Асоціація журналістів «Новомедіа» провела 11 жовтня у центрі Києва вуличну акцію «Правда перемагає». Головна мета полягала в тому, щоб закликати колег-журналістів не піддаватися на політичні провокації і подавати публічну інформацію, не переслідуючи інтересів окремої людини чи соціуму й не спотворюючи її змісту. Другою метою було поговорити з пересічними споживачам медіа контенту про методи інформаційної війни та забезпечити їх порадами щодо реагування на неправду, яку часом – спеціально чи мимоволі – поширюють ЗМІ.

Ця акція набула особливого звучання в контексті майбутніх виборів, адже завжди саме в цей період кожен із нас опиняється у вирі інформаційної пропаганди. На невеликій території одночасно діяло декілька майданчиків, учасники яких різними способами розкривали теми цінності правди й роздумували про те, як боротися з брехнею в ЗМІ. Кожен перехожий міг взяти участь в естафетах і конкурсах, залишити свої текстові або відеопослання журналістам, висловитися через малюнок, а також послухати майстер-класи, присвячені інформаційній безпеці.

Одним зі спікерів був незалежний експерт із питань конкурентної розвідки та інформаційно-аналітичного забезпечення Дмитро Золотухін. Також свій майстер-клас провів президент Асоціації журналістів «Новомедіа» Руслан Кухарчук.

Те, що тема інформаційної безпеки актуальна, показала активна участь перехожих. Люди реагували на те, що відбувалося, зупинялися й уважно слухали. Деякі учасники після майстер-класів затримували ораторів та ставили їм запитання.

Наведемо декілька порад, якими поділилися медіа експерти:

– для того, щоб не потрапити в оману, перш за все, слід зберігати спокій і не піддаватися паніці. Коли на очі потрапляє неоднозначна інформація, спробуйте перед тим, як перепощувати на своїх сторінках у соц.мережах, знайти першоджерело і проаналізувати поданий матеріал;

– з обережністю ставтеся до неперевірених інформаційних джерел. Щоб розібратися, краще довіряти вашим знайомим, які є безпосередніми свідкам подій,або журналістам, котрі вже довели свою неупередженість та мають чесні імена;

– часто брехня може ховатися за правдою. Будьте обережні й прискіпливі до емоційних нюансів, які додаються до самої інформації про певну подію;

– якщо ви хочете побачити повноту того, що зараз відбувається, час від часу користуйтеся іншими ЗМІ, ніж ті, які ви переглядаєте зазвичай;

– у будь-якому випадку варто утримуватися від розпалювання ворожнечі, з розумінням ставитися до людей, які можуть мати іншу, відмінну від вашої, думку.

Однією з локацій під час акції була «художня станція». Діти та дорослі пробували намалювати, як вони бачать правду та брехню, що подають ЗМІ. Особливо здивували малята. Вони на своєму рівні відчувають те, що відбувається зараз в країні, найчастіше відображаючи правду в кольорах українського прапора. Часто малювали солдатів, військову техніку. Серед дітей були й вимушені переселенці з Донбасу, вони зображали танки, розриви від снарядів, писали слово «війна».

Один хлопчик намалював два серця. Під одним написав «70», під іншим – «123». Пояснення просте: у людини, яка говорить правду, серце б’ється рівно (70 ударів на хвилину), а в людини, яка бреше, пульс прискорюється ..

Представники асоціації «Новомедіа» пообіцяли, що всі зібрані в цей день матеріали (малюнки, відео, текстові послання) презентують журналістам, які зберуться на Міжнародний форум «Новомедіа». Це велика акція щороку об’єднує представників усіх сфер ЗМІ й сприяє професійній комунікації журналістів. Цього року слоган форуму – «Правда перемагає». Захід проходитиме з 7 по 9 листопада в Києві (детальніше – novomediaforum.org).

Leave a Reply

Your email address will not be published.