних програм і діяльності організації, нові онлайн інструменти.

Для роботи в місцевих громадах організація використовує підхід, заснований на правах людини, популяризує діалог як інструмент розвитку місцевої демократії.

За підтримки Фонду було проведено навчання громадських активістів в Сьомій і Восьмій Школах Позитивних Змін, Першій і Другій Школах Проєктного Менеджменту. Проведено онлайн курси:

 • «Основи коучингу для менеджерів організацій громадянського суспільства» для членів Мережі хабів громадянського суспільства України
 • «Розробка соціальних проєктів» для громадських активістів  з Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Миколаївської, Запорізької, Житомирської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Рівненської, Харківської, Чернігівської, Чернівецької областей.

У відповідь на запити громадських активістів України проводилися численні окремі тренінги для ОГС з різних питань діяльності ОГС: розробка та менеджмент проєктів, ефективні комунікації, основи  фасилітації, організаційний розвиток, стратегічне планування тощо.

Особливий інтерес у громадських активістів викликали тренінги та майстер-класи: «Сторітеллінг як інструмент розвитку громади», «Презентація ОГС під час подій: як залучати людей і розповідати цікаві історії», «Культура довіри: як створити надійну основу для впровадження змін»,  «Пісочний ретріт».

Значною подією для громадських активістів став тренінг «Обрані інструменти по роботі з громадами в ToP підході», який проводив Білл Степлз, кращий світовий фасилітатор 2014 р., консультант з управління змінами, майстер-тренер професійних фасилітаторів і консультантів, редактор фахового журналу (35 учасників).

Стабільно працював консультаційний центр для підтримки громадських ініціатив, підготовлено та видано Довідник «Громадянське суспільство: питання та відповіді».

Організація продовжувала працювати у напрямку організаційного розвитку: внесені зміни в Стратегії, вдосконалені внутрішні політики; проводилось тренінгове навчання консультантів і тренерів; проведено технічний аудит і модернізація сайту, оптимізовані процеси взаємодії з користувачами.

Завдяки підтримці Фонду Ч.С. Мотта організація збільшила команду за рахунок експертів, що працюють безпосередньо в пілотних громадах, а також привертала зовнішніх консультантів.

Експерти Центру «Тамариск» пройшли навчання і підвищили свої компетенції тренерів:

– в освітній програмі Білла Степлза (серія тренінгів з фасилітації в місцевих громадах)

– на тренінгах для тренерів в ГО «МАРТ» по темі «Підхід, заснований на правах людини в діяльності організацій громадянського суспільства»

– на тренінгах для тренерів за методикою Френка Пьюселіка: надання допомоги людям, які опинилися в кризових ситуаціях (подолання пост травматичного синдрому) та ін.

З огляду на виклики часу, для співробітників і волонтерів запрошені фахівці провели тренінги: «Безпека громадських активістів», «Нові виклики та можливості для активістів ОГС в епоху діджиталізації».

Таким чином, Центр «Тамариск» посилив свій потенціал, його команда підвищила компетенції і стала більш професійною.

Організація є активним членом Мережі хабів України – регіональним лідером, навколо якого об’єднуються десятки регіональних організацій.

Покращилось матеріально-технічне забезпечення організації: організація переїхала в новий офіс в центральній частині міста, провела ремонт приміщення, оновила офісну техніку.

У 2018 і 2020 організація успішно пройшла фінансовий аудит.

 • 2019 – 2020 «Посилення потенціалу організацій громадянського суспільства в Центральній та Східній Україні» за підтримки Національного Фонду Демократії.

Мета проєкту: підвищити інформаційно-комунікаційний потенціал не менше 20 ОГО Східної та Центральної України шляхом підготовки професійних комунікаторів і створення між організаціями партнерських відносин, що сприятиме інформованості громадян про сутність реформ, підвищення якості комунікацій між ОГС та органами місцевого самоврядування, зростання інформаційного впливу ОГС та залученню громадян в процес прийняття рішень на місцевому рівні. У проєкті взяли участь представники ОГС Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Кіровоградської, Луганської, Полтавської та Харківської областей.

На базі Центру «Тамариск» працювала Перша «Школа Інформування та Комунікації».

З жовтня 2019 року до середини березня 2020 року діяльність організації здійснювалась згідно плану проведення заходів. З березня 2020 року у зв’язку з розповсюдженням коронавірусу COVID-19,введенням карантину в Україні діяльність команди була перебудована на дистанційний режим. З метою психологічної підтримки учасників Школи в умовах пандемії були проведені два додаткових інтерактивних майстер-класи на тему «Внутрішня платформа стійкості: як підтримати себе, щоб бути у змозі підтримати інших?».

Проведено 7 тренінгів:

«Якісна комунікація: основа ефективності громадських діячів»

– «Публічні виступи і взаємодія з аудиторією»

– «Еволюція цінностей: основи інтегральної спіральної динаміки»

– «Канали і інструменти комунікації з цільовими групами»

– «Сторітеллінг як інструмент впливу

– «Основи фасилітації»

– «Метод внутрішньої гри».

11 онлайн майстер-класів:

– «Управління власним емоційним станом»

– «Експертні комунікації»

– «Онлайн інструменти комунікації з цільовими аудиторіями»

– «Онлайн інструменти для командної роботи»

– «Онлайн комунікації: комунікації в соціальних мережах»

– «Громадська експертиза діяльності органів влади або як контролювати владу»

– «Консультації з громадськістю від А до Я»

– «Прозорість та відкритість бюджетного процесу на місцевому рівні»

– «Контролюй свої гроші під час епідемії»

– «Аналіз державної політики на місцевому рівні або як приймати ефективні рішення»

 – «Організація заходів».

Хорошим результатом навчання в Школі інформування та комунікації стало успішне проведення учасниками проєкту 11 інформаційно-комунікативних заходів в місцевих громадах, презентація яких та обмін кращими практиками відбулася під час Фінальної зустрічі.

 • 2019 – 2020 – «Реалізація регрантингової програми у Маріуполі і Нікополі» у співпраці з Антикорупційною ініціативою Європейського Союзу в Україні («EUACI») за фінансової підтримки Європейського Союзу і Міністерства закордонних справ Данії.

Мета конкурсу – підтримати в Маріуполі і Нікополі проєкти, спрямовані на моніторинг діяльності місцевого самоврядування, реалізацію принципів прозорості та підзвітності в місцевому самоврядуванні, залучення молоді до пошуку інноваційних методів боротьби і запобігання корупції. (Втілення концепції «Місто доброчесних»).

В  результаті проведення конкурсу малих грантів для ОГС міст Маріуполь та Нікополь були відібрані шість переможців по 3 організації в кожному місті.

Маріуполь:

 • Громадська організація «Альянс за громадянські права» – проєкт «Бюджетні пляцки»
 • Громадська організація «Сила підприємців» – проєкт «Регуляторна політика Маріуполя»
 • Громадська організація «ЦГІ «Східна Брама» – «Corruption is»

Нікополь:

 • Благодійна організація «Нікопольський Центр Громадських Ініціатив» – «Відповідальна молодь проти корупції»
 • Громадська організація «Регіональна Асоціація магістрів державного управління» – «Прозора регуляторна діяльність – запорука економічного зростання м. Нікополь»
 • Дніпропетровська обласна громадська організація «Енергія життя плюс» – «Запровадження інструментів прозорості і відкритості влади м. Нікополь»

Проводився регулярний моніторинг виконання проєктів субгрантерів: проведено 6 експертних візитів, 563 консультації з питань проєктної діяльності та  звітності.

Всі проєкти субгрантерів успішно виконані. Загальна кількість проведених грантерами інформаційно-навчальних заходів – 78, (тренінги, воркшопи, ігрові вечори, діалогові зустрічі, робочі досліди групи, круглі столи, відкриті дискусії та інше), в яких взяли участь 970 учасників. Кількість осіб, проінформованих в ході публічних акцій в Маріуполі та Нікополі   більше 2500.

Результати проєктів вражаючі:

 • У Маріуполі вперше проведено громадську антикорупційну експертизу, завдяки якій вдалося зібрати аргументи для неприйняття регуляторного акту, який загрожував знищити малий бізнес у місті; залучено бізнес спільноту до аналізу проєктів регуляторних актів; створено 2 відео продукти, спрямовані на формування несприйняття корупції; залучено молодь до антикорупційної діяльності; уперше громадськими активістами підготовлено бюджет для громадян у спрощеній формі; залучено до антикорупційної діяльності батьків учнів та представників батьківських комітетів.
 • У Нікополі удосконалено існуючу методологію оцінки прозорості діяльності комунальних підприємств та проведено оцінку їх відкритості та прозорості, підготовлено рекомендації для кожного підприємства; проведено оцінку відкритості та доступності бюджетної інформації та бюджетних рішень; розроблено комплект документів для успішної організації та проведення громадського обговорення проєктів регуляторних актів; забезпечена конструктивну співпрацю між владою та громадськими організаціями.

Для учасників проєкту був організований  Workshop з  дизайн-мислення, тренер – Олександр Акименко – підприємець, консультант з впровадження інновацій та дизайн-мислення.

 • 2018 – 2019 – «Створення та інституційний розвиток мережі хабів України» за підтримки ПРООН.

Представники Центру «Тамариск» приймали активну участь у всіх заходах  спільного з партнерами проєкту з інституційного розвитку Мережі хабів громадянського суспільства України. Проводилисяспільніробочізустрічі,скайп-конференції,тренінги,навчальнівізитиз обмінудосвідом.БулирозробленіінституційнідокументиістратегіїМережіхабів.

У місті Дніпро була організована і проведена третя робоча зустріч Мережі, в результаті якої  було проведено аналіз реалізації проєкту, затверджена комунікаційна стратегія, погоджені  список послуг та  концепція річного звіту Мережі, обговорено змістовне наповнення сайту Мережі хабів України. Під час зустрічі було проведено Workshop «Джерела фінансування для громадських організацій. Комерційні послуги для публічних просторів. Робота над фандрайзинговою стратегією».

В рамках проєкту експерти Центру «Тамариск» підготували  Довідник «Громадянське суспільство: у питаннях та відповідях». Творча група створила реп «Ми є Мережа».

Було проведено:

 • 3 тренінги для ОГС: «Основи фасилітації», «Менеджмент соціального проєкту»  «Сторітеллінг як інструмент розвитку громади».
 • Тренінг «Пісочний ретрит: шлях зі стресу в розвиток» для воїнів, які повернулися із зони бойових дій, членів їх родин, волонтерів.
 • Семінар «Обмін досвідом по роботі з переселенцями керівників ОГС Дніпропетровської області з громадськими активістами з 7 областей України».

Заключною подією проєкту стала прес-конференція у місті Дніпро «Для чого українцям потрібні громадські організації і що буває, коли вони об’єднуються у мережі?», під час якої відбулася презентація Мережі ХАБів України.

 • 6 жовтня 2018 р. – Фестиваль громадських ініціатив у місті Дніпро «uCRAZYans» в рамках проєкту Pact «Програма сприяння громадській активності «Долучайся!» за фінансуванням Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Меседж Фестивалю: «Відпочивай з користю. Дізнавайся! Навчайся! Створюй!»

Концепт проведення Фестивалю мав наступні завдання:

 • Підвищити обізнаність містян та гостей міста щодо існуючих громадських ініціатив та діяльності громадських організацій у м. Дніпро та Дніпропетровській області.
 • Залучати мешканців до діяльності організацій громадянського суспільства.
 • Налагоджувати зв’язки та партнерства між регіональними ОГС – учасниками проєкту.

Для проведення фестивалю була створена коаліція з 30 ОГС різних напрямків, які об’єднались в Інтерактивний музей з цікавими тематичними інсталяціями, майстер-класами, флешмобами, квестами і перфоменсами. У Лекторії громадські експерти проводили дискусії з питань, що турбують містян: від нової української школи до відкритості міського бюджету. У Зоні екстремальних видів спорту відбувалися змагання з BMX,  ролер-спорту, скейтбордингу та кікскутерингу.

Підхід до організації фестивалю зробив його по-справжньому сімейним, тому найбільш популярними були активності, пов’язані з творчістю, культурою, квестами та іграми: розмальовки в стилі «дудлінг», майстер-класи з глиноліпіння, ростові ляльки, ігрові зони. Відвідали захід більше 5 тисяч жителів і гостей міста.

До фішок фестивалю варто віднести його оформлення у стилі кубізму з поєднанням українських традицій: виступав колектив бабусь «Криниця», включений до Списку елементів нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО, відбувся майстер-клас гри на бандурі. Увагу привертав майстер-клас гри на барабанах «Барабанне коло ЕТНОДРАЙВ», а завершальною подією стало музичне фаєр-шоу. Батьки здебільшого затримувалися біля клубу батьківства «Кафе з татом тет-а-тет», молодь більше зависала в зоні екстремальних видів спорту. Із бюджетом Дніпра знайомились інтерактивно: можна було писати свої пропозиції та навіть спостерігати «розпил» за допомогою цілком реальної пили.

Фестиваль показав, що насправді у Дніпрі сильний та впливовий громадський сектор, з яким мешканці міста познайомились на фесті.

 • 2018 – «Посилення потенціалу НДО в Центральній та Східній Україні» за підтримки Національного Фонду Демократії.

Мета проєкту: підвищити потенціал не менше 20 організацій громадянського суспільства, переважно з малих міст та сільських районів Східної України, впливати на розвиток місцевих громад, представляти цільові групи і здійснювати демократичні зміни на місцевому рівні.

Було заплановано проведення двох тренінгів та конкурсу міні грантів для організацій – учасників проєкту, комунікативні заходи, розвиток інформаційного обміну між НДО.

У проєкті взяли участь активісти з Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Луганської і Харківської областей.

Проведені два тренінги:  «Ефективний соціальний проєкт: як організувати процес розробки проєкту в команді» та «Менеджмент проєкту» і конкурс міні-грантів для учасників проєкту.

На конкурс міні грантів було подано 49 заявок з 10 областей України, відібрані 10 проєктів. Здійснювалася постійна експертна підтримка грантерів. Всі проєкти успішно реалізовані.

На заключному семінарі організації – грантери обмінялися досвідом. Презентації проходили в інтерактивному форматі, проявилося все різноманіття проєктів і сфер їх реалізації.  Для більшості організацій їх проєкти стали першою сходинкою, першим грантових успіхом.

Відповідаючи на запити ОГС, проведено  2 додаткових тренінги для громадських активістів з Дніпропетровської, Запорізької, Донецької, Кіровоградської, Київської, Луганської, Полтавської, Одеської та Харківської областей на теми: «Розробка соціальних проєктів» та  «Основи організаційного розвитку громадських та благодійних організацій» (всього 52 учасника). Проведено 74 консультації, 8 експертних візитів до організацій-грантерів, 6 засідань Клубу позитивних змін з актуальних питань.

 • 2016 – 2018 – Участь у Коаліції ОГС із семи регіонів України, створеної за ініціативи громадського холдингу «Група Впливу» для захисту політичних прав внутрішньо переміщених осіб у рамках проєкту Міжнародної фундації виборчих систем (IFES) «Підвищення рівня підготовки до виборів та політичної участі в Україні» за підтримки Посольства Великої Британії в Україні.

Було проведено прес-конференцію «Місто Дніпро приєдналося до коаліції захисту виборчих прав переселенців». Директор Центру «Тамариск» прийняла участь у двох прямих ефірах програм  «Життя в стані війни. Політичні права переселенців» та «Проблеми переселенців» (ДТРК).

Увагу громадськості привернули  вулична акція та флешмоб «Кожен має право на вибори», в якій взяли участь представники громадських організацій, волонтери, студенти, пересічні громадяни. Головна дія – реп, в якому персонажі (переселенець, переселенка, студент, підприємець, громадський діяч, боєць АТО, вчителька та багатодітна мати), зачитуючи реп, розповідали про ситуацію, що склалася у  їхньому житті.

Проведено засідання Клубу позитивних змін «Чи захищені права переселенців?» за участю ОГС, переселенців, волонтерів, громадських активістів.

Важливою подією став круглий стіл «Чи захищені права переселенців?», в якому взяли участь представники 33-х ОГС, Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, депутати місцевих рад та  органів місцевого самоуправління, ВПО (41 учасник). На Skype-зв’язку була   Тетяна Дурнєва, виконавча директорка Громадського холдингу «ГРУПА ВПЛИВУ», співавторка законопроєкту №6240 «Про забезпечення доступу до виборчих прав внутрішньо переміщених осіб та інших мобільних всередині країни громадян», яка детально відповіла на численні запитання учасників.

 • 2017 – Пересувна виставка «Кожен має право знати свої права» в партнерстві з ГО «МАРТ» і Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Робота виставки була організована в Обласній бібліотеці для молоді імені М. Свєтлова. Для ознайомлення зі змістом експозиції підготовлена ​​група гідів – студентів Міжрегіонального вищого професійного училища поліграфії та інформаційних технологій.

В офіційному відкритті виставки взяли участь представники поліції, служби у справах дітей, громадських організацій, обласної бібліотеки для молоді, педагоги, студенти. Спільно зі студентами записані і передані в ефір телевізійна і радіо – передачі про тематику виставки. Виставку відвідали 511 студентів і 32 викладача з 12 навчальних закладів системи професійно-технічної освіти. За матеріалами виставки був знятий відеофільм «Правова подорож».

 • 2017 – «Активно долучаємось до позитивних змін у країні» в рамках Програми Pact «Долучайся!» за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Мета проєкту: сприяти підвищенню обізнаності не менше 200 студентів ВНЗ міста Дніпро щодо громадського сектора і залучення до активної громадської діяльності шляхом проведення інформаційно-просвітницької, навчальної програми та масових заходів.

Була проведена інформаційно-просвітницька кампанія – флешмоби в форматі реп: «А що можеш зробити для завтра ти? Відкривай нові можливості», «Молодь не байдужа до подій, які нас оточують», «Чому ніколи не навчать в ВУЗі. Приходь». Розповсюджено понад 800 флаєрів «Студентський квиток в майбутнє». Сформовані 2 групи студентів (60 чоловік) для участі в навчальному курсі «Громадянська освіта» та 2 групи (40 осіб) для участі у тренінговій програмі.

В результаті навчального курсу студенти отримали теоретичні та практичні знання про громадянське суспільство і діяльність ОГС, структуру та повноваження органів влади, принципи формування державного і місцевих бюджетів, а також про можливості отримання фінансування для своєї ідеї – «бюджет участі». Учасники спілкувалися з лідерами провідних ОГО регіону.

На тренінгах «Діяльність громадських організацій і можливості розвитку», «Розробка соціальних проєктів», «Рівність прав, свобод і можливостей», «Антикорупційний практикум для студентів» учасники отримали знання та навички громадської діяльності, розробили цікаві проєкти, вчилися відстоювати свої права на практиці, в тому числі в ситуаціях, пов’язаних з корупцією.

 Для активізації студентів були проведені форум – театр «Мої права – мія захист», квест «Я впливаю на життя і розвиток суспільства, в якому живу», студентський форум «Робимо своє майбутнє самостійно».

 • 2016 – 2017 – «Підтримка громадських ініціатив в Центральній та Східній Україні» за підтримки Фонду Сприяння Демократії Посольства США в Україні.

Проєкт був спрямований на підтримку громадських ініціатив  новостворених ОГС, що працюють з ВПО, з метою забезпечення  їхньої активної участі  у демократичних змінах в Україні.

В рамках проєкту працювала Шоста Школа Позитивних Змін, в роботі якої взяли участь представники 24 організацій з Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Кіровоградської, Полтавської, Харківської областей.

Окрім 7 базових тренінгів з організаційного розвитку були проведені 2 додаткових: «Еволюція цінностей: 7 ключів для конструктивної взаємодії з різними людьми» та «Активізація місцевих громад через взаємодію з владою для вирішення соціальних проблем».

Проведено більше 140 консультацій з правових, фінансових організаційних, інформаційних питань, 12 експертних візитів  до організацій громадянського суспільства, 6 засідань Клубу позитивних змін з актуальних питань діяльності ОГС, прес-конференція про хід та результати проєкту.

Яскравою подією проєкту став «Другий Форум Позитивних Змін» (60 учасників). На II Форум зібралися в основному випускники 4, 5 і 6 «Шкіл позитивних змін», але були і ті, хто пройшов навчання в першій Школі у 2010 році. Учасники заходу працювали в трьох секціях за темами: «Інструменти розвитку», «Взаємодія з владою», «Активізація громади». Майстер-класи вели відомі експерти, лідери громадських організацій, депутати. Відбувалися цікаві дискусії. Крім цього, активісти грали в різні ігри: рольову «Жити по-новому», командну настільну «Світ громад», Європейський квест. Також відбулися конкурс шашликів та етновечірка.

Загалом у проєкті взяли участь більше 600 осіб.

 • 2016 – «Впровадження Національної стратегії підтримки громадянського суспільства в Дніпропетровській області» за підтримки ПРООН.

Мета проєкту: сприяння імплементації Національної стратегії розвитку громадянського суспільства в Україні в Дніпропетровській області через проведення інформаційно-просвітницької кампанії, допомогу у створені координаційної ради при ОДА та розробку обласної програми підтримки громадянського суспільства.

Була проведена  широка інформаційно-просвітницька кампанія: 10 інформаційних сесій у містах та районних центрах області (234 учасника) і прес-конференція «У Дніпрі пройде стратегічна сесія з розробки Стратегії розвитку громадянського суспільства у Дніпропетровській області».

З метою залучення громадськості до розробки «Стратегії розвитку громадянського суспільства у Дніпропетровській області» проведено Стратегічну сесію (30 учасників), під час якої напрацьовано більше 240 конкретних пропозицій. Громадські експерти підготували проєкт Обласної програми, який пройшов громадське обговорення.

Було проведено круглий стіл «Обговорення проєкту «Програми сприяння розвитку громадянського суспільства у Дніпропетровській області на 2017-2020», прес-конференція на тему «Підсумки роботи Стратегічної сесії з розвитку громадянського суспільства в Дніпропетровській області».

Проєкт програми отримав позитивний висновок постійної комісії обласної ради і 2 грудня 2016 р. був прийнятий на сесії Дніпропетровської обласної ради.

 • 2015 – 2016 – «Ресурсний центр сприяння розвитку місцевої демократії в Дніпропетровській області» за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження».

В рамках проєкту було створено Ресурсний центр сприяння розвитку місцевої демократії в Дніпропетровській області для допомоги мешканцям області в реалізації їх прав на здійснення контролю за місцевою владою та розвитку місцевого самоврядування.

За проєктом проведено 78 індивідуальних та 14 групових консультацій з питань добровільного об’єднання територіальних громад, створення ОСН, засобів контролю за діяльністю місцевої влади, надана допомога у проведенні загальних зборів щодо створення мікрорайонного ОСН «Перемога». Проведена освітня програма з п’яти навчальних семінарів для громадських організацій, 4 діалогові зустрічі на тему «Добровільне об`єднання територіальних громад. ОСН – запорука розвитку громади», три круглі столи, діалог між двома територіальними громадами, приведено у відповідність законодавству статути чотирьох територіальних громад та лобіювання прийняття локальних нормативних актів. Пропагувалися ідеї добровільного об’єднання територіальних громад, населення Дніпропетровської області інформувалося про хід та результати проєкту.

 • 2015 – 2018 – «Українська регіональна платформа громадських ініціатив» у партнерстві з Мережею хабів громадянського суспільства України за підтримки Європейського Союзу.

Діяльність за проєктом була спрямована на досягнення двох цілей:

 • Покращити здатність ОГС краще представити цільові групи, впливати на політичні процеси та забезпечувати здійснення демократичних змін на місцевому рівні
 • Сприяти кращому розумінню, владнання стосунків та кооперації між різними регіонами України.

В рамках досягнення першої цілі велась робота з місцевими ОГС з метою підвищення їхньої організаційної спроможності, а саме: представники 38 організацій отримали знання та  навички  на 16 тренінгах (311 учасників із Дніпропетровської та підконтрольних Україні територій  Донецької та Луганської областей). Проводилася консультаційна підтримка ОГС з питань діяльності та організаційного розвитку. Проведені 2 конкурси міні грантів і надано 20 грантів, які були спрямовані на захист прав людини, громадський контроль діяльності місцевої влади, протидію корупції, громадянську освіту, допомогу внутрішнім переселенцям, порозуміння та налагодження співпраці між регіонами.

Для досягнення другої цілі проведено 4-денний тренінг «Сучасні підходи до розвитку місцевих громад», у якому взяли участь 24 представники із 21 ОГС 10 областей України.

16 представників організацій-грантерів приймали участь в навчанні партнерських організацій: у Львові, Чернігові, Херсоні, Кропивницькому, Святогірську, Краматорську. У Форумі (м. Львів) взяли активну участь представники ОГС Дніпропетровського регіону. Учасники проєкту налагоджували зв’язки та співпрацю з колегами із інших регіонів. Все це сприяло кращому взаєморозумінню між представниками ОГС різних регіонів.

 • 2015 – 2016 – «Посилення потенціалу НДО в Центральній та Східній Україні» за підтримки Національного Фонду Демократії.

В рамках проєкту працювала П’ята Школа Позитивних Змін, в якій взяли участь 41 учасник із 24 новостворених ОГС з 18 населених пунктів шести областей: Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Київська, Кіровоградська, Харківська. Проведено Конкурс міні грантів для учасників проєкту.

Окрім 7 базових тренінгів з організаційного розвитку були проведені два додаткових тренінги. Учасники Школи підвищили свої компетенції на тренінгу «Основи тренерської майстерності». Ще 22 представники ОГС з 13 населених пунктів Дніпропетровської, Донецької та Луганської областей отримали знання й навички на 2-х тренінгах «Ефективний соціальний проєкт: як організувати процес розробки проєкту в команді» та «Активізація громади: як створити умови для конструктивного діалогу між представниками різних сфер і секторів». Проводилися консультації з  питань створення та діяльності ОГС, засідання Клубу позитивних змін, експертні візити.

В результаті навчання в Школі 13 ОГС змогли підготувати проєктні заявки на Конкурс міні-грантів, 9 з них профінансовані. Всі організації успішно реалізували свої проєкти, тим самим показали на практиці ефективне застосування отриманих в Школі знань і навичок. Учасники проєкту взаємодіяли: проводили спільні заходи, надавали один одному експертну та методичну підтримку. Була посилена матеріально-технічна база організацій-грантерів. За результатами Конкурсу міні грантів був проведений семінар з обміну досвідом: учасники знайомилися з гарними практиками, інструментами, успішними історіями.

 • 2015 – «Розбудова партнерства для зменшення наслідків конфлікту в Дніпропетровському регіоні» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Головна мета проєкту:  посилення спроможності місцевих громад, районних і міських органів влади, внутрішньо переміщених осіб у розбудові конструктивних відносин для сприяння згуртованості громадян та зменшення напруги через підтримку інтеграції ВПО у Дніпропетровській області.

Було проведено 6 тренінгів з організаційного розвитку для ОГС та ініціативних груп, що працюють з ВПО: «Ефективний соціальний проєкт: як організувати процес розробки проєкту в команді», «Організаційній розвиток громадських організацій», «Ефективні комунікації в громаді», «Менеджмент соціальних проєктів», «Стратегічне планування», «Основи фасилітації» (90 учасників із 41 організації).

Додатково, з метою підготовки психологів, для роботи в кризових ситуаціях проведені два 4-х денні тренінги: «Медіація як інструмент подолання конфліктів» і «Фасилітація діалогів».

Також в місцевих громадах проведені 2 семінари «Створення органів самоорганізації населення» (47 учасників)  та 3 семінари «Добровільне об’єднання громад» (70 осіб).

Важливим  напрямком проєкту стало проведення 6 діалогів «Партнерство як запорука розвитку громади» по три зустрічі в кожному для  налагодження порозуміння і партнерства між ВПО, владою та громадою у містах Новомосковськ, Перещепине, Павлоград, Підгородне, Зеленодольськ та  селищі Новоолександрівка.

Проведено 2 круглі столи: «Взаємодія органів місцевого самоврядування, громадських організацій та внутрішньо переміщених осіб»  в партнерстві з Дніпропетровської районною радою  та «Розбудова партнерства для зменшення напруги у Дніпропетровському регіоні» в партнерстві з Дніпропетровською обласною державною адміністрацією (всього 50 учасників). Проведені 4 вуличних акції, 2 прес-конференції, опубліковано 9 статей.

 • 2014 – 2015 – Участь у проєкті «Подолання поляризації та вирішення конфліктів в Україні» в партнерстві з ГО «Інститут миру та порозуміння».

Центр «Тамариск» прийняв участь у партнерському проєкті «Вирішення конфліктів та подолання поляризації в Україні», який  впроваджували в Україні «Центр Гуманітарного діалогу» та «Інститут миру і порозуміння».

Експерти Центру «Тамариск» отримали важливий досвід з використання діалогу як інструменту в подоланні конфліктів. Були проведені діалогові зустрічі між сільськими громадами двох селищ Дніпропетровського району: Горького та Шевченка, в результаті яких учасники прийшли до висновку про необхідність створення органу самоорганізації населення у селі Горького , що не має сільської ради.  Також у проєкті взяли участь  експерти Ресурсного центру для ОСН, які провели семінар зі створення та діяльності ОСН. Орган самоорганізації населення у селі Горького був створений і розпочав діяти.

 • 2014 – 2015 – «Ресурсний центр для органів самоорганізації населення Дніпропетровської області» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Проєкт був спрямований на надання системної підтримки ОСН Дніпропетровської області.

Були проведені 6 семінарів «Організаційно-правові засади створення та діяльності ОСНів», 4 семінари «Вивчення та запровадження кращих практик для підвищення ефективності функціонування ОСН Дніпропетровщини» (238 осіб),

У партнерстві з Дніпропетровською обласною радою проведено обласний семінар на тему: «Влада і ОСН. Засоби ефективної взаємодії» за участю представників органів місцевого самоврядування, ОСН, громадських організацій, депутатів, ЗМІ.

Відбулося засідання Клубу позитивних змін на тему «Проблемні питання створення та функціонування ОСНів в Дніпропетровській області», проведено більше 250  індивідуальних та групових консультацій. Створено 5 ОСН.

Були підготовлені та прийняті Дніпропетровською міською радою «Програма сприяння діяльності та розвитку органів самоорганізації населення міста Дніпропетровська на 2014 -2017 роки» та «Положення про органи самоорганізації населення у м. Дніпропетровську».

 • 2014 – 2015 – «Розвиток та підтримка місцевих громад у малих містах та сільських районах Дніпропетровської області» за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні.

Проєкт був спрямований на розвиток та підтримку місцевих громад у містах та сільських районах Дніпропетровської області шляхом проведення навчання громадських активістів у Четвертій Школі позитивних змін та створення мережі експертів з підтримки громадської участі.

Учасники програми отримали компетенції експертів, фасилітаторів та тренерів, досвід проведення комунікативних та навчальних заходів, взаємодії в рамках мережі експертів, що стане базою для їх діяльності у місцевих громадах.

Проведені 7 тренінгів з питань, активізації громади, розробки проєктів, комунікацій, громадської експертизи, основ фасилітації, тренінг для тренерів, 166 консультацій з  питань створення та діяльності ОГС, 8 засідань Клубу позитивних змін, 10 експертних візитів в організації, 13 заходів в громадах, які провели випускники школи.

Також було проведено три візити громадських активістів Дніпропетровщини до міста Львів, під час яких відбулися численні зустрічі з активними громадськими організаціями та органами самоорганізації м. Львову. У відповідь до Дніпропетровську відбувся дружній візит  та обмін досвідом представників громадських організацій зі Львова, Тернополя, Івано-Франківська.

 • У 2014 р. – 2015 рр. були реалізовані 2 проєкти за підтримки Програми «БІБЛІОМІСТ» на тему «Розвиток мережі пунктів доступу громадян до послуг е-урядування на базі сучасних бібліотек в Дніпропетровській області» за підтримки Програми «БІБЛІОМІСТ».

Проєкти були спрямовані на створення та розвиток мережі пунктів доступу громадян до послуг е-урядування на базі сучасних бібліотек Дніпропетровської області та більш тісне залучення влади до роботи цих центрів. Була налагоджена співпраця між сучасними бібліотеками області та представниками місцевої влади (районного та нижчих рівнів), яка сприяла розвитку мережі пунктів доступу громадян до послуг е-урядування на базі сучасних бібліотек. Партнерами Центру «Тамариск»  були Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека і Управління інформаційних технологій та електронного урядування Дніпропетровської обласної державної адміністрації.

Проведено навчання бібліотекарів, представників влади, громадських організації та журналістів практичним навичкам використання існуючих в Україні та області послуг е-урядування. Всього пройшли навчання близько 150 осіб. Проведена рекламна кампанія для розповсюдження інформації про існуючі в Україні та області послуги е-урядування (статті, листівки, промо-відео на тему е-урядування тощо).

 • 2014 – 2015 – «Демократизація, права людини і розвиток громадянського суспільства» за підтримки ПРООН.

В рамках проєкту Центр «Тамариск» отримав інституційну підтримку ПРООН. Команда системно працювала  над потенціалами: демократичне, підзвітне та прозоре внутрішнє керівництво, членська база, управління, адміністрування малих грантів, фінансовий контроль та  фінансова сталість, адвокасі. Був створений та прийнятий посібник з управління, який включає внутрішні політики та процедури. Розроблені фандрайзингова та комунікативна стратегії. У 2016 р. організація пройшла оцінку ПРООН за даними потенціалами, отримала  позитивні оцінки та  конкретні рекомендації, над якими продовжила роботу. Підвищилася роль  Центра «Тамариск» в якості регіонального лідера, організація здійснює функцію регіонального хаба.

Організація реагувала на виклики в зв’язку з подіями, що відбувалися в країні: проводила власні заходи та приймала участь в організації заходів партнерів.

Проведені 2 інформаційні кампанії «Захисти Україну! Прийди на вибори!» та «Голосуй чесно!», Школа громадської дії (УНЦПД), 2 заходи «Презентація та  обговорення Реанімаційного Пакету Реформ», круглий стіл «Громадянське суспільство після Майдану: виклики національного та регіонального рівнів», регіональне громадське обговорення «Міжнародна ініціатива Партнерство Відкритий Уряд. Який план дій потрібен Україні?» (ПРООН спільно з Transparency International Україна), круглий стіл «Результати громадського моніторингу центрів надання адміністративних послуг та роль громадськості у покращенні якості надання адміністративних послуг», зустріч жінок-підприємців з Заступником Державного секретаря США Венді Шерман,  зустріч громадських активістів регіону з Послом USAID Кліффордом Бондом, організація зустрічей Політичного Радника Програми Верховенства права, доступу до правосуддя (ПРООН) Шеллі Інгліз з представниками державних структур і громадськості м. Дніпропетровська, круглий стіл «Допомога вимушеним переселенцям: проблеми, шляхи їх вирішення та координація дій» (за участю помічника Керівника Бюро з питань Європи та Євразії USAID Пейдж Александр, директора Місії USAID в Україні Джеда Бартона), тренінг «Захист прав журналістів в Криму» (за підтримки ПРООН в Україні та Міністерства закордонних прав Данії), тренінг «Надання першої психологічної допомоги людям, які перебувають/перебували у зоні збройного конфлікту, профілактика професійного та емоційного вигорання та робота з випадком» (за підтримки ПРООН в Україні та Міністерства закордонних прав Данії), майстер-клас зі створення мультиплікаційних роликів для вимушено переміщених  дітей із м. Дебальцево, тренінг «Вирішення конфліктів та ведення переговорів» (Всеукраїнська мережа  «Громадські ініціативи України»), Засідання Стратегічного клубу «ЄС, НАТО… що посилить безпеку України?» (Інститут світової політики), Школа організаційного розвитку «Діалог та комунікація для вирішення конфліктів» (ІСАР «Єднання»), навчальний семінар «Роль медіа у державно-приватному партнерстві» (Програма розвитку державно-приватного партнерства за підтримки USAID), круглий стіл «Національний діалог: долаючи минуле, переживаючи теперішнє, будуючи майбутнє» (МЦПД), Проведення  Всесвітнього дня громадської дії  (Всесвітній альянс за громадську участь CIVICUS, РЦ ГУРТ), прес-конференція на тему «Як на Дніпропетровщині сприятимуть інтеграції внутрішньо переміщених осіб у місцеві громади», тренінг «Співпраця волонтерів зі ЗМІ – про що варто і не варто інформувати. Як спілкуватися з пораненими, родинами загиблих, переселенцями, щоб не нашкодити?» (Інститут демократії Пилипа Орлика та Дніпропетровський прес-клуб реформ) та ін.

Більшість заходів за програмним напрямком проєкту проводилися за потребами ОГС, ініціативних груп, активістів, волонтерів: 6 тренінгів «Основи громадської експертизи», 2 тренінги «Ефективний соціальний проєкт», тренінг «Логіко-структурний підхід до розробки проєкту», тренінг «Еволюція цінностей: як залучати людей до розвитку місцевих громад», засідання Клубу позитивних змін «Третій сектор Дніпропетровщини: реалії і перспективи», «Обмін досвідом громадської діяльності з ініціативною молоддю» та інші. Велика кількість заходів була проведена в пілотній громаді м. Підгородне.

 • 2013 – 2014 – «Громадський моніторинг діяльності ЦНАП в Дніпропетровській області» рамках проєкту ГО «Центр політико-правових реформ» за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

Мета проєкту: з’ясувати відповідність діяльності ЦНАП вимогам Закону України «Про адміністративні послуги», виявити типові проблеми в їх створенні і функціонуванні, надати адресні рекомендації керівникам ЦНАП і органів, які створили ЦНАП для поліпшення їх роботи. Використовувалася методика, розроблена експертами Центру політико-правових реформ. Партнерами проєкту також були Фонд місцевої демократії (Харків), Центр інформаційного консалтингу та Центр досліджень місцевого самоврядування (Львів),

Експерти Центру «Тамариск» проводили громадський моніторинг Центрів надання адміністративних послуг у 4-х містах: Дніпропетровськ, Дніпродзержинськ, Кривий Ріг та Павлоград.

В результаті загального моніторингу експерти проєкту прийшли до висновку:  чинне законодавство істотно обмежує можливості надання послуг громадянам, особливо позначається відсутність єдиного переліку послуг, які повинні надавати ЦНАП. Громадяни погано поінформовані про діяльність ЦНАП і їх ролі в наданні адміністративних послуг. За результатами моніторингу були підготовлені рекомендації. В партнерстві з Центром політико-правових реформ у Дніпропетровську був проведений круглий стіл «Результати громадського моніторингу центрів надання адміністративних послуг та роль громадськості в поліпшенні якості надання адміністративних послуг». Експерти Центру «Тамариск» взяли участь у Всеукраїнській  конференції по результатах проєкту.

Завдяки ініціативі Центру політико-правових реформ та партнерів було ініційовано прийняття 16 травня 2014 року Кабінетом Міністрів України Розпорядження № 523-р «Деякі питання надання адміністративних послуг органів виконавчої влади через центри надання адміністративних послуг». Було прийнято перелік найбільш потрібних громадянам адміністративних послуг, які перебували у веденні Державної міграційної служби, Державної реєстраційної служби, Державного агентства земельних ресурсів України. Робота з реформування адміністративних послуг почалася.

 • 2013 – «Практичний форум для жінок-підприємців Східної України» за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні

Мета проєкту: стимулювати розвиток жіночого підприємництва в Україні, розглянути приклади успішних підприємств, керівниками або засновниками яких є українські жінки, показати шлях для розвитку та пошуку нових перспектив. Одна з цілей заходу передбачала популяризацію та розширення соціальної мережі «Українки в бізнесі». У Форумі взяли участь більше 120 жінок-підприємців з Дніпропетровської, Донецької, Запорізької та Харківської областей.

Партнерами Центру «Тамариск» у проведенні Форуму були Посольство США,  Дніпропетровська обласна рада, Український жіночий фонд,

Цільовою аудиторією були місцеві жінки підприємці на різних стадіях бізнесу: успішні підприємці, що виступатимуть в ролі менторів, жінки підприємці, які нещодавно започаткували власний бізнес, а також ті, хто має перспективну ідею на стадії концепції, потребуючі допомоги чи додаткової інформації.

Форум включав проведення кращими українськими експертами 12 практичних сесій з питань фінансів, права, маркетингу, продажів, комунікації, тайм-менеджменту, реклами через соціальні медіа, а також серію надихаючих зустрічей за круглим столом. Під час сесій учасниці отримали корисні практичні навички, що допомагають зростити бізнес, шукати шляхи вирішення актуальних питань та розширити ділові контакти.

Історії успіху жінок підприємців стали джерелом натхнення для усіх учасниць Форуму. Вони навчалися у професіоналів та спілкувалися з однодумцями, ділилися власним досвідом, ідеями та досягненнями у веденні бізнесу.

 • 2012 – 2013 – «Посилення потенціалу НДО в Центральній та Східній Україні» за підтримки Національного Фонду Демократії.

Діяльність даного проєкту розповсюджувалася на 5 областей: Дніпропетровська, Запорізька, Кіровоградська, Рівненська та Харківська.

Організовано роботу Третьої Школи Позитивних Змін, програма якої включала тренінги, вебінари, відео уроки, консультування. Учасники – представники 20 ОГС з 18 населених пунктів, які отримали знання та навички на тренінгах:

 • «Активізація громади: як створити умови для конструктивного діалогу між представниками різних сфер і секторів
 • «Ефективний соціальний проєкт: як організувати процес розробки проєкту в команді»
 • « Комунікація в громаді: налагодження взаємодії на основі спільних цінностей».

Також проведені підтримуючі сесії в форматі вебінарів по темах: «Розробка проєктів», «Сучасні підходи в роботі з місцевими громадами», «Навчання активістів в місцевих громадах», «Основи електронного урядування». Були розміщені на сайті 7 відео уроків по темі «Розробка проєктів» та серія відео уроків з використання інтернет – ресурсів. Проведена 190 консультацій, 7 експертних візитів в ОГС.

Взаємодії і створенню партнерських відносин між ОГС сприяли 10 засідань Клубу позитивних змін з актуальних проблем.

Підсумковим заходом проєкту стало проведення «Першого Форуму Позитивних Змін» (50 учасників), в якому взяли участь випускники 3-х Шкіл, експерти, представники органів місцевого самоврядування, журналісти. Відбувався обмін досвідом, кращими практиками, створювалися нові партнерства між випускниками різних шкіл.

 • 2012 – «Підвищення професійності та активності організацій громадянського суспільства Дніпропетровського регіону» за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні.

Мета проєкту: сприяння підвищенню професійного рівня та активності ОГС Дніпропетровського регіону шляхом проведення освітньої програми, консультування з актуальних питань діяльності, інформаційних та комунікативних заходів, обміну кращими практиками вирішення місцевих проблем.

Були проведені 7 тренінгів з питань розробки та менеджменту проєктів, зв’язків з громадськістю, використання новітніх медіа, основ фасилітації, громадської експертизи, на яких отримали знання та навички 143 представника ОГС та ініціативних груп. Проведено більше 200 консультацій, 9 експертних візитів в ОГС, під час яких надавалася методична та експертна допомога.

Проведено 9 засідань Клубу позитивних змін,  спільне засідання з Дніпропетровським прес-клубом реформ, прес-конференція. Всього у проєкті взяли участь представники 87 організацій громадянського суспільства  Дніпропетровського регіону.

Все це сприяло створенню нових ОГС, підвищенню  ефективності діючих організацій, створенню партнерств, посиленню інформаційного обміну між ОГС регіону, підвищенню впливу деяких ОГС на вирішення актуальних проблем на місцевому рівні у сільській місцевості.

 • 2011 – 2012 – «Мережа Центрів Позитивних Змін в Дніпропетровській області» за підтримки Національного Фонду Демократії.

Проєкт був направлений на підвищення професіоналізму і кваліфікації громадських активістів Дніпропетровської області та налагодження тісної співпраці між неприбутковими організаціями в регіоні.

Працювала Друга Школа позитивних змін для нових учасників мережі. У діяльність за проєктом включилися 22 особи з 12 населених пунктів області. Проведено 8 базових тренінгів: «Сучасні підходи до розвитку місцевих громад», «Розробка проєктів», «Комунікація в громаді», «Основи фасилітації», «Зв’язки з громадськістю», «Використання нових медіа в громадській діяльності», «Планування і проведення інформаційних кампаній», «Методика надання консультативних послуг».

Була проведена «Тренерська майстерня» для випускників першої школи та підготовлена група тренерів і консультантів, яка провела 18 тренінгів в своїх громадах. Також проведені 4 майстер – класи «Розробка соціальних проєктів» для представників органів місцевого самоврядування, 8 експертних візитів в ОГС, більше 400 консультацій, 4 засідання Мережі Центрів Позитивних Змін. Розпочав роботу «Клуб позитивних змін».

Учасники проєкту активно працювали в своїх громадах: отримували гранти, залучали ресурси на місцевому рівні, взаємодіяли з місцевою владою і бізнесом, обмінювалися досвідом з колегами. Проведена прес-конференція «Мережа Центрів Позитивних Змін в містах та сільських районах Дніпропетровської області – шлях до розвитку місцевих громад».

 • 2011 – «Розвиток партнерства закладів культури та організацій громадянського суспільства у Дніпропетровській області» за підтримки МФ «Відродження».

Мета проєкту: створення умов для системної інформаційної та методичної підтримки трансформації закладів культури сіл, селищ і малих міст Дніпропетровської області в місцеві осередки громадської активності. Проведені:

 • 2 тренінги «Розробка проєктів», «Методика проведення консультацій з питань партнерства закладів культури та ОГС, створення центрів місцевої активності на базі закладів культури». Підготовлена група тренерів-консультантів із 12 осіб, яка провела  в регіонах перші тренінги з розробки проєктів і розпочала активну консультаційну діяльність.
 • Семінар для представників районних рад Дніпропетровської області «Розвиток місцевих громад і трансформація закладів культури в осередки місцевої активності».
 • Презентація «Розвиток галузі культури в умовах соціального партнерства» під час обласного семінару для працівників культури Дніпропетровської області.
 • Прес-конференція «Успішні історії співпраці громадських організацій та закладів культури на користь громад».
 • 2010 – 2011 – «Розвиток мережі Центрів місцевої активності у Дніпропетровській області» за підтримки Національного Фонду Демократії.

Проєкт був спрямований на адаптацію польського досвіду громадської анімації до українських умов, підготовку громадських аніматорів і розвиток мережі Центрів Місцевої Активності в містах та районах області, посилення інформаційного обміну між ОГС, підвищення інформованості населення про діяльності громадського сектору.

Проведено семінар, у якому в розробці та обговоренні програми взяли участь 2 польські експерти-тренери  та 10 українських експертів. Були розроблені програми тренінгів для підготовки громадських аніматорів, визначено нову назву майбутньої мережі «Мережа Центрів Позитивних Змін». Організована робота Першої школи позитивних змін.

Проведено 3 тренінги «Сучасні підходи до розвитку місцевих громад», «Розробка соціальних проєктів», «Комунікація в місцевій громаді» (42 представника із 36 ОГС),  більше 500 консультацій, 5 прес-конференцій, присвячених роботі громадських організацій регіону.  

Проведено конкурс міні-грантів та підтримані 7 проєктів, спрямованих на розвиток місцевих громад. Проєкти сприяли підвищенню соціальної активності громадян і створенню позитивних прикладів у вирішенні місцевих проблем. 23 організації з 15 населених пунктів Дніпропетровської області стали учасниками Мережі Центрів Позитивних Змін, 4 ОГС отримали гранти міжнародних донорських організацій, 5 – залучили ресурси на місцевому рівні.

У 2009 – 2010 в рамках двох проєктів здійснювалася взаємодія з Дніпропетровською обласною організацією Спілки журналістів України:

 • «Налагодження якісної взаємодії між НДО та ЗМІ у Дніпропетровському регіоні» за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження».

Було проведено  тренінг «Особливості діяльності ОГС та її висвітлення у місцевих ЗМІ» для керівників місцевих ЗМІ за участю експертів провідних громадських організацій і 3 круглі  столи за участю представників громадських організацій та керівників місцевих ЗМІ:

 • «Взаємодія громадських організацій та ЗМІ як фактор забезпечення прозорості демократичних процесів в умовах соціально-політичних змін в Україні».
 • «Соціальні проєкти як один із механізмів налагодження реальної взаємодії громадських організацій, влади, бізнесу та ЗМІ».
 • «Механізми співпраці ОГС та ЗМІ для забезпечення прозорості діяльності ОГС Дніпропетровського регіону».
 • «Нові медіа – перспективи розвитку місцевих ЗМІ» за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження».

Проєкт був спрямований на популяризацію нових медіа серед журналістів та редакторів місцевих традиційних ЗМІ, навчання зацікавлених журналістів роботі з блогами, консультації з питань створення власних сайтів, колективних блогів та використання інших веб технологій. Також передбачалося надання представникам місцевих традиційних ЗМІ платформи для створення власних веб-сайтів та колективних блогів. Були проведені для керівників місцевих ЗМІ переважно з малих міст та сільських районів Дніпропетровської області:

 • Практичний семінар «Нові медіа – перспективи розвитку місцевих ЗМІ».
 • Тренінг «Використання блогів у діяльності місцевих ЗМІ».

Під час реалізації проєкту було підвищено поінформованість представників місцевих ЗМІ з питань використання нових медіа, 50 представників місцевих ЗМІ взяли участь в освітніх заходах та отримали консультації з питань створення та популяризації веб-сайту, використання блогів та інших питань використання Інтернет-технологій.

 • 2009 – 2010 – «Соціальні проєкти – ефективний шлях вирішення місцевих проблем» за підтримки Фонду Східна Європа.

Мета проєкту: створення умов для системної бюджетної підтримки соціальних проєктів організацій громадянського суспільства м. Дніпропетровська через впровадження механізму соціального замовлення. Була реалізована наступна стратегія:

 • Збір та аналіз інформації щодо існуючих практик впровадження конкурсів соціальних проєктів в м. Харків та інших містах України.
 • Розробка, обговорення та лобіювання пропозицій щодо впровадження конкурсних механізмів розподілу бюджетних коштів на реалізацію соціальних проєктів організацій громадянського суспільства в м. Дніпропетровську.
 • Проведення інформаційної кампанії, спрямованої на популяризацію ефективних підходів до вирішення місцевих проблем та конкурсних механізмів розподілу коштів на реалізацію соціальних проєктів ОГС.

До проєкту долучилися експерти з партнерських організацій Дніпропетровщини, взяли участь представники 27 громадських об’єднань регіону. Одним з головних партнерів проєкту став Одеський суспільний інститут соціальних технологій.

Були досліджені кращі практики соціального замовлення в Україні, проведені круглі столи, семінари, прес-конференція, підготовлено пакет проєктів документів для прийняття соціального замовлення у м. Дніпропетровську, відбулося їх громадське обговорення і лобіювання.  29 липня 2011 року Дніпропетровська міська рада VI скликання прийняла рішення про запровадження в місті Дніпропетровську механізму соціального замовлення (рішення №60/14 від 29.07.11р.).

 • 2009 – 2010 – «Підвищення громадянської активності у вирішенні місцевих проблем» за підтримки Національного Фонду Демократії.

Мета проєкту: підвищити професійний рівень не менше 60 представників ОГС та ініціативних груп Дніпропетровської області, активізувати інформаційний обмін громадських активістів  з органами місцевої влади та ЗМІ, підвищити інформованість населення про діяльність громадського сектору в Дніпропетровській області.

Була проведена серія з 6 тренінгів з організаційного розвитку (120 учасників із 49 ОГС), 2 тренінги із захисту прав (40 учасників із 16 ОГС), більше 500 консультації для представників ОГС, місцевої влади, журналістів, 5 презентацій веб-ресурсу «Громадські ініціативи в Дніпропетровському регіоні» у містах та районних центрах Дніпропетровської області. У партнерстві з Інформаційним агентством «Час» проведено круглий стіл «ЗМІ і громадські організації: точки дотику», інтегрований семінар-тренінг для представників ОГС та ЗМІ, 12 прес-конференцій організацій громадянського суспільства.

За підсумками проєкту була підготовлена ​​і надрукована брошура «Громадські ініціативи в Дніпропетровському регіоні: каталог послуг активно працюючих ОГС».

2009 – 2010 – реалізовані 3 проєкти, спрямовані на підтримку об’єднань співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) м. Дніпропетровська у зв’язку з низьким рівнем якості надання житлово-комунальних послуг і бажанням громадян долучитися до управління своїм житлом:

 • «Ресурсній центр для об’єднань співвласників багатоквартирного будинку м. Дніпропетровська» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
 • «Юридична допомога об’єднанням співвласників багатоквартирного будинку м. Дніпропетровська» за підтримки Американської асоціації юристів / Ініціативи з верховенства права.
 • «Підтримка та розвиток ОСББ в  м. Дніпропетровськ» за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження».

Мета проєктів: сприяння створенню нових та підвищенню ефективності існуючих ОСББ м. Дніпропетровська через забезпечення надання їм консультативної, правової, інформаційної, організаційної, методичної та інших видів допомоги.

Було створено Ресурсний центр для ОСББ. Проводилися навчальні семінари «Створення та організація роботи ОСББ», «Правові аспекти діяльності ОСББ, «Фінансові аспекти діяльності ОСББ», «Представництво інтересів членів ОСББ» та круглі столи на тему: «Взаємодія органів влади, бізнесу, громадських організацій, ОСББ у вирішенні проблем підвищення якості житлово-комунальних послуг». Проводилися індивідуальні та групові консультації, надавалася експертна допомога при розробці документів,  практична допомога у сфері захисту прав та представлення інтересів ОСББ в органах влади та місцевого самоврядування, у судах (підготовка звернень, судових позовів тощо). Розроблено та видано посібник для ОСББ.

В результаті комунікативної діяльності навколо Ресурсного центру об’єдналися громадські організації, що працюють у сфері реформування житлово-комунального господарства, активно діючі ОСББ та бізнес структури. Були встановлені конструктивні зв’язки з органами місцевої влади, чия діяльність пов’язана з ОСББ. Даний напрямок здійснювався у партнерстві з Асоціацією захисту прав споживачів житлово-комунальних послуг «Наш дім».

 • 2007 – 2009 – «Вирішуємо проблеми разом» за підтримки Фонду ім. Стефана Баторія

Три роки участі в освітніх програмах Фонду ім. Стефана Баторія, стажування та знайомство з досвідом польського громадського сектору, обмін практиками з успішними українськими і білоруськими організаціями сприяли підвищенню професійності команди та покращенню матеріальної бази Центру «Тамариск».

В рамках проєкту було проведено серію тренінгів та консультацій з питань розробки соціальних проєктів, поширювалася інформація щодо шляхів вирішення соціальних проблем, обговорювалися моделі співпраці громадських організацій, влади, бізнесу  та ЗМІ, та було застосовано один з дієвих механізмів активізації громадян на вирішення соціальних проблем – конкурс соціальних проєктів. Підтримано п’ять екологічних та соціальних проєктів, спрямованих на вирішення важливих  місцевих проблем. Кожен з реалізованих проєктів став прикладом, як маючи велике бажання та невеличкі кошти, можна об’єднати зусилля небайдужих людей і досягти добрих результатів.

Особливе значення у проєкті мала Благодійна кампанія «Одна гривня, подарована Вами, допоможе створити диво, про яке мріють діти», яка проходила в супермаркетах та школах.   Були налагоджені стосунки з деякими комерційними структурами та ЗМІ.

 • 2007 – 2008 – «Через підвищення професійності організацій громадянського суспільства до ефективного вирішення місцевих соціальних проблем» за підтримки Національного Фонду Демократії

Мета проєкту: посилення впливу громадського сектора Дніпропетровського регіону шляхом підвищення професіоналізму представників 20 ОГС, створення інформаційної партнерської мережі організацій – учасників проєкту, налагодження більш тісної взаємодії з владними структурами.

Проведено  5 тренінгів з організаційного розвитку, круглий стіл і семінар «Об’єднання зусиль організацій громадянського суспільства у вирішенні місцевих проблем», 2 спільних засідання з Дніпропетровським прес – клубом реформ, запущена нова версія Порталу «Громадські ініціативи в Дніпропетровському регіоні», видана брошура «Громадські ініціативи в Дніпропетровському регіоні», до якої увійшли успішні історії та інформація про активно діючі організації. Завдяки участі у проєкті шість організацій отримали гранти міжнародних донорів, дві залучили ресурси на місцевому рівні, чотири  розширили напрямки діяльності, одна отримала приміщення для офісу на пільгових умовах, чотири організації успішно співпрацювали зі ЗМІ.

 • 2007 – 2008 – «Впровадження стандартів доброго місцевого врядування в Дніпропетровській області» за підтримки Польсько-української фундації «ПАУСІ».

Проєкт реалізовано у партнерстві з Дніпропетровським Регіональним Інститутом Державного Управління Національної Академії Державного Управління при Президентові України та Центром Активності Локальної (Варшава).

Мета проєкту – донести  до органів місцевого самоврядування районного рівня конкретний досвід мерії польського міста Белхатов, визнаної кращою у Польщі, і спонукати їх до прийняття Етичних кодексів та впровадження у діяльність чиновників етичних норм.

Було розроблено зразок етичного кодексу для працівників місцевого самоврядування. Позитивним результатом було прийняття етичних кодексів у двох місцевих органах самоврядування, приділення великої уваги даній темі в програмах навчання студентів Дніпропетровського Регіонального Інституту Державного Управління Національної Академії Державного Управління при Президентові України, видання збірки статей по даній тематиці.

 • 2005 – «Інформаційна кампанія «Громадські ініціативи в Дніпропетровському регіоні» за підтримки Канадського фонду співробітництва.

Необхідність даного проєкту була викликана низьким рівнем поінформованості громадськості про діяльність організацій громадянського суспільства не тільки з боку пересічних громадян, а й з боку місцевої влади, відсутністю взаємодії організацій у самому громадському секторі регіону. Було видано і розповсюджено Довідник про діяльність активно діючих ОГС, створено сайт «Громадські ініціативи в Дніпропетровській області», проведено ряд комутативних заходів, налагоджено партнерство з рядом ОГС та ЗМІ.

 

 • 2005 – розробка веб-ресурсу «Громадські ініціативи в Дніпропетровському регіоні» за консультативної підтримки UCAN у рамках проєкту «Інформаційне забезпечення діяльності з адвокасі».

В рамках даного проєкту організація отримала консультативну підтримку з боку UCAN, яка  сприяла створенню веб-ресурсу «Громадські ініціативи в  Дніпропетровському регіоні».

 • 2004 – 2005 – Центральноукраїнський кластер «Інтеграція місцевих громад», підтриманий Фондом Євразія за рахунок коштів, наданих Агентством Міжнародного Розвитку США (USAID).

Партнерами Центру «Тамариск» були Інститут соціокультурного менеджменту (м. Кіровоград) та Центр інновацій (м. Миколаїв).

Обмін досвідом та інформацією, спільні заходи за участю представників організацій громадянського суспільства та засобів масової інформації Дніпропетровської, Кіровоградської та Миколаївської областей відповідали потребам розвитку громадських секторів трьох регіонів і сприяли підвищенню ефективності діяльності організацій – учасників кластеру проєктів.

В результаті реалізації проєкту були спільно напрацьовані певні інструменти та механізми інтеграції місцевих громад, налагоджені добрі стосунки і співпраця з деякими ЗМІ.

 • 2004 – «Три кроки до професійності» за підтримки ІСС та ІСАР «Єднання» у рамках програми «Воля громадська – сила могутня» за фінансування Агентства США з Міжнародного розвитку.

Проєкт включав проведення тренінгу і консультацій з розробки проєктів, підготовку проєктів учасниками та їх публічну презентацію.

Таким чином реалізація проєкту надала можливість 20 громадським організаціям Дніпропетровської області отримати знання й навички з розробки соціальних проєктів. Підготовлено 15 проєктів, спрямованих на підтримку їхніх цільових груп та їх презентували громадськості. Під час публічної презентації у присутності представників місцевої влади, бізнесу, засобів масової інформації та ОГС три організації знайшли донорів  та отримали фінансування на реалізацію своїх проєктів від місцевого бізнесу. Також п’ять проєктів отримали гранти  міжнародних донорських організацій.

 • 2003 – 2004 –«Створення центру соціальної адаптації для дітей-інвалідів і дітей-чорнобильців Царичанського району» у партнерстві з Царичанською ГО «Берегиня» за підтримки ІСС та ІСАР «Єднання» за фінансування Агентства США з Міжнародного розвитку.

Виконання проєкту сприяло вирішенню проблем дітей з вадами здоров’я: подолання самотності, проблем спілкування, розвитку інтелектуальних здібностей.   

 • 2003 – «Розвиток системи інформаційно-методичного забезпечення для неприбуткового сектору Дніпропетровського регіону» за підтримки Фонду Євразія.

Необхідність реалізації проєкту була викликана низьким рівнем розвитку сектору громадських організацій на районному і сільському рівнях у зв’язку з відсутністю необхідної інформації щодо створення і діяльності ОГС, їхньої ролі у громадському житті, можливостей залучення ресурсів тощо. Проєктом передбачалося підготувати на тренінгах групу методистів-консультантів, створити інформаційно-консультативні пункти для ОГС на базі районних закладів культури, постійно забезпечувати їх необхідною інформацією і методичною літературою.

В результаті реалізації проєкту була розширена мережа інформаційно-консультативних пунктів до 20, що сприяло створенню організацій громадянського суспільства (ОГС). Підготовлені 22 методиста-консультанта з питань менеджменту, фандрайзингу, PR-технологій, а також організації роботи ІКП і надання інформаційних та консультативних послуг регіональним ОГС. Інформаційно-консультативні пункти були забезпечені навчально-методичними посібниками, правовими документами, інформацією про діяльність донорських організацій та ОГС в Україні. За інформаційною й консультативною підтримкою до ЦПГКІ звернулись близько 60 неприбуткових організацій (287 консультацій). Створено механізм інформаційно-методичного забезпечення неприбуткового сектору Дніпропетровського регіону.

 • 2002 – «Менеджмент і партнерство у сфері культури» за підтримки Інституту Відкритого Суспільства (м. Будапешт) і Міжнародного фонду «Відродження».

Проєкт передбачав проведення освітньої тренінгової програми для представників   районних будинків культури та бібліотек Дніпропетровської області, яким були необхідні  знання й навички з менеджменту, PR, фандрейзингу, технологій партнерства з громадськими організаціями. Тим самим проєкт відповідав потребам районних закладів культури і надавав допомогу в їхній адаптації до сучасних умов.

Під час реалізації проєкту склалися партнерські стосунки з більшістю закладів культури в районних центрах Дніпропетровської області. Створено мережу з 10 інформаційно-консультативних пунктів (ІКП) на базі районних закладів культури, підготовлено 20 методистів-консультантів. Мережа інформаційно-консультативних пунктів була забезпечена навчально-методичними посібниками «Стратегічне планування діяльності НДО», «Фандрейзинг для НДО», «Суспільно-ділові відносини НДО», постійно отримувала оновлені інформаційні матеріали про діяльність третього сектору в Україні, дайджести, бюлетені, вісники, програми і конкурси міжнародних фондів та донорських організацій.