На жаль, сьогодні вся Україна переживає економічну кризу, звичайно це не могло не торкнутися і сфери культури. Особливо «важкі часи» настали для будинків культури в сільських районах. У Дніпропетровській області великий відсоток складають райони, в яких протягом всього зимового періоду також «заморожується» і робота будинків культури. І це абсолютно зрозуміло, тому що працювати в не опалювальних приміщеннях просто не можливо. Якщо ми розглянемо ситуацію в цілому, то, звернувшись до цифр, побачимо наступну картину: всього в Дніпропетровській області 519 будинків культури, з них 356 потребують капітального ремонту, і ще 43 знаходяться в аварійному стані.

Центр підтримки громадських і культурних ініціатив «Тамариск» протягом декількох років працював у сфері налагодження партнерських стосунків громадських організацій та державних закладів культури у Дніпропетровському регіоні. На цьому шляху у нас були і свої досягнення, і безліч проблем. Отже, оцінивши ситуацію в регіоні, ми вирішили приєднатися до Національного проекту «Спільний шлях до майбутнього», якій ініційовано Інститутом соціокультурного менеджменту, оскільки проблема трансформації мережі закладів культури може бути вирішена тільки системно, у співпраці громадських організацій з багатьох регіонів та на всіх рівнях галузі.

Може виникнути питання, чому не влада, чому громадські організації вирішили зайнятися питаннями культури? На жаль, ми часто забуваємо, що будинки культури створені в першу чергу для громадян, і, відповідно, їхня діяльність має відповідати потребам місцевої громади. Часи змінюються, також змінюються і потреби людей, для яких існують будинки культури. І, якщо діяльність закладів культури не буде наповнена новим змістом, вони так і залишаться нікому не потрібними.

На сьогоднішній день, для того щоб будинки культури могли повноцінно працювати на свою громаду, необхідно переглянути модель, виходячи з якої вони працюють. Для того, щоб допомогти будинкам культури в цей нелегкий час не тільки вижити, а ще й перетворитися на центри місцевої активності, слід з’ясувати, наскільки вони готові до таких змін. Наскільки вони готові до співпраці з громадськими організаціями. Чи можемо ми допомогти людині кинути палити, якщо вона сама цього не захоче? Чи можемо ми наповнити новим змістом діяльність будинку культури, якщо його керівництво та співробітники не бажають ніяких змін? Досвід показує, що неможливо допомогти тому, хто не бажає допомогти собі сам. Саме тому Центр «Тамариск» спрямовує свої зусилля на допомогу тим закладам, які самі готові до перетворення, тільки в цьому випадку робота буде дійсно ефективна. У межах проекту «Спільний шлях до майбутнього», за допомогою опитувань та фокус-груп, ми матимемо змогу детально вивчити ситуацію в регіоні. І тільки за результатами такого дослідження ми разом з партнерами зможемо зробити висновок, наскільки готові до змін будинки культури сьогодні, куди потрібно спрямувати зусилля громадських організацій, та які умови потрібно створити, щоб працівники закладів культури знайшли бажання та можливості, щоб допомогти собі самім та своїм громадам.

Євгенія Карельська

Leave a Reply

Your email address will not be published.