З 12 червня по 16 червня 2018 року в місті Братислава (Славацька республіка) відбулася навчальна поїздка в рамках проекту «Самоврядування для людей. Розвиток потенціалу місцевого самоврядування та місцевої державної адміністрації у сфері співпраці з громадськістю».

Учасниками були представники органів влади, громадських організацій, депутати та активісти, які  малу змогу відвідати різні організації міста Братислава.

Міста Дніпро і Підгородне  представляв представник Центру підтримки громадських і культурних ініціатив «Тамариск» Віталій Моргун.

Перші два дні учасники відвідали дводенний тренінг, під час якого Зуза Фіалова, Душан Ондрушек і Кая Мікова знайомили із партисипативними практиками та розповідали про ситуацію щодо залучення громадян до процесів прийняття рішень в їх державі.

В наступні дні представники із України знайомилися з цікавими практиками залучення громадян до прийняття рішень щодо важливих питань Братиславської громади, спілкувалися із представниками громадських організацій та місцевого органу влади.

Цікавим досвідом поділилася Зузана Чупкова, яка показала практику   залучення громадян до планування розвитку міста. Проект Sportpark jama – це простір відпочинку в центрі міста показує, як голос громади є більш пріоритетним ніж голос бізнес еліт.  Адже замість багатоповерхового будинку було збудовано прекрасну зону відпочинку.

Лукаш Булько зустрів українську делегацію в прекрасному офісі «Нове місто» та презентував по суті практику партисипативного бюджету міста Братислава та його окремих районів. Під час зустрічі Лукаш більшу частину презентації розповідав про проекти місцевих жителів.

Петер Ленчо – представник фонду для дітей із Словакії, розповів про практику роботи із дітьми та школами. Петер звернув увагу, що головне це залучити дітей до прийняття рішень в сфері свого дозвілля, культури та спорту.

Цікавим досвідом ділилася Карин Андрашикова. Насамперед це  проект «Молодь вулиці», який направлений на молодь яка багато часу проводить на вулицях. Вони намагаються бути їм гарними друзями, вирішувати проблеми разом та залучати до спорту.

Також Карин показала проект «Місцевий огород» в якому приймають участь депутати, звичайні жителі та разом вирощують різні овочі при цьому спілкуючись створюють дружні стосунки, і розширюють соціальний капітал.

Багато запитань від стажерів отримала Віра Кисельова – головний архітектор міста Братислави. Віра зазначила що місцева влада має відповідне положення яке прямо регламентує необхідність залучення громадян до прийняття рішень в стратегії розвитку громади. Вона привела приклад проекту розроблений місцевою владою кошти на який виділяв ЄС, а місцеві жителі були не згодні із ним, тому влада відмовилася його реалізовувати натомість розпочала готувати інше рішення.

Особисто я був вражений тим, що в такий невеличкій державі, так по справжньому піклуються про громадян та роблять все щоб забезпечити виконання право людини брати участь у веденні державних справ (прямо або опосередковано).

Проект реалізується громадською організацією «МАРТ» та Освітнім домом прав людини в Чернігові у співпраці зі словацькою організацією  Partners for Democratic Change Slovakia за фінансової підтримки SlovakAid.

Віталій Моргун

Leave a Reply

Your email address will not be published.