06 квітня 2018 року  в місті Підгородне в міському будинку культури ім. Т.Г. Шевченка відбулася діалогова зустріч, на якій були присутні представники будинку культури, Центру кобзарського мистецтва, міської ради та фасилітатори зустрічі.

Ця зустріч стала першою після того, як було прийнято рішення щодо необхідності створення діалогового майданчика в місті Підгородне.

Зустріч відкрив Віталій Моргун — директор Підгородненського міського будинку культури ім. Т.Г. Шевченка, який розповів присутнім, що головна мета цієї зустрічі полягає в виробленні стратегії роботи діалогового майданчика, адже ті питання, які були прийняті на попередній зустрічі, дуже важко виконати.

Адже в місті Підгородне, як і в Україні, майже відсутня культура діалогів. Тому було прийнято рішення –  на цю зустріч запросити людей що дотичні до культури в місті Підгородне і саме с цією групою розпочати процес розвитку діалогового майданчика та культури діалогу.

Олена Скрягіна – фасилітаторка діалогів цю  зустріч розпочала знайомством учасників та визначення теми. Учасники визначили тему: «Комунікація – на всіх рівнях».

Учасники дійшли висновків, що перш ніж йти в діалогові процеси між спільнотами в громаді, треба порозумітися між собою. Адже не зважаючи на те, що  навіть представники будинку культури, які об’єднані спільною роботою та проектами, розвитком громади, але наразі і вони зрозуміли, що у них, в їхній спільноті, є досить багато непорозуміння, навіть роз`єднання. І навколо дуже багато проблем, які потрібно вирішувати. Зокрема, в комунікації з представниками влади.

Оскільки на зустрічі в учасників було багато емоцій, які потребували проговорення, Олена Скрягіна запропонувала попрацювати з картками потреб, з усвідомленням, які саме потреби зумовлюють стан, в якому люди знаходились, говорили про те, якого стану хочеться досягти.

Після вправи з картками потреб була виконана практична вправа з відпрацюванням слухання та прояснення. Після вправи був зворотній зв’язок, в якому практично всі говорили, що дуже важливі такі моменти як приговорювання емоцій, після цього стан змінюється. Дуже важливо прояснювати – що я кажу, і що почув мій співрозмовник.

Прояснення допомагає задовольнити потребу у зв’язку, у тому, що мене побачено і почуто. І ще воно дуже важливе для результату – треба упевнитися, що тебе правильно почуто, і тоді результат буде такий, як хочеться. І тільки тоді відчувається велике полегшення.

Коли прояснюєш, то це ніби стаєш на одну сторону з людиною, а не навпроти. І тоді комунікація вже друга, тоді і конфлікту може не бути.

Практично всі говорили, що хочеться все зафіксувати – це про рівень навичок, щоб мати спроможність йти і ділитися цим з іншими.

Говорили про алгоритм діалогу – що перед тим, як йти до сторін, з якими є конфліктні ситуації, треба в своєму середовищі все прояснити, почути один одного, стати спільнотою. І для цього потрібні спеціалісти, фасилітатори, які допоможуть це зробити.

Учасники заходу розробили схематичну карту громади та визначили, що на наступних зустрічах будуть запрошуватися на діалоговий майданчик по декілька нових представників з інших місцевих інституцій та лідерів громади. Це дозволить почати формувати культуру діалогу в місті з усіма, налагоджувати комунікацію, тому що дуже багато є непорозуміння і напруженості, і різні конфліктні ситуації, з яких не видно виходу, і все це дуже виснажує. Зробили висновки, що хочеться змін в громаді, розвитку міста, в громаді є потенціал, є люди, які хочуть, можуть, і їм подобається робити те, що вони роблять, але немає навичок конструктивної комунікації, є дуже багато напруженості, є багато злості, і відчуття безпорадності.

Результатом зустрічі стало загальне рішення:

  1. На наступну зустріч запросити всіх представників місцевих інституцій та громадських активістів, які дотичні до розвитку культури в місті Підгородне.
  2. З наступної діалогової зустрічі розпочати процес розробки Стратегії культури в місті Підгородне.

Віталій Моргун

Leave a Reply

Your email address will not be published.